top of page

Hinnad al.

835€

reisija kohta

Üldinfo

Rahvaarv: 65 444 371 inimest
Pindala: 514 000 km²
Pealinn: Bangkok

Üldinfo: Taimaa on tuhande templi ja tuhande naeratuse maa, vabade ja uhkete inimeste maa. Kujult meenutab Tai kuningriik elevandi pead, mille nägu on pööratud Birma poole, kõrvad Laose ja Kambodja poole, aga lont jääb Andamani mere ja Siiamai lahe vahele kuni Malaisia piirini. Kas pole selle võluva maa kirjeldus võluvalt poeetiline? Jumalad on andnud Taimaale kõik - see on lõpmatult mitmekesine kõrgete mägede, puhaste jõgede, läbimatute vihmametsade, eksootiliste loomade ja taimedega maa. Orhideede ja siniste salapäraste sirendavate safiiride maa, kus templite maaliliste katuste nõeljad tornid tungivad põhjatusse sinisesse taevasse, aga päike on imeline ja erakordselt ere. Teid ootab ees kohtumine ebatavalise kuningriigi, igavese suve ja sooja ookeaniga, kus võib unustada kõik oma mured. Sõitke siia ja te tunnete, et olete oodatud.

 

Geograafia: Tai kuningriik asub Lõuna-Aasia südames. Põhjas on mäed ja metsad, Kesk-Tais suured riisipõllud, lõunas troopilised saared ja liivarannad. Ulatub põhjast lõunasse 1585 km ja idast läände 821 km. Rannajoone pikkus 1900 km. Piirneb põhjast ja läänest piki Salweeni jõge Myanmariga, põhjast ja idast piki Mekongi jõge Laosega, kagust Kambodžaga ning lõunast Kra maakitsuse kaudu Malaisiaga. Riigis on 76 provintsi, millest 6 piirnevad India ookeaniga, 18 aga Vaikse ookeaniga ning ülejäänud jäävad sisemaale. Phuket ja Krabi jäävad India ookeani äärde, enamus Taimaast, s.h. Pattaya, Rayong, Samui saar, Hua- Hin ja Cha-Am Vaikse ookeani Lõuna-Hiina mere äärde. Sõna thai tähendab tai keeles vaba. Sama sõna tähistab ka tai rahvast, mistõttu osa elanikest, eriti suur hiina vähemus, kasutab endiselt nime Siiam.

 

Riigikord: Konstitutsiooniline monarhia. Valitsev kuningas on Rama IX.

Usk: 94% budism, 4% islam, 1% muud usundid.

Keel: Räägitakse tai keelt, mis kuulub hiina-tiibeti keelkonda. Inglise ja mõnda muud euroopa keelt räägitakse enamus hotellides, kauplustes ja restoranides.

Kliima: Tais on troopiline kliima. Tailased ise naljatavad, et Tais on 2 aastaaega: kuum ja veelgi kuumem. Tegelikkuses aasta jaotatakse kolmeks: kuum ja kuiv veebruarist maini (keskmine temperatuur 34C ja 75% niiskust), vihmaaeg koos vahelduva päikese paistega juunist oktoobrini (keskmine ööpäevane temperatuur 29C ja 87 % niiskust) ning külm hooaeg novembrist veebruarini (keskmine ööpäevane temperatuur 32C). Merevesi on aastaringselt 28 kraadi.

Loodus: Tai loodus on võimas. Võimalik on uudistada paarsada miljonit aastat vanu unikaalseid karstistruktuure või põigata võimsatesse vihmametsadesse, mis on vanemad kui Amazonase omad. Suur osa metsadest on kuulutatud rahvusparkideks ja oluliselt on piiratud ebaseaduslikku metsaraiet. Mekongi jõe kaldjoont järgivas Tai põhjaosas leidub kõige kauneimaid maastikke, kus kasvab kuni 1300 orhideeliiki, alates kuulsast Paphiopediumist ja elegantsest Miss Udorn Sunshine’nsti.
Tai rannik ja saarestikud oma palmide ja rohekassinise veega kutsuvad esile tõelise eufooria. Tai lõunaosa, mis ulatub kitsa ribana Malaisiani, annab võimaluse valida merede ja randade vahel. Rannikute vahele jääb viljakas maismaa riisipõldude, kookose- ja kautšukipuuistandustega.


