Bali

Puhkus paradiisisaarel

 

Bali saar on üks osa Indoneesia saarestikust. Seda on nimetatud ka maapealseks paradiisiks - pikad liivarannad, erksinine merevesi, palju troopilist rohelust, teevad selle saare ideaalseks puhkusekohaks nii surfajatele, perega reisijatele kui ka privaatsust ja romantikat igatsevatele puhkajatele. Balilased on keeleliselt lähedased mujal Indoneesias, Filipiinidel ja Okeaanias elavate rahvustega. Kultuuriliselt on Balit palju mõjutanud Hiina ja India. Budism jõudis saarele 1. sajandil. Käibe poolest on suurim majandusharu turism, kuid suurim tööandja on põllumajandus. Peamiselt kasvatatakse riisi, puu- ja aedvilju ning kohvi. Oluline osa inimestest on tegev kalanduses. Bali on tuntud oma käsitöö poolest.
Paradiisisaarel saab nii matkata kui ka mõnusat rannapuhkust veeta. Peamiseks vaatamisväärsuseks on kindlasti Hindu templid, mida võib näha pea igas külas. Aktiivseks ajaveetmiseks on rohkelt elamusi pakkuvad džunglisafarid või elavandisõit. Imelistel liivarandadel saab pista varbad vette, imetleda lopsakat loodust ja nautida troopilistest viljadest kirkavärvilisi kokteile. Nii palju rohelust, mis ei piirdu vaid loodusparkidega, võib natuke isegi üllatada - troopilist taimestikku ja tavaliselt vaid looduspargile omast rohelust, kohtab kõikjal. Kuta piirkonna vahuses vees sukeldumine ja surfamine on puhas nauding. Eksootilsed golfiväljakud keset lokkavat troopilist rohelust, jätavad kustumatud muljed iga golfisõbra südamesse. Peale päikeseloojangut saab mõnusalt aega veeta Nusa Duan ostukeskustes või minna nautima Kuta pöörast ööelu.

Hea teada


Joogivesi
Kraanivesi ei ole joogikõlbulik. Pudelivett saab osta supermarketitest.

Raha ja krediitkaardid
Indoneesia rahaühik on ruupia (IDR). 1 EUR = 15 075 IDR, 10 000 IDR = 0,66 EUR. Indoneesia ruupiat saab vahetada ka Eestis.
Kasutusel on kõik peamised rahvusvahelised krediitkaardid.

Arstiabi
Apteeke on Nusa Dua piirkonnas mitmeid, mõningaid ravimeid saab osta ka minimarketitest.
Nusa Duas asub BIMC haigla võtab vastu patsiente ööpäevaringselt.

Jootraha
Jootraha on tänu meeldiva teeninduse eest. Kui te olete teenindusega rahul, on heaks tavaks teenindajale ka jootraha anda. Singapuris ja Balil moodustab suure osa teenindava personali palgast just jootraha. Jootraha on kombeks anda ka taksojuhile ning ekskursioonipäeva lõpus bussijuhile.
Restoranis lisatakse arvele 21% teenustasu, kuid menüüs on hinnad ilma teenustasuta.

Aktiivne puhkus
Bali rannad sobivad väga hästi veespordiks, võib käia sukeldumas või snorkeldada. Surfarite lemmikrand on Kuta.
Balil on mitmed suurepärase tasemega gofiväljakud. Nusa Dua piirkonnas on  2014.a täielikult renoveeritud 18-rajaline Bali National Golf and Country Club. Saare läänerannikul asub kuulsa Austraalia golfimängija Greg Normani poolt kavandatud 18-rajaline Nirwana Bali Golf Club.

Transport ja liiklus
Bali liiklus on aasiapäraselt lohakas aga siiski toimiv. Liiklus on siin vasakpoolne, järgitakse valgusfoore, teeviitasid on vähe ja kiirusepiiranguid pole.Teed on üldjuhul heas korras, aga kohati väga kitsad. Väidetavalt on siin 2,1 milj. motorollerit ja ligi 600 000 autot. Mootorollerit rentides, on kiiver kohustuslik vaid sõidukijuhil ja vaid linna piires. Pole piiranguid, kui palju inimesi ühe rolleri peale võib mahutada ja mida rolleriga vedada võiks... See paistab silma ka linnapildis. Turistidel siiski rollerit rentida ei soovitata. Bensiini müüakse vaid riiklikes, Pertamina nimelistes bensiinijaamades. Taksoga liiklemine on Balil mugav, takso saab paluda hotellil tellida või n-ö püüda tänavalt. Usaldusväärseimad taksofirmad on Blue Bird, Kowinu. Mugav viis saarel ringiliiklemiseks on ka auto koos juhiga, kes teid soovitud vaatamisväärsuste juurde viib.

