Goa rannad

Goa
Goa on eelkõige rohkem kui 100 km vapustavaid liivarandu, mida uhuvad India ookeani soojad lained.
Indias kuuluvad rannad riigile. Hooaja algul ärkavad Goa rannad omanäolisele ja keevale elule. Nagu nõiaväel tekkivad palmide ja liiva piirile sajad (et mitte öelda tuhanded) maailmakuulsad Goa hütid (ingl. keeles shacks), mis kujutavad endast väga soodsa hinnaga ja toredaid söögi-joogikohti, kus keha- ja vaimukinnitamisele lisaks saab ka niisama logeleda ja päeva õhtusse saata. Et siis hoogsate Goa rütmide saatel põnevale ööelule vastu minna.
Turistide hulgas ülipopulaarsete rannahüttide vastu on peavad mõistetavat lahingut rannahotellide omanikud, kelle valulise pilgu all potentsiaalne rahakas klient oma raha mujale kannab peenele restoranile hüti hubasust ja oluliselt odavamat hinnataset eelistades. Lahing on pidev, pikk ja lootusetu. Sest rannad Indias kuuluvad riigile, India riik aga on püha, puutumatu ja üsna bürokraatlik.
Goa rannajoon liigendub paljudeks erinäolisteks randadeks, mis on üldjuhul nime saanud lähima külakese või keskuse järgi. Kõrvaloleval kaardil leiate kuulsatest kuulsaimad.
Goa jaguneb geograafiliselt selgelt kaheks osaks: Põhja- ja Lõuna-Goaks, sama jaotus puudutab ka randasid. Veelahkmeks on Mormugao laht ja Mandovi ja Zuari jõed.


Põhja-Goa rannad on elavamad, kära- ja rahvarohkemad. Goa kui turismisihtkoha areng algas just siit, kuulsatelt Baga, Candolimi ja Calangute randadelt.
Maalilised, helevalge tuhkpeene liivaga Lõuna-Goa rannad on vaiksemad. Siiski on mere poole sirutuvate kookospalmide alla tekkinud söögi-ja joogihütte ning väikseid poekesi. Samuti leidub veespordikeskusi.


Hütipuhkus Goas
Goa rannahüttides on võimalik veeta ka võrratud ööd. Palmidesalus, imelise ookeanivaatega bambusest toetavatele jalgadele ehitatud hütid on küll sisustuselt tagasihoidlikud, kuid rahakoti vastu eriti sõbralikud. Hüttides on olemas kõik eluks vajalik (WC ja duširuum võivad olla olenevalt hütist kas toas või ühiskasutatavad) ning nii öömaja hind kui ka teenindus, mille osaliseks saate lähedalasuvates söögihüttides, paneb lihtsalt heameelest nurruma. Kujutage ette, et ärkate hommikul linnulaulu ning vastu kaldaid uhtuva ookeani kohina peale. Terrassile minnes näete enda ümber vaid säravat päikest, palme, liiva ning ääretut sinist veepinda, mille lainetes kõikumas veel hommikuselt kalapüügilt naasvad kalapaadid. Õhtul uinute taas palmilehtedes sosistava tuule ning lainekohina saatel. Just hütipuhkus eemal turistide hordidest ning tegeliku maailma koormavast igapäevaelust annab tõeliselt lõõgastava ja nauditava puhkuseelamuse. Öö veetmiseks sobivad rannahütid nn Coco-huts asuvad näiteks Morjimi rannas Põhja-Goas või Palolemi rannas, Lõuna-Goas.


Ookeanis ujumine - turvalisus Goa mõnusalt soe merevesi meelitab suplema igal kellaajal. Vesi on puhas, paitav ja siia on kerge end kauaks unustada. Tuleb silmas pidada, et kuna Goa rannad on pikad ja lauged, siis uhuvad India ookeani lained neid kohati tugeva jõuga. Tuulisematel päevadel saab hea ujumisoskuse korral ujuda lainemurru taga, muidu aga lihtsalt lainetes möllata, mis on omaette vägagi elamuslik tegevus.