Tai sobib väga erineva maitsega reisijatele. Põhjuseid, mille hulgast valida, on piisavalt: põhjamaalase jaoks eksootiline Aasia kultuur, iidne templiarhitektuur, budism, suursugused kuninglikud paleed, lopsakas troopiline loodus, garanteeritult soe ilm, liivarannad ja rahvusvahelised kuurordid, metropol Bangkok, ööelu, soodne hinnatase. Bangkok ja rannakuurordid pakuvad hea kombinatsiooni kultuuriväärtustest, suurlinnamelust ja lõõgastavast rannapuhkusest. Ilm on pidevalt soe ning merevesi stabiilne, loodus eksootiline ja lopsakas. Hinnad on taskukohased ja ostuvõimalused mitmekesised, alates turgudest kuni kõrgtasemeliste kaubamajadeni.
Kohalik köök on väga rikkalik ja pakub tohutul hulgal eksootilisi maitseelamusi vägagi soodsa hinnaga. Eriti soovitame värskeid mereande, mille valik on äärmiselt mitmekesine ning mida te Eestist mõistliku hinna eest kunagi ei leia. Tais on mitmekülgne valik vabaaja veetmise võimalusi 24 tunniks ööpäevas – seda nii sportlike puhkuse eelistajatele kui lõbutsemishimulistele. Võimalik on valida kultuuri ja ajalugu tutvustavaid ekskursioone, nautida troopilist merd erinevatel laevasõitudel, teha retki dzhunglisse ja sõita elevandi seljas, mängida golfi või tennist, lõbutseda diskoteekides ja muusikabaarides.

 

Köök: Head toitu leidub Tais kõikjal. Suurem osa tailastest sööb kogu päeva. Tai toit on äärmiselt erinev tavapärasest, aga see eest väga maitsev. Toit on kohati väga tuline, millele annab vürtsi punane tšilli pipar, aga ka sellega on võimalik harjuda. Tellimisel öeldud mai phet , mis tähendab mitte terav, annab tulemuseks valiku mahedamaid maitseid, mille hulgast võib leida kookospiima magususe, küüslaugu, värske sidrunirohu, muskaatpähkli kirbuse või kala soolasuse.
Mereäärsetes piirkondades on võimalik maiustada tõeliselt maitsvate mereandidega. Krevetid, krabid, kalmaarid, kaheksajalad ja igat sorti kalad ning neist valmistatud erinevad road viivad keele alla. Hinnatase toidul on umbes poole odavam kui Eestis. Erandiks on kuurortpiirkonnad, kus hinnatase võib olla ka Tallinna tasemel. Toidumüüjad palistavad tänavaid kõikjal. Kohalikud turud kihavad kuivatatud liha, pähkleid, puuvilju ja maiustusi pakkuvatest kauplustest. Traditsiooniliselt süüakse suppi kogu toidukorra jooksul. Alustada võiks siiski mahedamast, et siis edaspidi jõuda seasisikonnast keedetud supi või tšillini.

Hea teada

Aeg: Tais on talvelajal kell 5 tundi ja suveajal 4 tundi Eesti ajast ees. Kui Eestis on keskpäev, on Tais kell 17:00.

Elekter: Elekter 220V. Kasutusel erinevat tüüpi elektripistikud. Parimates hotellides kasutusel 110 V alaldid.

Raha ja krediitkaardid: Kehtiv rahaühik on Tai baht (THB). 1 kroon on u 3.15 bahti. Vahetatakse nii dollareid, kui eurosid. Kauplustes, restoranides ja hotellides on kasutusel rahvusvahelised krediitkaardid. Bangkokki saabudes on soovitav vahetada raha kohe lennujaamas, sealne kurss on soodsam kui hotellides. Suurte kupüüride puhul (al 100, nii eurod kui dollarid) on vahetuskurss parem.

Rahavahetus: Reeglina pakuvad pangad kõige soodsamaid vahetuskursse. Pärast pankade sulgemist saab raha vahetada hotellis või rahavahetuspunktides. Suuremad hotellid ja restoranid aktsepteerivad tuntud rahvusvahelisi krediitkaarte. Väikestes söögikohtades ja kauplustes saab tavaliselt tasuda sularahas. Sularahaautomaadid on laialt levinud.

