top of page
almer.jpg

Hinnad al.

505€

reisija kohta

COSTA DE ALMERIA- Hispaania väike päikeseline saladus

Hispaania, Almeria otsereisid toimuvad sügishooajal 2019.

Ühenädalased reisid toimuvad pühapäeviti: 15.09-29.09.2019 (viimane väljalend Tallinast Almeriasse 29.09.2019)

Lennud: Lennufirma Smartlynx, lennuaeg u 4 tundi

Hind alates 505€ reisijale kaheses toas.

AJALUGU

Pürenee (Ibeeria) poolsaare ajaloolised elanikud moodustasid palju erinevaid hõime. Baskid on ehk ainsad, kes elasid seal enne keltide saabumist ja säilinud tänase päevani kui eraldi etniline grupp. Keldid vallutasid Hispaania 9. sajandi alguses e.Kr, kartaagolased ja kreeklased 3.-2. sajandil e.Kr. Hispaania sai üheks Rooma provintsiks peale teist Puunia sõda, mil nad tõrjusid kartaagolased poolsaarelt välja. Põhja-Aafrika Moslemite (Maurid) armee vallutas peaaegu kogu poolsaare 8. sajandil. Hispaania alustas oma koloniaalimpeeriumit üles ehitama peale Christopher Columbus avastusi. 16. sajand oli Hispaania Kuldne Ajastu kahe esimese Habsburgide dünastia, Carlos I ja Felipe II valitsemise ajal, mil riigi mõjuvõim kasvas tänu uutele avastustele. Majanduslik langus algas 16. sajandi keskel, riik hakkas kaotama oma valdusi (Portugal, Holland, Artois, Russilion provintsid ja teised). Napoleon Bonaparte andis Hispaania krooni oma vennale Joseph’ile 19. sajandi alguses. Eelmisel sajandil koges Hispaania diktatuurivalitsust kindral Miguel Primo de Rivera juhtimisel. Aastatel 1936-1939 toimus Hispaania kodusõda, mil kindral Francisco Franco fašistlik režiim võitis. Demokraatia saabus ja kiire majanduslik kasv algas peale Franco surma. Riik liitus Euroopa Liiduga 1986. aastal.

Tunneta Hispaaniat
Siesta, fiesta and basta – on see, kuidas hispaanlased kirjeldavad oma eluviisi. Tunneta seda, võttes osa rahvuslikest pidustustest või festivalidest (nagu näiteks 7-päevane San Fermin Festival, mis kulmineerub Pullijooksu fiestaga, samuti Veefestival, kus tuhandeid tonne vett valatakse rahvahulkadele tänavatel, või Tomatisõda “La Tomatina’s”). Külasta Tabernase kõrbe, mis on Euroopa ainuke poolkõrb. Sõida lihtsa neljarattalisega või mootorrattaga, motorolleriga, külasta veeparki. Mine vaatama Kataloonia tantsu “Sardana”, mida tantsitakse üks kord nädalas Costa Brava linnades. Vaata kuidas inimtorne ehitatakse Tarragona traditsiooniliste pühade ajal. Külasta Barcelonat – Kataloonia pealinn koos oma kõige muljetavaldavate katedraalidega maailmas - Sagrada Familia. Olles innustunud uudishimust, külasta ka kuulsat mauride mošeed “La Mezquita” Cordoba’s ja Alcazaba kindlust Almerias.

Kasulik teada

Tööajad. Paljud erapoed kuurortides on avatud terve nädala kell 10:00-22:00. Väikesed poed, mis on turismikeskusest eemal, samuti tüüpilised Hispaania poed on avatud esmaspäevast laupäevani kell 10:00-13:00 ja 16:00 – 16:30 kuni 20:00-21:00. Mõned suured poed suletakse siestaks (pikk lõunapaus) kell 13:00 – 16:00. Keegi ei tööta sel kellaajal väikestes linnades. Pangad on avatud esmaspäevast reedeni 08:30 -13:30
Jootraha. Hispaanias on tavapärane jätta jootraha 5-10% kogu tasutavast summast.
Transport. Kogu Hispaanias on väga mugav teedevõrgustik ja regulaarne rongi- ja bussiühendus. Bussipeale minnakse esiuksest ja väljutakse tagumisest uksest. Pileti saab osta kas piletikassast või bussijuhilt.
Piirangud. Euroopa Liidus ei ole piirangut mida osta ja endaga kaasa võtta, kui kaubad on isiklikuks tarbeks mitte edasimüümiseks.
Kingitused. Sherry on üks vanematest tuntud veinidest, mis on valmistatud erilisel viisil. Ürdiliköör “Pale” või “Hierbas” on Mallorca uhkus.