Soovitame järgida järgmisi elementaarseid turvanõudeid: Uju jõesuudmest vähemalt 300 m kaugusel. Tugev vool ja hoovused jõesuudmetes on ohtlikud eriti mõõna ajal, mil vesi suure jõuga tagasi tõmbub. Kui Sa pole väga hea ujuja, ära mine sügavamale, kui vöökohani ulatuvasse vette. Goas on tugev lainetus, mis on ka merepõhja lainemustriliseks vorminud. Seetõttu on põhi ebatasane ja võib ootamatus kohas kaduda. Ära satu paanikasse. Kasuta kaldale jõudmiseks lainete jõudu . Kui põhi kaob, ära hakka rabelema, see väsitab. Keskendu kalda poole ujumisele kasutades ära iga lainet. Lainete vahepeal katsu end lihtsalt vee peal hoida. Ära kunagi joo enne ujumist alkoholi. Häid ja turvalisi veemõnusid!


Lõuna-Goa rannad
Lõuna-Goa on puhkusekohana hakanud välja arenema märgatavalt hiljem kui Põhja-Goa. Siin ei ole väga aktiivseid ööelukeskusi.
Lõuna-Goa ligi 30-kilomeetrine rannajoon jaguneb maalilisteks vaikseteks randadeks. Siiski on mere poole sirutuvate kookospalmide alla tekkinud söögi-ja joogihütte ning väikseid poekesi. Samuti leidub veespordikeskusi.
Eelkõige iseloomustavad Lõuna-Goad suured heatasemelised hotellikompleksid ning siin on palju väga kõrgetasemelisi 5* hotelle. Hotellid on keskustest eemal, šoppama või ööelulainetesse minemiseks tuleb kasutada sõiduvahendeid. Rand on siiski ka siin riigi oma ja nii peavad luksushotellid leppima nende territooriumi ja mere vahele hooaja hakul nõiaväel kerkivate toidu- ja joogihüttidega. Külakesed paiknevad ehituspiirangute tõttu rannast kaugemal ja nii on puuderpehme valge liivaga maalilised rannad praktiliselt puutumatud. Küladest pääseb randa käänulisi teid pidi, mille ääres ettevõtlikud hindud hooajal oma tänavakaubandust arendavad.


Randade iseloomustus


Bogmalo rand
Bogmalo on Goa kauneimaid randu. Ranna vastas meres on Suursaar (Grande Island). Rannal on üks kahest Goa sukeldumiskeskusest (teine on lähedasel Miramari rannal). Sukeldutakse tosinas kohas Suursaare ümbruses, kus on võimalik käia uudistamas 20. sajandi laevavrakki.


Arossim ja kogu rannajoon Velsaost Betalbatimini
Lõuna-Goa rannajoone põhjapoolne osa on paradiisiks vaikuse, üksinduse ja rahu nautijatele. Nende randade lähedal on veel väga vähe hotelle. Põhjuseks on rannariba ümbritsevad riisipõllud. Hetkel veel kehtivate piirangute tõttu peab maad kasutama sihtotstarbeliselt ehk teisisõnu põllumajanduslikult. Olukord muutub tegelikult kiiresti - juba praegu annavad nii mõneski kohas mahatorgatud viltuste tähtedega sildid teada, et maatükk on reserveeritud uute 5* hotellide jaoks.


Colva - igaühele midagi
Colva on Lõuna-Goa vilkaim rand. Siin on suurim valik poode. Söögihütid ja restoranid on avatud varaste hommikutundideni. Hoolimata rahvarohkusest leiab rannal ka vaikseid eraklikke kohti. Rannal korraldatakse paadiretki, samuti krokodilli- ja delfiinivaatlusretki. Üksikud veespordikeskused pakuvad veesuusatamist, lainelaua- ja banaanisõitu.


Cavelossim
Veel 80-ndatel aastatel tühi rannariba, mille ääres oli vaid Cavelossimi kaluriküla. Tänaseks on siia kerkinud mitmeid 5* hotelle.


Palolem
Palolem on taas kord üks neist randadest, mida nimetatakse Goa kauneimaks. Kes kõik selle ilu küll ritta seada suudaks?! Madalat Palolemi lahte ümbritseb valge liivaga rand, mida ääristavad nõtked kookospalmid. Palmide varjus on küla. Lahe põhjaosas on väike saar, kuhu mõõna ajal pääseb jalgsi. Viimase 17 aasta jooksul on ranna vahetusse lähedusse rajatud mitmeid hotelle, liiva ja palmide joonel on sadu rannahütte.


Rajbaga
Imekaunis, isoleeritud neitsilik rand, millel troonib uhkes üksinduses Intercontinentali hotell.


