Borneo

Vihmametsade ja mägede saar Borneo

VAATAMISVÄÄRSUSED
Kota Kinabalu


Singnal Hilli mäetipult avaneb kaunis vaade Kota Kinabalu mäele ja selle lähiümbrusele. 
Kota Kinabalu linnas on mitmeid mošeesid. 
Sabah' muuseumis on väljapanek Sabah piirkonna hõimude kultuurist ja traditsioonidest. 

Viiest saarest koosnev Tunku Adbul Rahmani looduspark on populaarne päevaste ekskursioonide sihtpunkt. Saartel leidub jalutamiseks mõnusaid loodusradasid, kirgas rannikuvesi sobib hästi snorkeldamiseks ja sukeldumiseks.

Kota Kinabalust u 25 km kaugusel paiknevas Lok Kawi looma-ja taimepargis võib näha näiteks Sumatra ninasarvikut, orangutange, tiigreid, arvukaid linnuliike jpm. Pargis on märgistatud matkarajad.

Kota Kinabalust u 2 km kaugusel paiknev Garama jõe märgala on tuntud ninaahvide poolest, keda leidub vaid Borneol. Lisaks neile elutseb siin hulgaliselt makaake ja erinevaid linnuliike.

Unesco maailmapärandi hulka kuuluvas Kinabalu looduspargis on tohutul hulgal erinevaid taime-, liblika-, linnu- ja loomaliike. Park jääb Kota Kinabalust u 80 km kaugusele. Siin leidub matkaradu, aedu ja kuuma veega allikaid. Looduspargi keskel troonib Kagu-Aasia kõrgeim tipp Kinabalu (4095 m).

AKTIIVNE PUHKUS
Kota Kinabalu kirkalt läbipaistev merevesi sobib suurepäraselt snorkeldamiseks ja sukeldumiseks. Kohalikes randades on ka palju teisi veespordivõimalusi. Siin on rikkalik valik loodusparke, kus matkata või niisama jalutada.

Golf
Kota Kinabalu linna lähistel on mõned golfiväljakud. Sutera Harbour Golf paikneb keskuse lähedal, Borneo Golf & Country Club ning Nexus Golf Resort golfiväljakud jäävad linnast u tunniajalise sõidu kaugusele. 

Matkamine
Loodusparkides on märgistatud matkarajad, korraldatakse ka juhendajaga retki. U 4095 m kõrguse Kota Kinabalu mäe tippu saab tõusta koos kohaliku juhendajaga (tuleks varakult ette broneerida).

Sukeldumine ja snorkeldamine
Tänu läbipaistvale mereveele on nähtavus hea ning põnev snorkeldada ja sukelduda. Selleks sobivad suurepäraselt Tunku Abdul Rahmani rahvuspargi saared Kota Kinabalu lähedal. Saartele saab sõita Jesselton Pointi sadamast. Korraldatakse ka juhendajaga snorkeldamis- ja sukeldumisretki. 

LENNUJAAMATRANSFEERID
Majutusega reisipaketi hinna sisse kuuluvad ka lennujaamatransfeerid. 

Lennujaam Kota Kinabalu
Reisi pikkus The Pacific Sutera hotelli 7 km
Transfeeri kestus u 15 min

TRANSPORT
Mugav on ringi liikuda taksoga, mille saab käeviipega tänavalt. Väljasõitudeks võib rentida ka auto koos juhiga.

RESTORANID JA ÖÖELU
Kota Kinabalu linnas leidub arvukalt restorane, kus pakutakse nii malai kui rahvusvahelise köögi hõrgutisi. Sadama ümbruses ja rannas on mitmed mõnusate väliterrassidega populaarsed restoranid. Kaubanduskeskustes on soodsa hinnatasemega toiduturgusid, kohvikuid ja kiirsöögikohti.

Rannapromenaad KK Esplanade on armastatud koht päikeseloojangu nautimiseks.

RANNAD
Hotellid paiknevad liivaranna ääres. Kauni liivaga Tanjung Aru rand jääb keskusest lõuna poole. Tunku Adbul Rahmani looduspargi saarte randadele saab sõita paadiga. 

