Goa

Hinnad al.

765€

reisija kohta

Goa üldinfo

Sellel sügis-talv 2018/2019 hooajal pakume puhkusereise eksootilisse India, Goa puhkekuurordisse.
Saadaval on hotellid nii Põhja-Goas, Lõuna-Goas kui ka Kesk-Goas.
Lende opereerib algusega Tallinnast Finnair ja lennud toimuvad läbi Helsinki Goasse.


Reiside hinnad algavad al 755€ ühele reisijale kaheses toas.


Reisid toimuvad pühapäeviti ja on kestvusega 11 ööd, v.a jõulu- ja aastavahetuse reisid, millised väljuvad kolmapäeval ja on kestvusega 12 ööd:

 

Goa reisid toimuvad 30.12.2018, 13 ja 20 ja 27.01.2019, 3 ja 10 ja 17 ja 24.02.2019, 03 ja 06.03.2019.

India läänerannikul asetsevad Goa, Damani ja Diu alad vallutati 16. sajandi alguses portugallaste poolt. Territooriumid vabastas 19.12.1961 India armee, märtsis 1982 liideti Goa Indiaga liiduterritooriumina, 30.05.1987. aastal sai Goa osariigi staatuse (India 25. osariik).


Goa on eelkõige rohkem kui 100 km vapustavaid liivarandu, mida uhuvad India ookeani soojad lained. Merre suubuvate jõgede poolt lõhestatud maastik on pillavalt mitmepalgeline: kuldse ranniku kookospalmisalud lähevad sisemaal üle hiigelastangutega Araabia mere poole laskuvaks osaliselt troopilise vihmametsaga kaetud Lääne-Ghattide mäestikuks, mida peetakse Amazonase ja Congo jõgikondade kõrval üheks ohustatuimaks biogeograafiliseks tulipunktiks maailmas. Siin on loendatud rohkem kui 5000 liiki õitsvaid taimi, 139 liiki imetajaid, üle 500 linnuliigi ja ligi 200 liiki kahepaikseid.


Looduse heldele küllusele ei jää alla kultuuri ja olme mitmekesisus. Goas on omavahel huvitaval kombel põimunud hindu ja kristlikud traditsioonid. Tule ja mõõgaga jutlustatav kristlus sundis hindud sajandeid tagasi küll džunglisügavustesse taanduma, goalaste kadedakstegevalt elunautiv ja leplik meel on aga vastandeid omavahel lähendanud. Siin kohe elavadki erinevad religioonid rahumeelselt kõrvuti ja goalane tähistab võrdse lapseliku innuga nii arvukaid hindude pühasid kui jõule ja lihavõtteid.


Pealinn: Panaji (ingliskeelne verioon: Panjim), koos eeslinnadega umbes 100 000 elanikku
Pindala: 3702 km2
Rahvaarv: 1,4 miljonit
Keel: Konkani, Marathi, Hindi, Inglise, Portugali. Goa osariigi keel on Konkani. Riigikeelt hindit ei räägi sugugi kõik goalased. Kõige ühisem keel paljukeelses Indias on inglise keel, mida mitmed haritumad pered ka omavahelises suhtluses kasutavad.
Usk: Hindud 64%, kristlased 30%, teised (sealhulgas muslimid) 6%
Kirjaoskus osariigis: rohkem kui 80%

 

Kliima
Goas on aastaringselt meeldivalt soe. Keskmine õhu-temperatuur on 23-32 kraadi. Ookeanivesi on paitavalt soe. Veetemperatuur ei lange alla 25 kraadi.
Aasta jaguneb kaheks: kuivaks talveperioodiks ja märjaks suveks. Kuivad kuud on oktoober kuni mai, tugevad mussoonvihmad tabavad Goad juunist septembrini. Enne vihmaperioodi algust (aprill, mai) muutub õhk väga niiskeks, taevas on vines ja pilvine. Mussoonvihmade periood on eksootiline ja erakordselt lopsakas – uusim trend ongi Goasse sõita ka seda huvitavat loodusnähtust kogema.