Kauplused: Kauplused on Tais avatud põhiliselt 12 tundi ööpäevas, 8.30 – kuni 20.30, ilma puhkepäevade ja pühadeta. Meenena võib kaasa osta tai siidi, puuvilla, hõbe- ja pronksesemeid, keraamikat ja tinatooteid, kalliskive, juveele ja rahvuslikku käsitöötoodangut. Kvaliteetsed spordi- ja vaba aja rõivad on odavad. Silmas peab pidama, et riigist ei tohi välja viia antikvaarseid esemeid, elevandiluud ja Buddha kujukesi.

Jootraha: Tipi andmise komme on rohkem levinud Bangkokis, Pattayas ja Phuketis. Taksojuhile, baarmenile, massöörile ja kelnerile sobib anda 10% arve summast, hotelli toateenijale ja pakikandjale 20 bathi päevas.

Riietus: Kõige paremad on kerged ja vabad puuvillased riided. Ei ole soovitav kanda nailonist riideid. Soojad džemprid kuluvad ära jahedamal ajal (talvel) õhtuti ja siis, kui külastate maa mägirajoone või põhjapoolseid rahvusparke. Ülikond ja lips on vajalikud juhul, kui kavatsete külastada teatud restorane.

Pildistamine: Pildistada tohib praktiliselt kõikjal, aga eriloata ei tohi filmida Suures Kuningapalees ja Smaragd Buddha Templis. Mõnes rahvusmuuseumi saalis on siiski ka pildistamine keelatud.

Telefon: Eesti GSM töötab.

Tollieeskirjad: Maale võib tuua 200 sigaretti, 1 l alkohoolseid jooke (sinna kuulub nii vein, kui kange alkohol).

Vaktsineerimine ja tervishoid: Vaktsineerimissoovitused sõltuvad sellest, mis liiki reis on ja kui kaua see kestab. Lähtuvalt sellest ja nakatumisriskist soovitatakse kuni 4 nädalaste turismireiside puhul, mis viivad maapiirkondades, kus võite kokku puutuda ebahügieeniliste tingimustega, teha järgmisi vaktsineerimisi:
- A-hepatiit
- Sääsehammustuse profülaktika
Riigi piirialadel viibimisel tuleb arvestada ka naaberriigist lähtuvat võimalikku nakatumisohtu.
NB! Tai puhul on tegemist soovituslike, mitte kohustuslike vaktsineerimistega. Bangkoki ja Pattaya piirkonnas liikumiseks ei ole kohustuslikke vaktsineerimisi. Täpsemalt loe http://www.tervisekaitse.ee.
Olge ettevaatlik päikesega. Isegi üsna pilves ilmaga võib kohaliku kliimaga harjumatule nahale saada päikesepõletusi. Kasutage alati päikesekreeme ja ärge päevitamisega liialdage, seda eriti puhkuse esimestel päevadel.

Kraanivesi: Ärge kunagi jooge kraanivett. Joogivesi on pudelites odav ja seda müüakse igal sammul. Samuti on enamiku hotellide minibaaris iga päev kaks tasuta pudelit joogivett.

Rannad: Populaarne, kuid suhteliselt kitsa liivaribaga ning rahvarohke Jomtieni rand on Pattaya keskusest u 7 km kaugusel. Jomtienis, hotelli Pattaya Park juures, asub veelõbustuspark. Avatud 9-18. Hind 100 thb täiskasvanu, alla 120 cm lapsed 50 thb. Sama hotelli juures on ka väike lõbustuspark, hinnad vastavalt atraktsioonidele. Lisaks saab sõita hotelli Pattaya Park torni tipust alla ka turvatraksidega. Hind 250 thb. Lamamistoolid ja päikesevarjud rannas on tasulised - 20 thb/päev. Pattaya lahe keskosa mustuse tõttu ujumiseks ei sobi. Ujumiseks sobivad Põhja-Pattaya rannad, u 6 km kaugusel keskusest. Puhtad ja kaunid liivarannad on lähedal asuvatel väikesaartel Koh Lan ja Koh Sak ning pisut pikema laevasõidu kaugusel olev Koh Sameti saarel.