HEA TEADA
Apteek ja arstiabi

Apteeke leidub erinevates kaubanduskeskustes. Kui vajate arstiabi, pöörduge palun Aurinko reisiesindaja või oma hotelli retseptsiooni poole. Tervisekindlustuse olemasolul saab Eestisse naastes arstiabile, ravimitele ning arsti juurde sõitmiseks kasutatud transpordile kulutatud raha tšekkide alusel tagasi.

Joogivesi
Kohalik kraanivesi ei ole joogikõlbulik. Hotellitoas on pudelivesi, mille varusid täiendatakse iga päev.

Krediitkaardid ja valuutavahetus
Hotellides ja suuremates kauplustes saab maksta nii Visa, MasterCard, Diners kui American Express krediitkaartidega. Krediitkaardiga saab ka automaadist sularaha välja võtta. Raha saab vahetada nii hotellides kui valuutavahetuspunktides. Hotellides on kurss kehvem.
Malaisia valuuta on ringit (MYR). 1 euro eest saab u 4,7 Malaisia ringitit (aprill 2018).

Mida reisile kaasa võtta?
Lisaks suveriietele võiks kaasa võtta ka mõned soojemad riideesemed, sest siseruumid ja ekskursioonibussid võivad olla üsna jahedaks konditsioneeritud.
Kohalikes restoranides on riietus küllalt vaba, hotellirestoranides nõutakse viisakamat riietust. Vihmametsades kõndimiseks peaks kaasas olema mugavad jalanõud, kaasa võiks võtta ka ujumissussid. Kuivõrd päike on aktiivne, siis peaks kaasas olema küllalt kõrge faktoriga päikesekaitsekreem. Reisi teeb mugavamaks ka taskulamp ning lindude vaatlemiseks soovitame kaasa võtta binokli. Arvestada tuleks ka troopiliste vihmahoogudega.

FLOORA JA FAUNA
Borneol on tohutul hulgal endeemseid ehk saarele ainuomaseid looma- ja taimeliike: 51 837 linnu-, 22 244 imetaja-, 39 419 kala- ja 150 006 000 taimeliiki.
Borneol kasvab 80 eri liiki putuktoidulist kanntaime. Lihasööjataime kannukujulise õie põhjas on magus nektar, mis putukad kohale meelitab.
Borneol on 1500 orhideeliiki ning kümneid rododendroniliike. Siin kasvab ka maailma suurim lill rafflesia, mille õie läbimõõt võib olla kuni meeter ning kaal paar kilo. Õied on enamasti punast värvi. Tegemist on parasiit-taimega, mis haiseb nagu roiskunud liha. See aga meeldib kärbestele, kes hoolitsevad rafflesiate tolmlemise eest.

Ninaahvid (nasalis larvatus)
Tegemist on ainult Borneo saarel elavate ahvidega, keda tänapäeval Sabahi osariigis on säilinud u paar tuhat, Sarawakis tuhat ning naaberiik Bruneis u paarsada isendit. Ninaahv on oma nime saanud esileulatuva nina järgi, mis täiskasvanud isastel ahvidel võib kasvada kuni 10 cm pikkuseks. Kui nina ulatub juba lõuani, siis tuleb ahvil seda süües pisut kergitada. Ahvipoegadel ja emastel ahvidel on aga hoopis väike püstine nina. Ninaahvid kuuluvad maailma suurimate ahvide hulka. Emased ahvid kaaluvad keskmiselt 10 ja isased 20 kilo. Täiskasvanud isane ahv võib kasvada kuni 1,50 m pikkuseks, millest saba moodustab u 80 cm. Borneo Indoneesia osas on neid pika nina ja suure kõhu pärast kutsutud ka kolonisaatoreid pilkavalt hollandlasteks. Ninaahvid eelistavad kõvemaid ja hapumaid puuvilju, mida teised loomad ei söö. Pehmed ja kõrge suhkrusisaldusega puuviljad tekitavad äkilise kõhu paisumise, mille tagajärjel võib ahv kõhugaasidesse lausa surra.

Liitu meie uudiskirjaga

© Emeraude Reisid

Vana Viru 4 10111 tallinn  Tel 5177181

REG. N 12409243    KM N. EE101607742