Vahemaad
Vahemaad Goas:
Panaji – Dabolimi lennujaam – 29 km
Panaji – Margao – 33 km
Panaji – Baga rand – 18 km
Panaji – Calangute – 16 km
Panaji – Mapusa – 13 km
Panaji – Old Goa – 10 km
Panaji – Vagator – 22 km
Panaji – Ponda – 28 km
Sinquerim – Calangute 7 km


Vahemaad Goast:
Panaji – Kochi (linn Keralas, tagavetela värav) 842 km
Panaji – Trivandrum (Kerala pealinn)– 1001 km
Panaji – Bangalore - 592 km
Panaji – Mumbai – 600 km
Panaji – Delhi – 1912 km

 

Konkani keel

1978. aastal sai Goas ametlikuks keeleks Konkani keel. Veel räägitakse marathi, hindi, inglise ja portugali keelt. Riigikeelt hindit ei räägi mitte kõik goalased. Kõige ühisem keel paljukeelses Indias on inglise keel, mida kasutavad ka omavahelises suhtlemises paljud haritumad pered. Goa osariigis on kirjaoskus natuke rohkem kui 80%.


Eesti- Konkani sõnad, mida on reisile minnes hea teada:
Tere—dio boro dees diun
Ja –voi
Ei –na
Tänan—deo bor-ray koru
Hüvasti—bor-ray
Kuidas läheb(M)—two kosso assai
Kuidas läheb(N)—two kossi assai
Mis sinu nimi on—tu chay nau kitay
Minu nimi on—majay nau
Ma olen õnnelik—aoo tsod kooshi
Hästi—borem
Palju maksab—kitlay
Kallis-ekdtom ma-araog
Ma ei soovi—maka naka tem


Numbrid
Üks 1 ek
Kaks 2 dohn
Kolm 3 teen
Neli 4 char
Viis 5 pants
Kuus 6 soh
Seitse 7 saht
Kaheksa 8 ahrt
Üheksa 9 nou
Kümme 10 dha
Kakskümmend 20 vees
Kolmkümmend 30 cha-ees
Sada 100 chem-bor
Kakssada 200 dho-chen
Tuhat 1000 ek-azar
Kakstuhat 2000 dhon aza
Sadatuhat 100000 lakh (kirjutatakse 1,00,000)
Üks miljon 10000000 crore (kirjutatakse 1,00,00,000)


Aeg ja päevad
Täna—atz
Eile—kal
Homme—falyam
Hommik—sakal
Pealelõuna—donpara
Õhtu – sanz
Öö—rat
Esmaspäev—somar
Teisipäev—munglar
Kolmapäev—boodhwar
Neljapäev—virestar
Reede—sookarar
Laupäev—shenvar
Pühapäev—aee-tar


Veel vajalikke sõnu
Rand—prayia
Meri—doria
Jõgi—wow
Tee—rosto
Päike—wot
Kirik—igroz
Tempel—day-vool
Küla—ga
Palm—mard
Söök ja jook
Vesi—oodak
Ilma jääta—barf naka
Mitte teravat toitu—makha tikh naka
Banaan—keli
Kookospähkel – nal
Kala—neeshtay
Riis—taanoo
Toiduõli—tel
Marineeritud kana või sealiha—vindaloo
Lobster—ching-go
Hai—mori
Krabi—kooli
Terav praekana või kala—cafreal


Veel mõned väljendid:
Häid jõule—kooshal bhooreet
Ma armastan Goad—maka Goeya boray lakta
Ma saan vähe aru konkani keelest—maka toree konkani sazmata
Ma saan aru—ow somzota
Palun aita mind—maso uupcar cor
Näeme homme rannas—two-ka falla vellair meota

Goa- India päikesekuurort

Kujutlege vaid:
▪soeniiske öö ookeanirannal,
▪lõõgastavad jalutuskäigud mööda pikka kuldkollase liivaga rannajoont,
▪kirgas tähistaevas ja mõnus ookeaniõhk,
▪must rumm koolaga ja nakatavad rütmid!