Rahvusköök

Paella – riisiroog mereandide ja tükeldatud lihaga
Gazpacho – erinevate köögiviljadega külm supp
Castilian soup  – supp küüslaugu ja saiakuubikutega
Tortilla de patatas – omlett kartulitega
Tapas – kerged suupisted
Sempanadillas – väikesed teravamaitselised või magusad pirukad
Crema Catalana – väga maitsev magustoit, kreem karamelliga

KUURORDID
El Toyo

Ideaalne koht päikeselise puhkuse veetmiseks Hispaanias, eriti nende jaoks, kes soovivad rannas rahulikult puhata ning lõõgastuda ümbritsevas kaunis keskkonnas või jalutada flamingode poolt sissetallatud radadel Cabo de Gata looduspargis. El Toyo kuurort tekkis metsikul rannikul umbes kümme aastat tagasi ja paikneb Almeria linnast 13 km ning Almeria lennujaamast 6 km kaugusel. Kujundades El Toyot, pöörati tähelepanu loodusele, mugavusele ning teenustele. Laia liiva-kiviklibu randa ümbritseb soe safiirivärvi meri. Rannikule, aedade keskele on rajatud 18 pesaga golfiväljak, vaateplatvormidega kõnni- ja jalgrattateed. Kõrval laiub kunstjärv, mille ümbruses asuvad mitmed restoranid, kohvikud ja baarid. El Toyo on koht rahu ihkavatele puhkajatele, paaridele ning eakatele inimestele. Aina rohkem tõmbab kuurort ligi aktiivse veepuhkuse harrastajaid, kuid veemeelelahutusi ei ole siin veel kuigi palju. Kuid mõne kilomeetri kaugusel asuvas Cabo de Gata looduspargis saab mitte üksnes linde jälgida ja loodust nautida, vaid katsetada ka erinevaid veemeelelahutusi.

Mojacar
Eksisteerib kaks Mojacari küla. Vana Mojacar Pueblo küla särab justkui muinasjutus: mäeveergudel asuvad üksteise kõrval ühesugused valged majad, mis on eraldatud vaid looklevate kitsaste tänavatega. Nendel looklevatel tänavatel on kohalike sagin, asuvad mugavad baarid, kunstigaleriid, mitmed väikesed poed. Peaaegu kõik majad on kaunistatud linnasümboliga – käsi üles sirutava inimese kujutisega. Arvatakse, et see toob õnne. Veel 1960. aastatel oli vana küla unarusse jäetud, kuid kui kunstnikke ja muusikuid hakati meelitama soodsate ettepanekutega kinnisvara osas, siis küla elavnes ja tekkis boheemlaslik meeleolu. Seda on ikka veel märgata. Kõndides pool tundi või sõites bussiga 5 minutit, jõuab kaasaegsesse Mojacar kuurortisse – Mojacar Playa´sse, mis on nüüd üks Almeira külastatavamaid paiku. Puhtuse ja kvaliteedi eest sinise lipuga hinnatud liivarannad, hotellid, aga ka golfiklubid, restoranid ja ööklubid meelitavad puhkajaid eriti suviti, puhkuste tippajal. Teistel aastaaegadel on kuurordis melu vähem, ning see sobib ka rahuliku puhkuse veetmiseks. Mojacari liivarannad laiuvad ligi 17 km ulatuses, vaid osa nendest on kohandatud mere ääres rahuliku puhkuse veetmiseks, ülejäänud on inimeste poolt puutumata ja kütkestavad metsiku loodusega. Siin on palju veemeelelahutusi. Populaarseteks aladeks on kuurordis veesuusatamine, veealune ujumine, süstasõit, lohesurf jne. Puhkus Mojacares sobib ideaalselt peredele ja paaridele. Lastele pööratakse siin suurt tähelepanu, on rajatud mitmed laste mänguväljakud, pikki rannikut asuvad jäätisekohvikud ja atraktsioonid. Mojacari eraldab Almeria linnast umbes 90 km, Almeria lennujaamast umbes 60 km. Veidi edasi, 16 km kirde suunas asub Vera kuurort.