Põhja-Goa rannad
Goa on eelkõige rohkem kui 100 km vapustavaid liivarandu, mida uhuvad India ookeani soojad lained. Goa rannajoon liigendub paljudeks erinäolisteks randadeks, mille nimi tuleb lähimast külakesest. Just randade suhtes Goa hotellid oma asukohta määratlevadki ning seetõttu toome allpool välja Põhja-Goa randade peamised iseloomujooned ning erinevused.


Randade iseloomustus
Kõige kuulsamad ja rahvarohkemad rannad leiate Põhja-Goast. Aga ka siin on vaiksemaid ning eraldatumaid paiku. Põhja-Goa põhjatipu lähedal paiknevad Keri, Aramboli, Mandremi ja Morjimi rannad on väikesed, vaiksed ja vähese tegevusega. Siin saab nautida vaikust, eraldatust ja rahu. On alternatiivseid söögikohti, poekesi, saab võtte jooga- ja tai-chi tunde, käia delfiine vaatlemas.
Samuti põhjapoole jääv piltilus Vagatori kalurirand on maaliline, samuti vaikne ja mitte väga rahvastatud. Siin leiab soodsaid söögikohti ja piiratud määral tüüpilist rannakaubandust. Kuulus on Vagator eelkõige kalapüügi poolest - rand piirneb Chapora kalurikülaga. Vagatoril on hea võimalus jälgida kohalikke nende igapäevase tegevuse juures.


Anjuna- rand, kus kogu aeg toimub.

Anjuna – rand, kus kogu aeg toimub Anjuna rand on kirev. Siin tehakse kõike ja kohtab kõiki: ekstsentrilisi miljonäre ja kaltsakaid, poolkirjaoskamatuid kohalikke ja mitme kõrgharidusega eneseotsijaid. Anjuna on ka ootamatult süttivate hüti- ja rannapidude tander. Anjunat on raske kirjeldada, randa peab kogema. Parim viis selleks on osaleda Anjuna täiskuupeol ja end muusika taktis eelhoiakutest korralikult lahti raputada. Kuumad trance’i peod tekivad hetkega ja aetakse vahel sama kiiresti ka politsei poolt laiali. Kindlasti tuleks külastada Anjuna kuulsat kolmapäevast hipiturgu, kus müüakse kõike maa ja taeva vahelt - siid, kašmiirvillased sallid, vürtsid ja hõbeehted on vaid mõned näited kaubast, mille hind on meie mõistes väga odav.


Baga, Calangute, Candolim - Goa randade kuningannad
Baga, Calangute, Candolim – Goa randade kuningannad Baga, Calangute ja Candolim kujutavad endast pikka, katkematut rannajoont. Siin piirkonnas asub ka suurem osa Estlive Travel´i Põhja-Goa hotellidest. Tegemist on Goa elavaimate randadega. Siin on ööturge ja päevalaatu, palju rannahütte, kaubitsejaid, silmamoondajaid ja õnneennustajaid, taichi, jooga ja kõikvõimalike elukunstide õpetajaid. Randadel on kümneid veespordikeskusi, mis pakuvad para-glaidingut, lainelauasõitu, veesuusatamist ja banaanisõitu. Just need rannad on ka Goa ööelu lahutamatuks osaks. Kõige mitmekesisema valiku baare, restorane ja ööklubisid leiab Baga rannast. Suurim ja populaarseim klubi on Tito’s - hiiglaslik vabaõhudiskoteek, kus on igal õhtul erinev teemapidu. Tito’sele sekundeerib lähedal paiknev Mambo. Peod on kõvad ja kestavad hommikutundideni, kuid just Baga randa hotelli valides ei pea rahulikuma meelega puhkajad kindlasti muretsema. Pidude toimumiskohaks on rand, Estlive Travel´i hotellid asuvad aga rannast veidi eemal, Baga peatee ääres ning pidutsejate kära teisi puhkajaid segama ei hakka.


Sinquerim ja River Princess
Candolimi-Sinquerimi lõunapoolseimat, pikka sirget rannajoont “ilmestab” fantoomlik laevavrakk. Tanker River Princess triivis rannamadalikule mussoontormi ajal juunis 2000 ja seisab ikka seal - turistide poolt meelsasti pildistatud hümn inimlikule bürokraatiale, saamatusele ja ahnusele. Põhja-Goa hotellide valik on lai nii taseme, asukoha kui hindade poolest.

Liitu meie uudiskirjaga

© Emeraude Reisid

Vana Viru 4 10111 tallinn  Tel 5177181

REG. N 12409243    KM N. EE101607742