Goa - see on päike, puhkus, rannarõõmud ja pidu!
Goa on tibatilluke osariik Lääne-Indias, India ookeani kallastel, mis on maailmarändurite ja puhkuseotsijate huviorbiiti pääsenud tänu ideaalsele kliimale ja kaunitele pikkadele liivarandadele. Selle Eestiga võrdse rahvaarvuga ja pindalalt rohkem kui 10 korda väiksema, umbes Viljandimaa suuruse, paradiisi avastasid 60-ndatel aastatel hipid. Lääne rahamaailma konformismi, Vietnami sõja õuduste, sõjaväekohustuse hirmus ja jumal teab mille eest veel põgenedes otsisid nad ideaalset rahusadamat. Ja leidsid siit.


Goa on pehmeks sissejuhatuseks India meelierutavasse maailma. Läänelikum, kui kõik muud osariigid kokku, seda osaliselt tänu aastasadu siin võimutsenud portugallastele, osaliselt muidugi miljonite turistide tõttu. Samas on Goa ikkagi parandamatult Indialik – värviküllane, kirgas, religioosne, eksootiline, mõistatuslik ja – mis seal salata – ka räpane. Viimasest on aga võimalik väga kergelt lihtsalt mööda vaadata ning täiel rinnal Indiat ning Goad avastada ja nautida.
Goa on ehe ja vahetu, vaba ja vabameelne. See on kahtlemata legendaarsete hipiaegade pärand, mil narko- ja õnneuimas reivid kestsid varaste hommikutundideni. Selliseid pidusid toimub ka tänapäeval Goa randades rohkelt. eelkõige on aga Goa koht, kus viibides võib ootamatult leida tee tagasi iseenda juurde ning koht, kus pole asjade maailma, oled lihtalt nii nagu oled! Rolleriga päikesele ja tuulele vastu kihutades, pikki-pikki kilomeetreid rannas jalutades või kohalike meestega maailma asju arutades tundub, justkui aeg peatuks… Goal on võime muuta meie mõttemaailma - reis Goasse õpetab, kuidas end vähem tõsiselt võtta. Siin viibides jõutakse kiiresti arusaamisele, mis on meile siin ilmas tegelikult oluline ning õpitakse vähem aega kulutama sellele, mis tegelikult midagi ei loe. Mida muud meie elu oravarattas tahta!
Õnn on hinge, vaimu ja keha seisund. Maailma mõõtkavas oleme just selle poolest väga vaesed. Reis Goasse on parim mõeldav antidepressant - siit saab parandust ihu- ning lohutust hingehaavadele. Goa on puhkamiseks lihtsalt jube lahe.


Goa plussid:
▪Ideaalne kliima. Palavad, aga üldjuhul mitte liiga kuumad päevad ja sumedad ööd. Merevesi vastupandamatult suppsoe ja lained ahvatlevalt kutsuvad.
▪Pikad valged liivarannad, puhas ookeanivesi.
▪Lopsakas loodus, põnev loomariik. Heldimust tekitavad elevandid!
▪Huvitav, vürtsikas köök, hea õlu ja must rumm - hinnad rahakotti paitavalt odavad!
▪Mitmekülgne ja maagiline India kultuur, hinduismi huvitav põimumine katolitsismiga.
▪Merereisid, süvavee kalapüük, delfiinid!
▪Erinev elulaad, erinevad väärtushinnangud, erinev maailm.
▪Maailma vanim terviseteadus ayurveda, mille eesmärgiks on organismi loomuliku harmoonia taastamine.
▪Palju põnevat vaatamist: džungliretked, templid, vürtsifarmid.
▪Võimalus sõita ringreisidele mujale Indiasse.
▪Vägevad Goa trance' i rannapeod. Lahe, pingevaba olemine.


