Itaalia

Hinnad al.

449€

reisija kohta

Itaalia – suursugune ilu

Lühitutvustus
Pindala – 301 230 km²
Rahvaarv – 61,3 miljonit (2013)
Pealinn – Rooma
Rahaühik – Euro
Keel – itaalia
Religioon – Rooma katoliku usk
          
Noppeid ajaloost
Itaalia on üheaegselt üks maailma vanimaid kui ka nooremaid riike: Itaalia ühendamine sai teoks alles 1871. aastal. Apenniini poolsaare hõimudest tõusid 1000 a.e.Kr esile näiteks latiinid ja sabiinid. 753. a. e.Kr panid sabiinid aluse Antiik-Roomale. Esimestel sajanditel kasvas Antiik-Rooma hiiglaslikuks impeeriumiks, hõlmates suure osa Euroopast, Põhja-Aafrikast ja Väike-Aasiast, kuid 476 aastal keisririik vandaalide (idagermaanlased) tegevuse tagajärjel lagunes. Aastal 756 loodi sõltumatu Vatikani kirikuriik. Itaalia rahva ja keele areng sai alguse 10.-11. sajandil. Itaalia maffia juured ulatuvad tagasi 18. sajandi lõppu. Esialgu oli tegemist Sitsiilia talunike salaorganisatsiooniga. Mitmete sajandite vältel üritasid mitmed Euroopa suurriigid allutada Apenniini poolsaart oma kontrollile, kuni 19. sajandil alustas Garibaldi sõda Itaalia ühendamiseks. 1860. aastal juhtis G. Garibaldi Sitsiilia vallutusretke, mille tulemusel saar taas Itaalia valdusse läks. Itaalia on üks NATO ja Euroopa Liidu asutajariike. Alates 2001. aastast on riigis rahana käibel euro.
     
Rahvusköök
Itaallased on kuulsad kui head kokad juba üksnes seetõttu, et vanim teadaolev kokaraamat on kirjutatud Vana-Rooma impeeriumis.
Itaalia – pasta, pitsa, oliiviõli, espresso, cappuccino ja veini maa
Polenta - riisi- ja maisijahust tehtud koogike
Trifola d'Alba - valge trühvel
Arancini – riisipallid
Sarde beccafico – sardiinisuupisted
Panelle – Palermost pärit friteeritud kikerhernejahust suupisted. Sitsiilia spetsialiteet
Tiramisu – kohvist, toorjuustust ja küpsistest valmistatud kook
Gelato ehk Itaalia jäätis, mida tavaliselt valmistatakse üksnes piimast. Võib olla maitsestatud
Kohvi, šokolaadi ja puuviljadega
     
Majutusinfo
Kuna enamik itaallastest eelistab veeta oma puhkuse mandril, on Itaalias palju erinevaid peatumispaiku – alates väikestest ja soodsatest hostelitest kuni luksushotellide ja vanade lossideni. Valdav osa Itaalia hotellidest ei paku, erinevalt teistest riikidest, lisateenuseid. Kuigi suved on kuumad, ei pruugi isegi kõik 5-tärni hotellid olla varustatud õhukonditsioneeridega. Osadel hotellidel puuduvad sise- või välibasseinid. Itaallaste jaoks on söök väga oluline, mistõttu on ka odavates hotellides pakutav toit värske ja maitsev.
     
Hea teada
Tööaeg. Nädala sees ja laupäeviti on poed avatud kell 9:30–20:00, pühapäeviti pärastlõunal. On tavaline, et siesta ajal (sageli kella 13:00 ja 16:00 vahel) on kauplused suletud. Pangad on nädala sees avatud kell 8:30–13:30. Mõned pangad töötavad ka pärastlõunal (14:15–15:00 või 14:30–15:30).
Jootraha. Kuigi on tavaks jätta restoraniteenindajatele jootraha 5-10% arve summast ja veidi ka hotellitöötajatele, sisaldavad restoraniarved, kui pole märgitud teisiti, nn leiva- ja lauateenindusmaksu (coperto).
Transport. See, millist transporti eelistada, sõltub kohast ja linnast. Rooma avastamiseks on parim viis buss või tramm. Veneetsias tuleb liigelda jalgsi või paadiga. Palermos on liiklustihedus suur, mistõttu on parim viis edasijõudmiseks kõndimine. Taksode puhul kasutage üksnes legaalseid, takso märgi ja taksomeetriga varustatud taksosid. Sageli võtavad taksojuhid lisatasu iga pagasiühiku kohta. Pidage silmas asjaolu, et taksohinnad varieeruvad, mistõttu tutvuge kindlasti enne taksosseistumist tariifidega.
Kingituseks. Esmaklassilised Itaalia juustud.
     
Tunneta Itaaliat
Nautige Itaalia Alpide ilu ja võlu
Saksa luuletaja ja filosoof V. Goethe on kirjutanud, et Itaaliat on võimalik tundma õppida vaid Sitsiilia kaudu ning et vaid Sitsiiliat külastades puudutab Itaalia inimese hinge.
Itaaliat ei ole võimalik ette kujutada jalgpallita. Jalgpall on riigi fenomeniks. Itaalia temperamentsed jalgpallifännid ehk tifozid on tuntud üle kogu maailma. Fännidel on oma klubid, kohvikud, välismärgid. Ärge jätke seda märkamata.
Kuulake vähemalt korra Itaalia ooperit.
Võtke ette matk vulkaani tippu (Etna vulkaan on Euroopa kõrgeim).
Proovige pitsat, tõelist Itaalia kohvi ja kuulsaid Itaalia veine.

Liitu meie uudiskirjaga

© Emeraude Reisid

Vana Viru 4 10111 tallinn  Tel 5177181

REG. N 12409243    KM N. EE101607742