Malta

Hinnad al.

505€

reisija kohta

MALTA- ühendab vahemerelise rannapuhkuse ja linnapuhkuse paremad pooled

Malta, ühe- ja kahenädalased reisid toimuvad taas uuel suvehooajal 2018.
Ühenädalased reisid on saadaval reedeti ajavahemikus 01.06-06.07.2018 (06.07 on viimane tagasilend Tallinnasse)


Kahenädalasi reise on piiratud arvul. Kohtade saadavuse kohta palume saata päring e-maili teel info@emeraudetravel.ee
Lennud: Lennufirma Smartlynx, lennuaeg u 4 tundi


Hind alates 505€ reisijale kaheses toas.

Üldinfo:

Pindala – 316 km2
Rahvaarv – 437 000 (2016. a)
Pealinn – Valletta
Valuuta – euro
Riigikeel – malta, inglise
Religioon – katoliiklus

Noppeid ajaloost
870. aastal vallutasid araablased Malta saared ning avaldasid märkimisväärset mõju malta keele ja kultuuri kujunemisel.
Kuni 1530. aastani oli Malta Sitsiilia osa: Normannid ning teised vallutajad, kes omasid võimu Sitsiilias, juhtisid ka Malta saari.
Charles V pärandas Malta saared Püha Johannese Jeruusalemma Suveräänsele Sõjalisele Ordule, kes juhtis Maltat aastatel 1530 kuni 1798. Rüütliordu juhtimisel viidi Malta uude kuldsesse ajastusse. Maltast sai 17.-18. sajandi Euroopa kultuuri arengu oluline kujundaja.
1798. aastal tuli Maltal võimule Napoleon Bonaparte. Prantslaste mõjuvõim Malta saartel oli siiski lühiajaline, sest inglased, kes kutsuti saartele appi prantslaste vastu võitlema, blokeerisid Malta 1800. aastal.
Briti võim Maltal kestis kuni 1964. aastani, mil Malta saavutas iseseisvuse. Malta võttis kasutusele Suurbritannia juhtimisstrateegiad, haridussüsteemi ning seadusandluse.
Tänapäeva Maltast sai vabariik 1974. aastal ning aastal 2004 ühines Malta Euroopa Liiduga.
      
Rahvusköök
Traditsiooniline Malta köök on maalähedane ning põhineb aastaaegadel.

Lampuki pirukas - kalapirukas
Raguu jäneselihast
Bragioli - veiseliharullid
Kapunata – maltapärane versioon ratatouille’st
Ġbejnа – supp, millele on lisatud väike kogus lamba-või kitsepiimast valmistatud juustu.
ħobż biż-żejt - sai, mis on kaetud oliiviõli ning küpsete tomatitega ning täidetud tuunikala, sibula, küüslaugu, tomatite ja kapparite seguga.
Kannoli – krõbedast taignast valmistatud toru, mis on täidetud ricotta juustuga.
      
Majutusinfo
Maltal leiate laia valiku erineva kategooria hotelle, alustades suurtest rahvusvahelistest hotellikettidest ning lõpetades väikeste ühe pere poolt juhitavate butiikhotellidega. Valikus on rannikuäärsed hotellid, mis asuvad lühikese jalutuskäigu kaugusel rannast, sisemaal paiknevad maalähedasemad hotellid ning linnahotellid. Hotellid on klassifitseeritud kahe kuni viie tärniga.
      
Hea teada
Tööaeg. Poed on tavaliselt avatud esmaspäevast laupäevani hommikuti ja õhtuti 9:00-13 ja 16:00-19:00. Kuurortides on poed avatud esmaspäevast laupäevani terve päeva jooksul, alates 9:00-19:00 ja vahel kauemgi. Pangad on avatud esmaspäevast reedeni kuni pärastlõunani, ning laupäeviti kuni keskpäevani. Mõned pangad töötavad ka kauem. Suvised ja talvised avamisajad võivad erineda.
Jootraha. Viisakas on jätta meeldiva teeninduse eest jootraha 10% arve summast.
Transport. Ühistransport Malta ja Gozo saarel on üks mugavaimaid transpordivõimalusi, sest bussiliinid ühendavad peamisi turismialasid, sõit on odav ning mugav. Samuti võite rentida auto, kui soovite saare kaugemaid paiku avastada, sest taksosõit on tunduvalt kallim. Kõik teemärgistused on inglise keeles ning liiklus on vasakpoolne.
Piirangud. Pidage meeles, et kirikud on pühad paigad. Nende külastamisel palun näidake austust kohalike suhtes ning riietuge vastavalt.
Kingitused. Käsitöö on viimaste aastate jooksul populaarsemaks muutunud. Selle põhjus pole mitte ainult see, et käsitöölised valmistavad huvitavaid suveniire, vaid ka see, et käsitöö kannab endas tõelist kultuurilist väärtust. Mõnedel käsitöövormidel nagu kudumine, korvide punumine ning pitside valmistamine on väga pikad traditsioonid. Malta kõige hinnalisemad tooted on filigraanehted.
      