Goa miinused:
▪India munitsipaalvõimude suutmatus koristamist korraldada toob kaasa meile harjumatu räpasuse.
▪Rand on pikk ja lauge, ookeanilained kohati tugevad. On päevi, mil ujumise asemel saab vaid lainetes hullata. See tuleks muidugi arvata pigem plusside hulka.

Põhja- ja Lõuna-Goast


Tilluke Goa (pindalalt rohkem kui 10 korda Eestist väiksem) jaguneb kaheks selgelt erinevaks piirkonnaks – Põhja- ja Lõuna-Goaks. Anname siinkohal mõned näpunäited, kumba kuurorti valida.
Põhja-Goa (tavaliselt öeldaksegi Goa) on toimekas, rahvarohke, pidutsev Lõuna-Goa on looduslähedane, idülliline, rohelusse uppuv. Hotellid on lõunas pigem eraldatud oaasid, mis pakuvad kaunitel valgetel ja praktiliselt inimtühjadel randadel rahu ja privaatsust. Kuhugi minemiseks tuleb kasutada sõidvahendeid: üürida motoroller, jalgratas või auto (juhiga või ilma), kasutada tuk-tukki või taksot. Põhja- ja Lõuna-Goad lahutavad Mormugao laht ja Zuari jõgi. Vahemaad ei ole iseenesest pikad, aga teekonna pikkust mõõdetakse kogu Indias mitte niivõrd kilomeetrites või miilides kui kohalejõudmiseks kuluvas ajas. Osariiki põhja-lõunasuunaliselt läbivatel kitsastel teedel liigub nimelt kõik, kellel/millel jalad või rattad all.
Seetõttu ei ole päris õige arvata, et näiteks Lõunas puhates on hõlbus mitu korda nädalas Põhja-Goasse põigata ja vastupidi. See on võimalik, aga ajakulukas, olenevalt kellaajast võib sõit kahe kuurorti vahel võtta 1-3 tundi. Seega õnnestunud puhkuseks oleks niisiis vaja kõigepealt endale selgeks teha, kumb kuurort ikkagi valida!
Vihkate lärmi, šoppamist, inimhulki ja soovite pigem lihsalt rannas olla ning päikese- ja veerõõme nautida, vahelduseks ehk vaid veidi ringi liikuda ja mõnel ekskursioonil käia - Lõuna-Goa ootab Teid! Soovite end aga välja möllata ja lõpmatuseni šopata - Põhja-Goas on selleks piiramatuid võimalusi! Kui aga tahate veidi mõlemat, võime Teile koostada reisi, mille jooksul veedate näiteks osa reisist Põhja- ja teise osa Lõuna-Goas just Teile sobivates hotellides!


PÕHJA-GOA – pidu ja pillerkaar Põhja-Goa koosneb katkematust ahelast küladest ja linnakestest, mis suures osas klammerduvad osariiki läbiva Mumbai maantee äärde ja maantee ning mere vahele. Siin on palju poode, restorane, baare ja turge. Põhja-Goa administratiivkeskus on kogu osariigi pealinn Panaji. Rannad on rahvarohked, kohati liigagi, ehkki leidub küllaga ka rahulikke kohti. Randades on väga lai valik söögi- ja joogihütte ja mitmeid veespordikeskusi. Goa kui turismisihtkoha areng algas just siit, kuulsatelt Baga, Candolimi ja Calangute randadelt. Põhja-Goa hotellid on peamiselt 2-4-tärnilised, siin ei ole suure territooriumiga kuurorthotelle (erandiks võib pidada Taj Holiday Village’it). Puhkus Põhja-Goas sobib, kui tahate palju ringi liikuda, ekskursioonidel käia, kaubelda ja pidutseda.


