Sri Lanka kuurordid

Sri Lanka põhjaosa

Sri Lanka põhjaosa – pealinn Colombost ülalpool – on üks esimesi kohti, mida näeb enamik turiste ja rännumehi pärast lennuki maandumist pisarakujulisele troopilisele saarele. Colombo rahvusvaheline lennujaam asub põhja pool, tunduvalt lähemal sumisevale kuurortlinnale Negombole, kui riigi pealinnale.

35 km kaugusel Colombo rahvusvahelisest lennujaamast ja 3 km kaugusel ookeani rannikust asuv Marawila lausa õhkab rahu. Pidevalt kärarikka Negomboga, kus on palju baare, kauplusi ja restorane, võrreldes pakub Marawila palju võimalusi rahulikuks puhkuseks ja on mõnede turistide meeliskohaks. Lisaks sellele pole siin veel nii palju suuri hotelle ja seepärast on enamik puhke- ja majutusteenuseid hubased, odavad ja looduslähedased. Marawila suurimaks eeliseks on pikad, kuldsed, palmidega ääristatud ja puhtad rannad.

Waikkal on lärmaka Negombo läheduses asuv rahulik ja maaliline kuurort lennujaamast 18 km kaugusel. See vaikne ja turistide poolt harvem külastatav maanurk on suurepärane valik neile, kes soovivad  rahulikku rannapuhkust veeta. Waikkal on tuntud pikkade ja laiade randade poolest. Teisest küljest meeldib see koht loodusesõpradele. Kuurordi ümbruses võib näha 90 linnu- ja 50 troopiliste liblikate liiki. Siin kasvavad jõekallastel ühtainsat liiki palmid. Veega seotud meelelahutuse armastajad leiavad Waikkalist mitmesuguseid sukeldumisteenuseid ning saavad Maha jõel kanuusõitu teha. Peatudes kuurordis, käige kindlasti ära kohalikul turul, kus puutute kokku kohalike inimeste kultuuri ja traditsioonidega.

Negombo on lennujaamale kõige lähemal asuv elav kalurilinn. Lennukite maandumisrada kulgeb Negombo laguuni kõrval ja seepärast võtab linn saabuvad turistid vastu esimesena. Kuigi turism on linna majandusele eluliselt tähtis, mängib siin olulist rolli ka kalandus. Seetõttu tasub Negombos kindlasti maitsta värsket tuunikala-, hai-, krabi-, merivähiliha ja muid mereande. Räägitakse, et Negombo krevetid on parimad kogu Sri Lankal.

Kuurordis võite külastada mitmeid kohalikke baare ja käsitööpoekesi, imetleda ajaloolisi hooneid. Linn oli kunagi peamiseks kaneeli väljaveosadamaks, seetõttu kujutab enamik hooneid, sealhulgas ka XVII sajandi hollandi fordi väravad ja vanad kristlikud kirikud, endast hollandi ja portugali kultuuripärandi mälestusmärke. Peene liivaga kaetud randadel pakutakse laia valikut veespordialast meelelahutust. Negombo on Sri Lanka värav, kust tasubki alustada selle troopikasaarega tutvumist.

Sri Lanka lõunaosa

Pealinn Colombost allapoole ulatuv Sri Lanka lõunaosa avab uued kuurordialade ja metsikute randade kaugused, mille hulgas võib kohata ka suuremaid linnu või ookeaniga ühenduses olevat mageveejärve. 150 km pikkune rannik Colombost lõuna pool jätab kordumatu mulje nii ajalooarmastajatele kui veespordi ja meelelahutuse sõpradele, looduseuurijatele ning ka nendele, kes soovivad lihtsalt ilusal rannal hästi puhata.

Colombo lähedal asuvas Wadduwa kuurortis on ennast palmide ja kaneelisalude keskel sisse seadnud kalurite kogukond. Kõigest 40 km kaugusel pealinnast paiknev Wadduwa kuurort on kuulus mitmesuguste kookospalmi saaduste poolest, selle kuldsed rannad meelitavad ligi paljusid turiste.

Wadduwa randasid pikendab edasi lõuna poole veel üks Sri Lanka lääneranniku paljude hotellide ja puhkekohtadega lõik, mida nimetatakse Waskaduwaks. See kuurordiala paikneb Kalutara – saare mereäärse kultuuripealinna – läheduses. Nagu paljudes kohtades Sri Lankal, võtavad teid Waskaduwas vastu imeilusad rannad, linna ümbrusse ilmuvad uued hotellid, kasvab turistidele pakutavate teenuste arv, rannik on täis pikitud mereande pakkuvaid restorane. Siit on kerge jõuda mitte ainult Kalutarasse, vaid ka teistesse saare suurematesse linnadesse. Igal aastaajal on Waskaduwas suurepärased tingimused vee all ja vee peal ujumiseks. See kuurort piirneb vahetult Kalutaraga, Sri Lanka mereäärsete kuurortide kultuuripealinnaga. See linn on täis koloniaalajastu veetlust. Portugallaste, hollandlaste ja brittide valitsemisajal rajati Kalutarasse fort, mõis ja teised tolle ajastu stiilis hooned. Siin on palju budistlikke templeid. Need, kes otsivad meelelahutust, leiavad linnast palju restorane ja baare. Peene liivaga kaetud rannad jagunevad kaheks osaks: rahulikumaks põhjaosaks ja rahvarikkamaks lõunaosaks.