Tunneta Maltat
Maltal on väga rikkalik ajalugu, seetõttu on saartel rohkelt vaatamisväärsusi ning huvitavaid paiku.
Selleks, et mõnusalt lõõgastuda, külastage kirglikke karnevale ning vabaõhukontserte.
Parim viis kohaliku eluga tutvumiseks on külastada teisi Malta saari Gozo ja Comino.
Avastage Kolme Linna - Cospicua, Senglea ja Vittoriosa ning võtke ette õhtune lõõgastav jalutuskäik Sliema või Bugibba rannapromenaadil.
Aktiivse puhkuse harrastajatel tasub tutvuda veealuse maailmaga, sest sukeldumine on Malta populaarseim veespordiala.

Paigad, mida Maltal avastada
Malta – päikseline saarestik keset Vahemerd

Malta saarestik asub põhimõtteliselt keset Vahemerd, 93 km kaugusel Sitsiiliast ning 288 km kaugusel Põhja-Aafrikast. Saarestik koosneb kolmest saarest: Malta, Gozo ja Comino ning saartel elab kokku umbes 400 000 inimest. Malta saar on riigi kultuuriline ja administratiivne keskus. Gozo on Malta järel suuruselt teine, mida iseloomustab maalähedus - kohalikud tegelevad kalapüügi, turismi, käsitöö ning põllumajandusega. Comino, mis on kolmest kõige väiksem saar, on suures osas asustamata.

Maltal on vahemereline kliima. Saarestiku ilm on meeldivalt päikseline ning suvisel ajal paistab päike keskmiselt 12 tundi päevas, talvisel ajal 5-6 tundi päevas. Suved on kuumad, kuivad ja väga päikselised. Päeval pakub sageli meeldivat jahutust merebriis. Kevad ja sügis on jahedamad, välja arvatud perioodid, mil puhuvad Aafrika ranniku poolt soojust ja niiskust toovad tuuled. Talved on pehmed, aeg-ajalt võib esineda külmemaid perioode, mida tingivad Põhja-Euroopast pärit õhumassid.

Tänu äärmiselt meeldivale ja mahedale kliimale on Maltal puhates võimalik nautida erinevaid tegevusi just vabas õhus viibides. Olles eemal külade ja linnade siginast ja saginast, võite avastada ja imetleda Malta saarte looduslikke paiku, millest osa on täiesti puutumata. Maapiirkondades kohtate kõikjal ajaloolisi vanu ehitisi, seega avastusreis tõotab tulla väga põnev.

Saartel jalgsi seiklejatele pakub Malta kauneid ja unustamatuid loodusvaateid. Peate vaid otsustama, mida eelistate - kas võimsaid lainetesse sukelduvaid kaljusid, kiviseid, madala taimestikuga kaetud välju või puutumatuid viljakaid orge. Teel olles on teil kindlasti võimalus avastada müstilisi eelajaloolisi paiku, keskaegseid kabeleid ning kunagisi ordurüütlite eraldatud kindluseid.

Valletta
Kindluslinn Valletta on Malta pealinn - saarestiku elav kaubanduslik ja administratiivne süda. Valletta on oma nime saanud linna asutaja Malta ordu suurmeistri Jean Parisot de la Valette järgi. Lummav kindluslinn ehitati põuasele Sceberrase poolsaarele. Ehitus algas 1566. aastal ning kõigest 15 aastaga suudeti luua muljetavaldavad kaitserajatised ja katedraalid. Veelgi huvitavam on asjaolu, et sel ajal puudus igasugune ehitustehnika ning kogu linn rajati täielikult vaid inimkätega.
Päevasel ajal on elu Vallettas tormiline ja kiire, kuid õhtutuledes ilmneb linna ajatu atmosfäär, mis tekitab tunde, justkui oleksite ajas tagasi rännanud. Linna kitsad tänavad võivad uhkust tunda Euroopa kuulsaimate kirikute ja paleedega.
Valletta linnas on rohkelt vaatamisväärsusi ning palju avastamist. Ajaloolised ehitised kaunistavad linna igat nurka. Kitsastel linnatänavatel on palju väikeseid kohvikuid ja poode ning Valletta peatänavalt võib leida suuremaid keskusi, mis müüvad rõiva- ja ehtekaupu mitmetelt rahvusvahelistelt kaubamärkidelt.