LÕUNA-GOA- liiv, lained ja hingelaul Lõuna-Goa on kõigepealt lihtsalt palju vähem asustatud. Lõpututes palmisaludes ja riisipõldude vahel on väikesed külakesed. Administratiiv- ja ostukeskus ning raudteesõlm on Margao linn. Lõuna-Goad iseloomustavad pikad ja kaunid, pea inimtühjad rannad.
Hotellide ja külakeste lähedal on randades üksikuid söögihütte. Hotellid on enamasti suurte territooriumitega kuurorthotellid.
Puhkus Lõuna-Goas sobib, kui eeldate oma puhkuselt eraldatust ja rahu, soovite keskenduda peamiselt vee- ja päikesenaudingutele ning võtta osa tervistavatest ayurveda protseduuridest. Ka siit on võimalik osa võtta ekskursioonidest. Muidugi saab sõita ka Põhja-Goasse, aga selleks tuleb aega varuda.​

 

 

Goa köök

Goa köök ühendab Portugali ja India toidutraditsioonid huvitavaks harmooniliseks tervikuks. Populaarse igapäevase kalakarri ja riisi kõrvalt leiab mitmekesise, maitsva ja vürtsika köögi. Maitseainetena kasutatakse palju mitmesuguseid vürtsisegusid (masalad) aga ka erinevaid maitsetaimi: kardemoni, vürtsi, kurkumit, tšillit ja teisi nii koos kui eraldi. Kastmetes ja marinaadides kasutatakse palju hapukat tamarindipuu vilja. Igat tüüpi roogades kasutatakse palju kookost - goalase igapäevadieet öeldaksegi seisvat kolmel vaalal: mereannid, riis ja kookos, millest osatakse valmistada kõige mitmekesisemaid hõrgutisi.
Goa köögi eripärane joon on toiduainete marineerimine populaarses feni viinas. Feni on kahekordselt destilleeritud, puhas ja väga kange kohalik alkohol, mida valmistatakse kas kookospalmimahlast (toddy) või kašupähkli õuntest. Muidugi kasutatakse fenit ka joogiks ning kokteilide valmistamiseks.

Populaarne, maitsev ja hinnalt soodne eine on thali. Thali koosneb tavaliselt riisist ja selle juurde serveeritavast kastmete, salatite ja suupistete valikust. On taimethalisid ja lihathalisid. Thali hinna sisse kuulub alati leib ja tihti ka magustoit. On restorane, kus serveeritakse nn. põhjatuid (unlimited) thalisid. See tähendab, et kindla hinna eest võib süüa nii palju, kui jaksu on. Seega on thali odavaim viis kõht täis saada sealjuures erinevaid roogi proovides.
Mereannid Goa köögis troonivad mereannid. Goalaste oskused kala ja vähiliste valmistamisel on legendaarsed. Mereannid moodustavad kahtlemata ka kõige olulisema osa goalaste igapäevatoidust, seda enam, et toorainevalik on praktiliselt piiramatu. Kala ja mereande serveeritakse praetult, paneeritult, friteeritult, grillitult, keedetult, peamiselt aga mitmesugustes keeltkõrvetavates kastmetes küpsetatuna. Rannahüttides kasutatakse turistide eelistustele vastu tulles vürtse vähem, ka mujal saab paluda, et toit oleks „not too hot” – mitte väga terav. Masalas või küüslauguvõis paneeritud kalmaarid viivad lihtsalt keele alla ja on põnevaks täienduseks Vahemereäärsetele igavamatele variantidele.

Populaarseid toite mereandidest:
Ambot tik – kala teravas, kergelt hapukas tamarindi-kurkumi kastmes
Caldeirada – kala või mereandide ja juurvilja hautis. Tihti maitsestatud veiniga.
Racheiado – tervelt küpsetatud kala, mis on täidetud punase terava kastmega.
Balchao – fenis marineeritud kala või mereannid
Rissois – taignas küpsetatud krevetid, mida süüakse eelroana

Populaarseimad liharoad on:
Pork Vindaloo– raskes, teravas kastmes marineeritud ja küpsetatud sealiha. Samas kastmes valmistatakse ka näiteks pardi-, lamba- või kanaliha.
Sorpotel– Goa köögi tuntuim roog. Öeldakse, et nii palju kui on kokki, on sorpoteli retsepte. Sorpotel on sealiha ja sea subproduktide (maks, süda, keel) hautis maitsvas teravas kastmes.
Chicken Cafreal- praetud kana, mis on marineeritud kergelt vürtsikas rohelises kookosemasalas.
Pao com Chouricos- teravad, eelnevalt marineeritud vorstikesed Populaarsed on marineeritud sealihavorstikesed, samuti mitmesugused lihakarrid ja birianid.

