Mario Miranda

Mario Miranda on India üks kuulsamaid karikaturiste, kes on pärit Lõuna- Goast, Loutolimist. Kindlasti kohtute ka teie oma India reisi jooksul Miranda piltide ja kunstiga.
Miranda on sündinud 1926 ja õppinud Bangalores. Hiljem saanud bakalaureuse kraadi St Xavieri kolledžis. Esimesed tööd ja karikatuurid joonistas Miranda lapsepõlves postkaartidele ja teenis sellega oma esimese taskuraha. Oma tööalast karjääri alustas ta esmalt reklaamistuudios ja peale seda pühendas jäägitult karikaturisti ametile. Aastake hiljem pakuti talle "Times of India" ajalehest väikest nurgakest, millest sai alguse regulaarne koostöö. Miranda töid on regulaarselt avaldatud "The Times of India" jt Mumbai ajalehtedes. Samuti on Mario Miranda üks põhilisemaid Goa elu-olu kajastajaid.


Peale Fundacao Calouste Gulbekian stipendiumi saamist avanes karikaturistil võimalus reisida aastaks Portugali. Seejärel Londonisse, kus veetis ligikaudu viis aastat õppides ja end täiendades. Inglismaal avaldas ta oma töid kuulsates väljaannetes nagu "Liliput" ja "Mad". Finantsiliselt kindlustunud reisis ta edasi Euroopas, kus avanes võimalus suhelda teiste karikaturistidega, mis andis tulevikus uusi arengusuundi. Inglismaalt leidis ta ka oma iidoli- Sir Ronald Searle. Peale Euroopa-tuuri naases ta Mumbaisse ja jätkas kööstööd "Times of India" ´ga ja tuntud karikaturisti R.K.Laxmaniga.
Tema hobideks on alati olnud muusika kuulamine ja reisimine.


Sellel ajal kohtas Mario kunstnikku Habiba Hyderit, kellega ta abiellus ja sai kahe poja isaks.
1974. aastal reisis ta Ameerikasse, kus eksponeeris oma kunsti ja tutvus teiste populaarsete kunstnikega. 1988. a autasustati ta Padma Shri ja 2002 Padma Bhushani auhinnaga. Samuti sai talle osaks Bangalore Karikaturistise Assotsiatsiooni auhind eluaegsete saavutuste eest.
Miranda on oma töid eksponeerinud 22 erinevas välisriigis, sealhulgas Ameerikas, Jaapanis, Brasiilias, Austraalias, Singapuris, Prantsusmaal, Jugoslaavias ja Portugalis.


Lisaks karikatuuridele on Mario saanud tellimusi villade seinamaalidele ja teistele huvitavatele projektidele. Mario Miranda on illustreerinud erinevaid raamatuid nagu “Laugh it Off”, “Goa with Love” ja “Germany in Wintertime”. Lisaks Dom Moraese raamatu “A Journey to Goa”,, Manohar Malgaonkar “Inside Goa” ja Mario Cabral e Sa´s “Legends of Goa”.
Pragusel hetkel pesitseb Miranda koos oma abikaasa ja noorema pojaga lapsepõlve majas Loutimis, Salcete külas, Goas. Tema maja näidati ka 1985. aastal Shyam Benegal filmis "Trikaal".
Hoolimata pensionipõlvest võib näha Miranda töid Mumbai väljaannetes ja teda kutsutakse erinevatesse Euroopa maadesse kohalikku kultuuri visandama. Mario noorem poeg jätkab traditsioone ja peab samuti karikaturisti ametit.

Liitu meie uudiskirjaga

© Emeraude Reisid

Vana Viru 4 10111 tallinn  Tel 5177181

REG. N 12409243    KM N. EE101607742