Poreč ja Umag

Otse Euroopa südames, Eestist vähem kui kolme lennutunni kaugusel Aadria mere ääres, ootab Sind kristallsinise vee, imelise looduse, muljetavaldava kultuuripärandi ja sõbralike inimestega maa - maaliline Horvaatia!

Lennuk maandub Istra poolsaarel, Pula lennujaamas. Istra on Aadria mere suurim poolsaar (3600km2), millest enamik kuulub Horvaatiale. Meie kuurortpiirkondadeks on Pula, Rovinj, Poreč ning Umag.
Horvaatia on aasta-aastalt populaarsust aina juurde kogunud,sest päikesenautleja leiab siin kirka ja puhta veega rannad ning matkasõpru ootavad vapustavad loodusrajad.
Istra poolsaar on üks väheseid oma traditsioonilise eheduse säilitanud piirkondadest Euroopas, so tõeline roheline paradiis kesk urbaniseerunud ja kiirustavat maailma. Südamekujulise poolsaare loodusrikkuste värvipaletis domineerivad valged, hallid ja punased toonid. Põhjaosa lainjat rannajoont palistavad valged lubjakivikaljud, keskel laiub hallikat tooni veerohke tasandik, edelas lõõmavad punase pinnasega orud. Salvei-lõhnaline idarannik, põhjas varjulised tamme- ja pöögisalud, lõunas ja läänes aromaatsed männimetsad, igihaljad makjapuhmad, tuhandeaastased oliivipuud ning viinamarjaväljad.

POREČ- Istra poolsaare suurim kuurortpiirkond

Sihtkoha eelised:
-Rikkumata loodus, puhta ja kirka veega rannad
-Sõbralikud inimesed, mõnus atmosfäär
-Elavaloomulised kuurordid
-Mitmekesiste meeleahutusvõimalustega romantiline Poreči vanalinn
-Head sportimisvõimalused

Poreč ehk Parenzo on ligi 17 000 elanikuga ja 2000 aasta pikkuse ajalooga linn, mille lähistel paiknev kuurort on suvekuudel üks populaarsemaid Horvaatias. Siinsetele rannikualadel laiuvad heatasemelised puhkekeskused, neist suurim on Zelena Laguna.

Poreči kompaktne vanalinn pakub oma varjulistel tänavatel suurepärase võimaluse sooritada sisseoste lugematutes väikestes poodides ja butiikides, lõunatada ja lihtsalt nautida kunagise Rooma linna peatänava - Decumanuse - vilgast elu. Õhtuti toimub romantilise vanalinna tänavakohvikutes arvukalt nauditavaid kontserte jm üritusi. Poreči vaieldamatult kuulsaim vaatamisväärsus on 6.saj. pärit Euphrasiuse basiilika, mis on kantud ka UNESCO maailmapärandite nimekirja. Külastada soovitame veel piiskopipaleed, kus on väljapanek antiikskulptuuridest, religioossetest maalidest ja palju muud huvitavat. Samuti tasub käia Marafori väljakul, kus kunagi asus rooma foorum. 

Plava Laguna ja Zelena Laguna on aktiivse puhkuse sõpradele ideaalsed kohad, siin on võimalik mängida tennist, tegeleda veespordiga, matkata ja soovi korral rentida jalgrattaid. Korraldatakse ka ratsaretki looduslikult kaunitesse paikadesse. Sukeldumishuvilised saavad nautida Aadria merealuseid võlusid ja eriti põnevaks teeb selle piirkonna võimalus näha vetesügavuses II Maailmasõja käigus uppunud briti laevavrakki.

POREČI RESTORANID JA BAARID
Peshkera – asub pisut vanalinna müüridest väljas, pakutakse lihtsat ja soodsate hindadega toitu, olemas ka merevaatega väliterrass
Dva Ferala – maitsva köögiga restoran, soovitatakse proovida istarski tris-i kahele
(kolm erinevat ja ülimaitsvat kodupastarooga )
Peterokutna Kula – keskaegses tornis asuv kõrgema klassi restoran, kvaliteetsed kala- ja liharoad
Konoba Ullixes – restoran peatänava ääres, eriti kuulus oma mereandide poolest, nt „Poseidon plate“ kahele
B&W – eriti nooremate inimeste hulgas populaarne rannakohvik, avatud ka õhtusel ajal
Epoca – võimalus imetleda romantilist päikeseloojangut mere ääres, nautides maitsvat kohvi või kokteili
Torre Rotunda – hubane vabaõhukohvik ajaloolise nn. ringitorni tipus
Lapidarium – heatasemeline baar regionaalmuuseumi taga, suveperioodil elav muusika
Byblos – asub Zelena Lagunas, vabaõhuklubi, eri stiilides muusika, kuulsad DJ-d, peetakse „kuumimaks“ ööklubiks Horvaatias
Hinnatasemelt ei ole Horvaatia kallis – restoraniroad maksavad alates 35-40 KN, hotellide juures olevates söögikohtades on hinnad kallimad