Kindlasti võiks proovida:
Dosa't – õhuke krõbe riisi- ja oataignast kuumal plaadil küpsetatud pannkook. Hommikusöögil ülipopulaarne. Süüakse erinevate kastmetega või niisama.
Bebinca't – Goa kuulus kihtidena üksteisepeale laotud kookosplaatidest magustoit

Hinnad: Hinnad Goa arvukates restoranides ja rannahüttides on taskukohased. Toit on pea kõikjal ühes hinnaskaalas, alkoholi hind sõltub suuresti asukohast - rannaäärsetes popkohtades võib see olla kordi kallim.
Menüüs toodud hindadele võib olenevalt kohast lisanduda müügimaks 12,5%.

Ayurveda

​Ayurveda on iidne India meditsiinisüsteem, mille eesmärgiks on tervise taastamine, hoidmine ja uuendamine vastavalt Veda metafüüsika põhimõtetele.
Ayurvedavatarana ( nn Ayurveda järeltulija) teooria kohaselt peetakse Ayurveda päritoluks Hindu jumala Brahma jumalikku ilmutust, mida ta nägi siis, kui ärkas universumi taasloomiseks. Selle ilmutuse edastas jumalatele jumalik raviarst Dhanvantari, kes ilmus mäslevast taevalikust ookeanist. Need omandatud teadmised anti otse edasi Daksha Prajapati'le shloka (s.o. kindlaksmääratud pikkusega ja sageli riimuv poeetiline värss või fraas) vormis, mille ettekandjaks oli Brahma ise. Sel viisil levitati teadmisi ka mitmetele järgnevatele jumalikele põlvkondadele, kelle kaudu see omakorda jõudis jumal Indrani (dharma, s.o. usu, kõrgema tõe ja universumi lõpliku tõelisuse, kaitsja). Seletuse kohaselt oli Ayurveda esimeseks inimesindajaks Bharadvaja, kes sai vastavaid teadmisi Indralt. Vastutasuks edastas Bharadvaja oma teadmisi rühmale tarkadele, kes veel omakorda õpitu aspekte oma õpilastele tutvustasid.
Väidetavalt olla Ayurveda esimeseks kirjapanijaks Agnivesha (oma raamatus-Agniveshi tantra). Hiljem toimetas raamatu Charaka ja raamat sai tuntuks Charaka Samhitana. Teine varasemast perioodist pärinev Ayurvedat puudutav tekst on Sushruta Samhita, mille koostajaks oli Sushruta (Dhanvantari põhiõpilane u 1000 a. e. Kr). Sushruti peetakse Kirurgia Isaks ja oma raamatus kombineeris ta Dhanvantari õpetused ja kirurgilised tehnikad koos omapoolsete leidude ning tähelepanekutega alates sünnitusabist ja ortopeediast kuni oftalmoloogiani (s.o. silma- ja silmahaiguste õpetus) välja. Üheskoos kasutati Sushruta Samhitat ja Charaka Samhitat põhiliste teemakohaste kirjalike materjalidena antiiksetes Takshashila ja Nalanda ülikoolides. Neid mõlemaid tekste arvatakse pärinevat nüüdisaja (s.t. aeg Kristuse sünnist kui tänapäevani) perioodi algusest. Tekstid põhinevad holistlikul lähenemisel ja teemakäsitlusel, mis on tugevasti juurdunud Vedas ja Vedic kultuuri filosoofiasse. Holism (s.o. terviku primaarsuse rõhutamine) on keskne teema Ayurveda filosoofias, mille elemente leidub meditsiini erinevates aspektides.