Roquetas de Mar
See on Almeria kõige tuntum ja populaarsem kuurort, mis on eriti armastatud hispaanlastest puhkajate poolt ja mida rahulikku puhkust ihkavad lääneeurooplased aina avastavad. Sagimist ja sekeldamist on vähem kui suurtes Hispaania kuurortides, elu linnas kulgeb rahulikumas rütmis. Kuid mingil juhul ei ole siin igav. Liivarannad laiuvad umbes 13 km ulatuses – Aquadulce kuurorist idas kuni Puntas Entinas-Sabinar´i looduspargini. Piki mereäärt kulgeb jalakäijate allee, töötavad baarid, mida kohalikud elanikud nimetavad chiringuitos. Selge vesi sobib nii suplemiseks, kui aktiivseks spordiks, purjespordiks ja sukeldumiseks. See sobib puhkamiseks eelkõige peredele, paaridele ning eakamatele inimestele. Almeria lennujaamast umbes poole tunni sõidu (30 km) kaugusel asuvat Roquetas de Mar´i tuntakse ammust ajast kui kaluriküla. Ka praegu on vanad traditsioonid kergesti äratuntavad restoranides ja kohvikutes pakutavate toitude ning toimuvate festivalide järgi. Linnas on palju keskaja arhitektuuri, ajaloolisi objekte, alleesid, restorane, mugavaid kohvikuid ja kauplusi. Tihtipeale korraldatakse erinevate muusikastiilide avatud kontserte. Maismaal on aktiivse puhkuse veetmiseks rajatud spordikeskused, mitmed jalgrattateed, ei pettu ka golfi ja ratsasõidu harrastajad. Kuurordis on eriti suur hulk hotelle. Hotelli- ja

Aguadulce
Aguadulce kuulub Roquetas de Mar juurde, kuid samas on see omaette iseseisev kauni rannaga kuurort. Puhas pruun liiv ning selge vesi laiuvad 2,5 km kaugusele, randade laius on keskmiselt 30 m. Agua dulce kuurordi nimi tähendab hispaania keeles „magus vesi“. Pole ime, et tänu kvaliteetsele veele, puhtusele ja ohutusele sai rand sinise lipu märgi. Nii öösel, kui päeval keeb kuurordis aktiivne elu. Eriti sadama ümbruses, mida hispaanlased nimetavad Almeria ranniku parimaks. Kuid Aguadulce on ettenähtud rahulikuks perepuhkuseks. See on ideaalne koht päikese nautimiseks, mis särab siin kauem kui mujal Almerias – enam kui 300 päeva aastas. Aguadulce kuurordist saab suunduda Almeria ranniku huvireisidele. Lääne poolt on Roquetas de Mar´ini vaid 5 km, ida poolt Almeriani 10 km. Almeria lennujama ja Roquetas de Mar´i vahemaa on 25 km.

Almerimar
See on luksuslik kuurort, mis piirneb El Ejido linnaga, Almeriast 40 km lääne suunas ja Almeria lennujaamast 45 km kaugusel. See on üks Euroopa vähestest kuurortidest, kus päike särab vähemalt 320 päeva aastas. Seepärast on viletsa ilma tõenäosus peaaegu nullilähedane. Linnake sobib suurepäraselt rahulikuks puhkuseks peredele ja paaridele. Siin on palju hotelle, töötavad baarid, restoranid ja kaubakeskused ning võlub imeliselt kaunis loodus. Kuurordi 13 km pikkusel rannikul asuvad kristallselge veega laiad liivarannad. Siin on suurepärased tingimused aktiivseks veespordiks: lohesurf, purjesport, pinna- ja süvasukeldumine. Lauaga surfamist saab harrastada aastaringselt. Kuurordisse on rajatud 1000-kohaline sadam ja jahtklubi, kus purjespordi instruktorid õpetavad algajatele purjespordi kunsti. Almerimar on suurepärane koht golfi harrastajatele.  Selle spordi entusiastidele on avatud isegi mitu golfiklubi ning Almeria ainuke 27 pesaga väljak.

VAATAMISVÄÄRSUSED

Cabo de Gata

Imeline looduspark Hispaania kaguosas on Andaluusia ranniku kõige suurem kaitseala. Pea 50 000 hektaril laiuv park kulgeb piki rannikut 63 kilomeetri ulatuses. Metsik loodus on peavarjuks mitmetele huvitavatele looma- ja linnuliikidele, näiteks flamingodele, ning seal kasvavad haruldased taimeliigid. Pargis saab näha üksikuid säilinud vanu kullakaevajate ja kalurite külasid, milles mäletatakse veel iidseid kohalikke käsitöövorme. Rannikul varjavad lahed Andaluusia kauneid valge liivaga randu. Merevees on palju korallrahusid, vulkaanilisi rahne, värvirikkaid kalu ja taimi, seepärast sobib koht pind- ja süvasukeldumise harrastajatele. Samuti köidab park lohesurfajate, purjelauaga purjetajate, süsta- ja paadisõitjate meeli. Rannikul paiknevad mitmed spordikeskused, kus pakutakse koolitusi ja laenutatakse veespordi vahendeid.
1997. aastal tunnistas UNESCO Cabo de Gata looduspargi biosfääri-kaitsealaks ning alates 2001. aastast kuulub see Vahemere piirkonna enim kaitstud alade hulka.