Vaatamisväärsused
Nusa Dua peamiseks tõmbenumbriks on kindlasti imeilusad rannad Pantai Mengiat, Geger Beach ja Sawangan, mis on osa Grand Nikko Bali rannajoonest. Nusa Duas korraldatakse ka kaamelisafareid. Kunstiarmastajatele on Nusa Duas Museum Pasifika, mis pakub haruldasi väljapanekuid Aasia kultuurist. Balil on neli templit, mida peaks kindlasti külastama. Tanah Loti kaljutempel on Bali üks peamine vaatamisväärsusi. Tempel asub Denpasarist 30 km kaugusel Barabanis . 16. sajandil rajatud tempel on nii püha, et sinna ei lubata isegi külastajaid, küll aga õnnistavad templis elavad mungad kõiki soovijaid templi jalamil. Teine Denpasaris asuv tempel on kogu saare kõige suurem hinduistlik tempel Besakih. Bali pealinnast 18 km kaugusel Bedugulis asuvad kaks imelist templit: Mengwi impeeriumi ajast pärinev kuninglik tempel Taman Ayun ja selle kõrval 11-torniline suursugust Bali templiarhitektuuri esindav Ulun Danu. Maapealset hinduistlikku templit ümbritseb ilus park, kus saab muu hulgas lasta end pildistada kohalike eksootiliste loomade ja lindudega. Neljas, ja samuti väga eriline, on pühade allikatega tempel Tampak Siringi, mis asub Denpasarist 39 km kaugusel samanimelises külas. Siia tasub kindlasti tulla rõivastes, mis lubavad end vette kasta, et pühast riitusest osa saada. Paik on väga kaunis ning see oli peamine põhjus, miks Indoneesia esimene president just siia oma residentsi rajas.
Kultuuriliselt on Balil väga huvitavad mitmesugused festivalid ja balilaste rahvuslikud tantsud, mis sageli on omamoodi dramaatilised etendused. Balil on umbes 20 tuhat templit (igas külas peab olema vähemalt kolm templit) ning iga tempel korraldab vähemalt kaks korda aastas väikese festivali.
Bali on kuulus oma kaunite riisiterrasspõldude poolest, kõige muljet avaldavamad neist asuvad Jatiluwihis. Kuulsat Barong-tantsuetendust saab vaadata nii Ubudi, Batubulani, Lebongi, Kecaki kui Kerise vabaõhuteatrites, kus toimuvad regulaarsed etendused. Lombok on kuulus oma väga kauni käsitöö poolest ning üks toredamaid kohti, kus sellega tutvust teha on kudujate küla Sukarare Cakranegara lähistel. Siinses armsas külas, kus kohalikud ka ise püsivalt elavad, koovad naised väikestel kangastelgedel kohalikke erksavärvilisi tekstiile. Kaasa saab osta imekauneid kangaid, saronge ja mõnusalt pehmeid salle. Lombokil valmistatakse ka muljet avaldavalt suuremõõtmelisi savivaase. Need kõikjal uhkelt eksponeeritavad vaasid valmivad väga tagasihoidlikult elavate käsitööliste külas Banymulekis. Indoneesia on suurim pärlite tootja maailmas. Lomboki tuntaksegi kui Pärlisaart, kus pärinevad suurepärase kvaliteedi ja ilusa kumaga pärlid. Lombok on veel kuulus oma võrratute randade poolest, kõige kaunimaks peetakse Tanjung Aanil (Aani neemel) asuvat samanimelist valge liivaga randa.

Söök ja jook
Bali köök on väga maitseküllane, süüakse palju värsket puu-ja juurvilja, liha, kala ja muidugi riisi. Kohalike söögilaual ongi esikohal riis ja nuudlid. Põhimaitseaineks on basa rajang pasta, mida kasutatakse koos kookospiima ja karridega väga paljudes kohalikes roogades. Levinud on ka lihavardad pählikastmega. Hommikusöögiks pakutakse sageli ananassi- või banaanipannkooke mee-, kookose- või palmisuhkruga. Sageli süüakse hommikuks ka puuviljakokteili, mis koosneb nt. ananassist, banaanist, papaiast, arbuusist. Balil kasvab muideks 17 erinevat troopilist puuviljaliiki, s.h. mangostiinid, rambutanid, passionid, draakoniviljad. Isegi banaanid on Balil hoopis teise maitseka kui meil. Imelisi mereande ja kala pakutakse Jimbarani rannas, mis asub Kutast u. 20 min kaugusel. Päris õiget Bali ja Indoneesia toitu saab maitsa nt Ubudis, Melting Woki warungis (väiksem, tavaliselt ühele perele kuuluv söögikoht). Meelepärased lisandid toidule ja vürtsikuse saad ise valida. Hinnatase on väga soodne. Veel üks mõnus koht Ubudis on Bale Fair warung, kus pakutakse imelist tuunikalasteiki ja paljusid muid mereande. Joogiks pakutakse kohalikku õlut Bintang või Bali Hai, puuviljamahla (küsige ilma suhkruta) ja kookosvett. Kraanivett ei soovitata juua. Palju juukase ka Bali kohvi (Kopi Bali) ja teed. Teed serveeritakse suhkru ja kondenspiimaga. Brem on kohalik alkohoolne jook, mida valmistatakse mustast või valgest riisist. Populaarsed on ka turistidele korraldatavad toiduvalmistamise kursused. Ööturud ja värsketoiduturud pakuvad imelisi kohalikke delikatesse. Nusa Duas asuv Crystal Blue Ocean Grillis on imehea toit garanteeritud ja teenindus on väga meeldiv, boonusena suurepärane vaade. Söögikohad on väga soodsa hinnatasemega. Imelise, kohalikest hõrgutistest koosneva õhtsöögi kahele saab nt 10-20 euroga.

Liitu meie uudiskirjaga

© Emeraude Reisid

Vana Viru 4 10111 tallinn  Tel 5177181

REG. N 12409243    KM N. EE101607742