Ayurveda protseduurid


AYURVEDIC ABHYANAGA (massaaž) Ayurveda arst valib massaažiõli vastavalt kehatüübile. Massaaži kasulikeks mõjudeks on see, et väheneb stress, paraneb vere- ning lümfiringe ning pingesolevad lihased lõdvestuvad. Ayurveda õlid noorendavad ning aitavad väljutada jääkaineid. Samuti vähendavad õlid juuste väljalangemist, kõõma teket, parandavad peanaha seisundit, und ning silmanägemist. Massaaž on efektiivsem, kui seda teevad kaks terapisti. Naistele teevad massaaži ainult naised ning meestele mehed.
PADHABHYANGA SHIRODHARA “Shiro” tähendab tõlkes pead ning “dhara” on kindla konsistentsiga ayurveda õli, mis on välja valitud ayurveda arsti poolt. “Dhara” võib olla valmistatud ka teistest koostisosadest, nagu hapupiim, aga igal juhul on see valitud lähtuvalt täpselt patsiendi seisundi järgi. Shirodhara on protseduur, mil õli voolab õrnalt laubale, lõdvestades täielikult närvisüsteemi ning rahustades vaimu. Tekib üldine rahulolu seisund, kus inimene tunneb ennast meeldivalt lõdvestunult. Lisaks mõistuse, keha ja psüühika süvalõdvestusele, vabanevad pingetest ka näolihased. See on väga kasulik kõrge vererõhu, unetuse, rahutuse ning psüühiliste probleemide korral. Samuti on Shirodhara tõhus halvatuste, dementsuse ja teiste neoroloogiliste häirete puhul ning see parandab ka mälu.
ELLAKIZHI Peenestatud ürtide lehed ning ürdipulber soojendatakse raviõlis ning seotakse pakikesteks, mida kasutatakse kehapiirkondade masseerimiseks. Selline haige piirkonna töötlemine pakub suurt leevendust reuma ning teiste sarnaste haiguste puhul. Ellakizhi parandab vereringet, vähendab stressi ning ravib osteoartriiti. Samuti on protseduur soovitatav sporditraumade puhul.
AYURVEDIC UDVARTANAM Erilises massaažis kasutatakse ayurveda pulbreid või ravipulbreid. Massaaž annab liikuvust pingul lihastele ja liigestele ning vähendab rasvumust. Protseduuril on salendav ning toniseeriv toime.
CHOORNASWEDAM Linane kotike täidetakse ravipulbriga ning seda kasutatakse massaažiks, mille kestus sõltub haigusest. See leevendab neuroloogilisi vaevusi, reumat ning artriiti.
NETHRA THARPANAM Tegemist on spetsiaalse protseduuriga, mis stabiliseerib silma võrkkesta ning läätse muutusi, tugevdab silmanärve ja laulihaseid.
THALAM Thalam on ravikreemi pähekandmine. Thalame võib olla sõltuvalt tervisehädadest erinevaid.
PICHU Pichu on ravi, mis on mõeldud peapiirkonna terviseprobleemide leevendamiseks.
KSHEERA DOOMA Kerala ayurveda ravi on loodud näonärvide erinevate neuroloogiliste häirete raviks. Näiteks sobib see näohalvatuse raviks.
VASTI Vasti seisneb soojade ayurveda õlide hoidmises haigetel piirkondadel. See protseduur aitab tõhusalt kaasa alaselja ning kaelaprobleemide, samas ka artriitilste põlvede ning kõrgenenud vererõhu ja südamevaevuste puhul. Vasti protseduurid jagunevad vastavalt tervisehäiretele: Kati Vasti, Greva Vasti, Janu Vasti ning Hrud Vasti.

 

*Reisikorraldaja: AURINKOMATKAT

Liitu meie uudiskirjaga

© Emeraude Reisid

Vana Viru 4 10111 tallinn  Tel 5177181

REG. N 12409243    KM N. EE101607742