POREČI TRANSPORT
Poreči bussijaam asub Rade Koncara tänaval, sõita saab Rovinjisse ( 40min, piletihind u. 40 KN), Zagrebisse ( 5 tundi, pilet u. 220 KN ), Rijekasse ( 2tundi, pilet u.80 KN ) ja Pulasse ( 1 ½ tundi, pilet u. 50 KN ). Pazinisse sõidab päeva jooksul 10 bussi, ühe otsa pilet u. 35KN, sõit kestab u. 30min. Pazinis asub ka lähim rongijaam.
Suveperioodil ajavahemikus märtsist-oktoobrini liigub Plava Laguna ja Zelena Laguna piirkonnas turistidele ka minirong, pileti maksumus 10-15 KN ja iga tunni tagant reisipraam, tehes peatusi erinevates kuurordisadamates. Pilet u 25 KN.

UMAG- heatasemelised hotellid lastega peredele

Sihtkoha eelised:
-Rikkumata loodus, puhta ja kirka veega rannad
-Sõbralikud inimesed, mõnus atmosfäär
-Heatasemelised hotellid
-Head sportimisvõimalused

Porečist põhja poole jäävat Umagit on ajalooliselt mainitud juba 7.saj. Kummalisel kombel anti aga linna staatus (grad) talle alles 1997.a. Ammustel aegadel nimetati Umagi „väravaks Euroopasse" ja tänu soodsale geograafilisele asukohale rajasid siia oma suveresidentsi ka mitmed Rooma ülikud.
Tänapäeval elab siin üle 7000 elaniku ja tegemist on Horvaatia ilmselt kõige rahvusrohekma linnaga - peale etniliste horvaatide elavad siin veel itaallased, serblased, sloveenid, bosnialased ja albaanlased. Umag asub 40 km kaugusel Triestest, 150 km kaugusel Ljubljanast ja Veneetsiast lahtutab teda vaid 50 meremiili - seega on siit mugav avastama minna ka Horvaatia naaberriike.

Umag on väiksem kui naaberkuurort Poreč, kuid ka siin on kaunis rannapromenaad ning kohvikute ja restoranidega pisike vanalinn.
Umagis on mitmed heatasemelised hotellid, mis sobivad hästi lastega peredele. Sol Garden Istra hotellis on ka korralik veepark. 2015. a avatud Istralandia veepark jääb siit vaid 15 km kaugusele.

Umagis on ka heatasemeline Melia Coral hotell, mis on mõeldud ainult täiskasvanutele.

HEA TEADA

Apteek: Apteegid on avatud 09:00 - 20:00. Pühapäeval on avatud valveapteek 09:00 - 12:00 ja 17:00 - 20:00.
Internet: Suuremad netioperaatorid on METRONET ja ISKON. Horvaatias on nii internetikohvikuid kui ka wifi leviala.
Joogivesi: Kraanivee joomine ei ole keelatud, kuid soovitatakse kasutada pudelivett.

Turvalisus: Horvaatia on turvaline nii rendiautoga seiklejatele, matkajatele kui ka kuurortpiirkondades rannamõnude nautijaile. Kuid nagu tavapärased turvameetmed seda ette näevad, ärge jätke isiklikke esemeid järelvalveta, ka mitte rendiautosse nähtavale kohale, ning hotellitoas rentige oma asjade hoidmiseks seif. Omal käel maad avastama minnes soovitame järgida ametlikult kaardistatud matkaradasid ja maanteid. Kohalikud elanikud on reeglina väga sõbralikud ja abivalmid, pildistamiseks ja filmimiseks on siiski viisakas luba küsida. Üldine hädaabinumber on 112.
NB! Politseinikke ja sõjaväelasi, k.a militaarobjekte ei ole lubatud pildistada ja filmida, samuti soovitatakse hoiduda rannikukuurortides asuvate striptiisiklubide külastamisest, teile esitatav arve võib olla ehmatavalt suur ja selle tasumata jätmine on praktiliselt võimatu.