Beruwala ja Bentota kuurordid asuvad Colombost umbes 65 km kaugusel eraldatuna Bentota jõega. Beruwela on kaluriküla, mille sadamas tegutseb igal hommikul kalaturg. Hotellides pakutakse spa- ja ajurveeda teenuseid. Beruwela lähedal Kosgodas paikneb kilpkonnade haudejaam. Kuurort on kuulus oma suurimate metsikute liivarandade poolest. Samuti pakutakse siin laia valikut veespordialaseid meelelahutusi. Bentota on üks arenenumaid kuurortlinnu. Siin on palju rannarestorane, kohvikuid ja poode. Palju on baare, mis eriti elavnevad reedeti ja laupäeviti. Suurepärased liivarannad võimaldavad veespordist rõõmu tunda. Linna kõrval voolab Bentota jõgi, mille laguunidel korraldatakse romantilisi lõbusõite.

Induruwa rannik kütkestab Sri Lanka metsiku iluga ja sellest hoovab ookeani värskust. Kalurid tõmbavad veest võrke välja, liival lebavad puust paadid, liivarand on ääristatud metsikute palmisaludega – siin tunnete, et viibite justkui metsikus looduses. Sellesse loodusidülli sulanduvad suurepäraselt ka hotellid ja Induruwa puhkealad. Colombost 80 km kaugusel asuvas Induruwas pole isegi teistele linnadele iseloomulikku keskust – siin on ainult eraldiasuvad puhkekohad. Need, kellele pakub huvi veealune maailm ja veesport, võivad tellida sukeldumistuuri, sõita lainelauaga või lohesurfata. Induruwa lähedal asub ilus ja metsiku fauna poolest rikas troopiline mets.

Kaluriküla Ahungalla on ennast sisse seadnud Sri Lanka läänerannal, Induruwast mõni kilomeeter lõuna pool. Siit leiate võluva palmidesse kasvanud ranna, palju restorane ja käsitööpoekesi ning küla naabruses paikneva Kosgoda kilpkonnade haudejaama. Lõuna pool, Galles, asub UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv hollandi fort, koloniaalajastuga seotud paigad, muuseumid ja templid. Linnal on maaliline rand, millel päikeseloojangu ajal võib näha uhkelt oma saaki kandvaid kalureid. Trees for Life programm aitab kaitsta troopilist metsa ja rannikut – selle raames istutatakse puid, mis kindlustavad kohalikele peredele äraelamise.

Colombost 100 km lõuna poole jääv Hikkaduwa on juba ammu tuntud Sri Lanka populaarseima kuurordina, mis on kuulus oma suurepäraste lainelauasõidu kohtade ja korallrahude poolest. Linnake pakub laias valikus toitu, meelelahutust ja kauplusi. Ilmselt on see ainus rannikuäärne paik, kus säilib eriline puhkusemeeleolu, kauplustest võib osta kuurordirõivaid, rentida jalgrattaid, tellida sukeldumistunde ja osta mitmesuguseid suveniire, batikkangaid ja ehteid. Praegusajal on see populaarseim koht noorte seas, aktiivne ööelu puhkepäevadel meelitab ligi noori lankalasi, kes otsivad linnavälist  lusti ja lõbustusi.

Galle – on riigi vanim ja enne Colombo sadama asutamist peamine sadam. Selle avastasid portugallased, seejärel hõivasid sadama hollandlased ja pärast neid britid. Suurem osa tänaseni säilinud hoonetest on rajatud hollandi perioodil, fort aga on kantud UNESCO kaitsealuste objektide nimekirja. Siin on tänapäevani kasutusel hollandikeelsed nimetused nagu Zwart, Akesloot, Aeloes. Linn on kuulus pitside, elevandiluust nikerdiste ning vääriskivide graveerimise ja lihvimise poolest. Suurepärane on ka liivarand, kus võib näha erilisel viisil kala püüdvaid mehi. Nad seisavad ookeanipõhja kaevatud ritvadel ja ootavad saaki.

Galle linnast veel edasi, 140 km Colombost lõuna pool, ulatuvad seal laiuvad rannad Koggalani, mis üllatab mitte ainult kalurite poolt randa väljaraiutud kalapüügipostidega, vaid ka samanimelise järvega. Järve ümber keeb linnaelu. Väina kaudu ookeaniga ühenduses oleva mageveekogu juures on palju linnulärmi ning see on täis pikitud saari, milledest ühele on rajatud budistlik tempel. Linnakeses pakutakse võimalust tellida populaarseid ringreise Koggala järvele, ookeanirannal, nagu ka teistes kuurortides, võib nautida päikest ja kohevat liiva. Need, kes soovivad näha rohkemat, peaks külastama Martin Wickramasinghe rahvaloomingu muuseumi. Linnakese lähedal asuvad ka teeistandused ning muuseum, kus saab tutvuda Sri Lanka teekasvatuse, -koristuse ja -valmistamise traditsioonidega. Koggalast leiate väikeseid maitsva toiduga puude vilus paiknevaid restorane.

Liitu meie uudiskirjaga

© Emeraude Reisid

Vana Viru 4 10111 tallinn  Tel 5177181

REG. N 12409243    KM N. EE101607742