Alcazaba kindlus
Üheteistkümnendal sajandil Córdoba kalifaadi ajal ehitatud Almeria kindluses on näha Araabia stiili mõjutusi. Kindlust ümbritsevad kõrguvate vaatlustornidega kaitsemüürid. Torni nimi al-qasbah tähendab araabia keeles müüridega piiratud kindlus. Alcazaba kindlusesse jõudmiseks tuleb piki looklevat teed umbes 15 minutit mäkke ronida. Seda tasub teha juba ainuüksi avaneva imekauni merevaate tõttu. Teispool müüre asuvad mitmed säilinud väljakud, aiad, majad ja mošeed. Kunagi elasid ja valitsesid siin toreduses ning ohutuses moslemitest ülikud. Praegu on siin leidnud ulualuse mitmed kohalikud kassid. Liivakarva müürid on kontrastiks aaloepõõsastele, mimoosidele, jasmiinidele ja roosidele. See vaade on eriti kaunis kevadel, kui piki müüre asuvad lilleaiad puhkevad erklillades värvides õide.

Almeria katedraal 
16. sajandil taastatud Almeria katedraal sarnaneb väljastpoolt kindlusele, mitte ristiusu kirikule, kuid selleks on olemas ka kaalukas põhjus. Tihtilugu pidid hispaanlased siin piirkonnas tõrjuma Vahemere piraatide rünnakuid, kes võisid muuhulgas tulla isegi Aafrikast. Omal ajal tuli ohutuse tagamiseks paigaldada kahureid ka katedraali ning tugevdada selle müüre. Kuid veidi askeetlik välisvaade asendub sees imelise barokkstiiliga, mida võib näha nii peaaltaris kui ka külgkabelites. Tasub siseneda ja katedraalis üle vaadata mitmed piirkonna tähtsamad kunstiteosed, hindamatud maalid ja skulptuurid. Ilmselt tähelepanuväärseim on siin püha Ignatiuse skulptuur.

Sierra Nevada rahvuspark
Sierra Nevada on Alpide järel kõrguselt teisel kohal Euroopas. See dramaatiline sakiliste kaljudega ulatuslik mäestik on Cordillera Penibética silmapaistvaim osa. Kaitseala laiub 86208 hektaril, mis mahutab kärestikulisi jõgesid, püstloodis kaljudega ääristatud kurusid, kiviklibuseid mäenõlvu, lumiste tippude vahel asuvaid liustikujärvi ning Alpujarras’e jalamil asuvaid terrasspõlde, kus kasvatatakse aedvilja ja mandlipuid. Rahvuspark loodi ametlikult 1998. aastal, olles üks Andaluusia kahest rahvuspargist – teine on Dońana rahvuspark. Samas on looduspark tegutsenud siin juba 1989. aastast, tõsi küll, veidi väiksemal territooriumil (85777 ha). Tunnustades siinset erakordselt rikkalikku taimestikku ja loomastikku, kuulutati piirkond 1986. aastal UNESCO biosfääri kaitsealaks. Siin on üle kahekümne tipu, mis ulatuvad 3000 meetrist kõrgemale, seega on tegemist Alpide järel Euroopa kõrgeima mäeahelikuga. Pargis asuvad Ibeeria poolsaare kaks kõrgeimat tippu: 3482 meetri kõrgune Mulhacén ning veidi madalam Pico del Veleta – 3396 m. Selge ilmaga võib neid mägesid näha üsna pika maa tagant, isegi Aafrikast.

Tabernase kõrb
Almeria linnast 30 km põhja poole paikneb Tabernase kõrb – ainus Euroopa poolkõrb. See meenutab mõningaid USA kesklääne kõrbeid. Seetõttu on alates 1950. aastast filmitud siin mitmeid spageti-vesterne ja teisi filme. Justnimelt siin jäädvustati filmide „Hea, halb ja inetu“, „Araabia Lawrence“ ning „Indiana Jones“ hetked. Tänu filmiloojate sellisele huvile on Tabernase kõrbes loodud spetsiaalne koht, mida nimetatakse mini-Holliwoodiks ning kus asub ka vesternidele iseloomulik küla. Sõit Tabernasesse ning siinne filmiloojate pärand kõrbes võib pakkuda suurepärast meelelahutust kogu perele.
 

*Reisikorraldaja: NOVATOURS

bottom of page