Raha ja krediitkaardid: Horvaatia rahaühik on KUNA e HRK (kasutusel on ka lühend KN). 1 euro eest saab u 7,4 kunat . Rahavahetuspunktid on olemas nii lennujaamas, postkontorites kui pankades ( nt Istarska Banka). Pangaautomaate (bankomat) on piisavalt. Igapäevane sularahas maksmine toimub kunades. Tihti saab nt turgudel või erataksodes maksta ka eurodes, aga sel juhul tuleb arvestada kehva kuna-euro kursiga.Kasutusel on rahvusvaheliselt tuntud pangakaardid (Visa, Mastercard, American Express).

RANNAD
Istra poolsaare rannad varieeruvad kiviklibustest kaljusteni. Kuivõrd rannajoon on hästi sopiline, siis leiab soovija endale rannas hõlpsasti päris privaatse kohakese. Fakti, et Istras liivarannad praktiliselt puuduvad, kompenseerib kristallselge merevesi. Tänu vee selgusele on siin ka ülihead sukeldumisvõimalused.

SISSEOSTUD

Horvaatias pööratakse suurt tähelepanu naturaalsetele toodetele, väga populaarne on looduskosmeetika, tuntuimad kaubamärgid on ULOLA, S´Atea, Brac fini sapuni - saadaval on seebid, kreemid, õlid, šampoonid jt kosmeetika- ning hügieenitooted, mis valmistatud eranditult looduslikest komponentidest - näiteks ürdid, oliivi- ja mandliõli, kitsepiim.
Horvaatia oliiviõli on väga hea kvaliteediga ja paljude spetsialistide arvates lausa parim Euroopas, jättes nö suured tegijad nagu Hispaania ja Itaalia kaugele selja taha. Sisseoste tehes tasuks aga kindlasti õlipudelit lähemalt uurida, kuna kohalikku õli ei ole igal pool saada ja pakutakse hoopiski odavalt sisse toodud kreeka oliiviõli.

Croaterra - tüüpiline, taaskord naturaalsetest ainetest valmistatud kook, mis pakitakse kaunilt spetsiaalsesse karbikesse ja sobib ideaalselt kingituseks kaasa viia.

Paljud turistid on enese jaoks avastanud Horvaatia disainerirõivad, mis on originaalsed, maitsekad ja kannavad endas ka rahvuslikke traditsioone. Näitena võiks tuua etnobutiigi MARA - rõivad teeb omapäraseks glagoolitsa (vana-slaavi kiri ) kasutamine. Värskust ja nooruslikkust võite lisada oma garderoobi ka I-gle, NEBO ja NIT väikeste moemajade toodangut ostes. Üldist hinnataset peetakse u10% võrra Euroopa keskmisest odavamaks , aga turismipiirkondades on hinnad loomulikult kallimad.

VAATAMISVÄÄRSUSI ISTRA PIIRKONNAS

Novigrad
Sümpaatne arhailine linnake Umagi ja Poreči vahel, väidetavalt parima kalarestoraniga (Damir i Ornella ) tervel poolsaarel. Proovige kindlasti toorest kalast valmistatud hõrgutisi!

Savudrija
Istra kõige läänepoolseim punkt, kus paikneb 1818.a. ehitatud majakas, mida tänapäeval ka välja renditakse

Vrsar
Armas väike kalurilinn Rovinji ja Poreči vahel, pisut rahulikum kui tema kuulsad naaberlinnad. Vrsarist leiab mäekülgedele ehitatud keskaegsed hooned ning kindlasti tasub külastada siinset põnevat skulptuuriparki.

Beredine koobas
Põnev looduslik koobas Poreči lähedal, kust leiab muljetavaldavad stalagmiidid ja stalaktiidid

Bale
Arhailine kivilinn, mis on justkui Istra hoolikalt peidetud pärl. Siin armastavad koguneda vabameelsed kunstiinimesed.
Kamene Price“ restoranis korraldatakse mõnusaid džässkontserte ja pakutakse maitsvaid suupisteid ning nö parandatakse spontaanse musitseerimisega maailma.

*Reisikorraldaja: AURINKO

Liitu meie uudiskirjaga

© Emeraude Reisid

Vana Viru 4 10111 tallinn  Tel 5177181

REG. N 12409243    KM N. EE101607742