Gozo saar
Gozo saar on tuntud kui rahulik paik, mis pakub head vaheldust ja võimalust rutiinist väljuda. Sealne loodus on võrreldes naabersaare Maltaga paljuski erinev: saar on maalähedasem, on palju rohelust, kohalike elurütm sõltub aastaaegadest ning tegeletakse peamiselt kalapüügi ja põllumajandusega.
Gozo saare kohta levib palju müütilisi lugusid, arvatakse, et see paik oli varem legendaarse Homerose Odüsseiast pärinev rahulik ja müstiline Calypso saar. Maapiirkondi kaunistavad barokkstiilis kirikud ning vanad kividest talumajad. Gozo kaljune maastik ning silmapaistev rannik ootavad avastamist, lisaks leidub saarel põnevaid sukeldumiskohti.
Gozol on mitmeid ajaloolisi paiku, mille hulgas ka kogu Malta saarestiku ainulaadseim ning paremini säilinud eelajalooline Ġgantija tempel ja mitmed kindlused, mida kaunistavad võrratud panoraamvaated.

Mdina & Rabat
Mdina linna ajalugu ulatub ajas tagasi rohkem kui 4000 aastat. Pärimuse kohaselt olevat siin pärast laevahukku elanud Püha Paulus. Mdina on võluv linnake ajatu atmosfääri ning mitmete kultuuriliste ja religioossete aaretega. Linnas asuv antiikne linnamüür on Euroopa üks parimaid näiteid, olles erakordne kooslus keskaegsest ja barokkstiilis arhitektuurist.
Mdina lähedal asuv Rabat mängis Malta ajaloos olulist rolli, olles peamiseks Malta kultuuripärandi kujundajaks. Linn on kaubanduslik keskus ning tänu sisemaal asuvatele põllumaadele asub linnas palju erinevaid kohalikke turgusid. Samuti leidub seal mitmeid arheoloogilisi ja ajaloolisi paiku: Domus Romana, katakombid, Püha Pauluse koobas ning palju kirikuid ja kloostreid.

Kolm Linna
Kolm Linna annavad põneva ülevaate Malta ajaloost. Linnasid külastatakse enamasti vähe ning seetõttu on neis säilinud algupärane olustik. 
Malta Kolme Linna võib õigustatult pidada kogu Malta ajaloo kujunemise aluseks, sest nii Vittoriosa, Senglea kui ka Cospicua linnad on pakkunud kodu ja kaitset kõikidele inimestele, kes saartele elama asusid.
Linnade sadamaid on kasutatud alates foiniiklaste ajast: sadamad pakkusid küll kohalikele elanikele alati tööd ja elatist, kuid teisalt muutis linnad sõjas kergemini haavatavaks. Kolmes Linnas paiknevad kirikud, kindlused ja bastionid, mis olid koduks Malta rüütliordule, on tunduvalt vanemad kui Valletas.

Malta megaliitide templid
Mõned eelajaloolised templid, mis leitud Malta ja Gozo saartelt, on isegi vanemad kui Egiptuse Giza püramiidid või Inglismaal asuv Stonehenge. Vanim neist on ehitatud 3600 a eKr.
Malta megaliitide templid pakuvad hämmastavat tagasivaadet tsivilisatsiooni tekke algusaegadesse Malta saartel. Templid kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimistusse kui vanimad säilinud inimeste poolt ehitatud hooned kogu maailmas. Ükski tempel ei asu turismipiirkondade läheduses, kuid loodud transpordiühendused templiteni toimivad hästi.

Sinine Laguun
Malta üks tõenäoliselt kõige populaarsem külastuskoht on Sinine Laguun, mis asub kõige väiksema Malta saare Comino lääneosas. Saarel elab alaliselt vaid 4 inimest, seal asub üks hotell, väike kirik ning vaatetorn. Seega on Comino saar peaaegu inimtegevusest puutumata.
Sinist Laguuni aga külastab suvekuudel palju turiste ning see on populaarne ujumiskoht. Laguun on lummav ja tähelepanuväärne - kristallselge taevasinine vesi muudab selle paiga tõeliseks paradiisiks.

*Reisikorraldaja: AURINKO OÜ

Liitu meie uudiskirjaga

© Emeraude Reisid

Vana Viru 4 10111 tallinn  Tel 5177181

REG. N 12409243    KM N. EE101607742