Veesport ja meresõidud: Randades pakutakse traditsioonilisi võimalusi, nagu purjelauad, vesijalgrattad, skuutrid, banaani- ja langevarjusõit. Pattayal on rohkelt PADI-litsentsiga sukeldumisklubisid, saab tegeleda ka torusukeldumisega. Üks sukeldumispäev koos varustuse ja transpordiga maksab u 1700 bahti. Veealust elu saab imetleda ka klaaspõhjaga paadist. Korraldatakse kalapüügiretki ning väljasõite lähedalasuvatele saartele Ko Lan, Ko Khrok ja Ko Sak. Väikepaadirent koos meeskonnaga üheks päevaks maksab sõltuvalt paadist 1500-5000 bahti.

Teeolud ja autorent: Tais kehtib vasakpoolne liiklus. Pidevate ummikute tõttu on liiklusolud pealinnas kohutavad. Tipptund valitseb peaaegu kogu päeva. Linnast väljuvatel peamistel maanteedel kihutavad uljad autojuhid sõidavad neile teadaolevate reeglite järgi. Ettevaatlik peab olema ka busside suhtes, mis sõidavad ühesuunalistel tänavatel sageli vastassuunas. Tais autot juhtival välismaalasel peab olema rahvusvaheline autojuhiluba. Kiirusepiirangud linnades on 50 km/h ja peamistel teedel 80 – 90 km/h. Bensiinijaamad suletakse kell 22. Õnnetuse korral tuleb helistada maanteepolitseisse telefonil 1193. Enamik liiklusmärke on ingliskeelsed. Kiirusepiirangud on alati araabia numbrites. „Vanade” taksode (TAXI) juhtidega peab sõidu hinnas eelnevalt kokku leppima. Kõik oleneb sellest, kuidas kauplesite. Tuk-tuk, see on kolmerattaline taksomeetrita mototakso. Kõige huvitavam transpordiliik, muuseas ka Bangkoki sümbol. Hinna poolest on taksost veidi odavam, aga pikemaks sõiduks on parem seda mitte võtta.

Ööelu: Bangkokis on väga erinevale maitsele mõeldud baarid, diskod ja ööklubid. On ööpäev läbi avatud söögi- ja ostukohti. Oivalised katusebaarid, Lounge – baarid ja peene kujundusega klubid on tõeline moeröögatus, kus kvaliteetne muusika on hakanud mängima olulist rolli ja kuhu kutsutakse esinema rahvusvahelise kuulsusega DJ. Ööklubi stiilis restoranid pakuvad tai rahvustoite ja rahvamuusikat, seal esinevad tai tantsijad ja folklooriansamblid. Suurim tantsuklubide tänav on Royal City Avenue. Avatud on sadu go – go baare, mis ilmselgelt on orienteeritud heteroseksuaalsetele meestele, kuid ka naiskülastajad on teretulnud. Enne minekut tuleb arvestada ka asjaoluga, et ülakorruse baarid on sageli kattevarjuks live-seksishowle ning joogi eest võidakse küsida ülisuur arve. Bangkokis suletakse baarid k 1.00-2.00 vahel. Provintsis on ööelu rahulikum kui pealinnas, ehkki paljudes kohtades leidub ööklubisid seltsidaamidega, massaažisalonge ja muud taolist. Pattaya mereäärne rannapromenaad ning selle paralleeltänav on öötundidel linnakese kuumimad kohad, kus turistid saavad lõbusalt aega veeta. Elava muusikaga meelelahutust pakub Hard Rock Cafe Pattaya keskuses. Transvestiitide kabareed Tiffany, Alcazar ja Cabaret Fantastic pakuvad oma etendusi. Pattayal suletakse lõbustusasutused kell 2.00.

Etikett: Templeid ja kodusid külastades tuleb jalanõud jalast võtta, mis on tüüpiline kogu Aasiale, kuna maad loetakse mustaks. Väga ebaviisakas on külastada templeid lühikeste pükste või T-särkidega. Paljastatud õlad ei tule kõne allagi. Kõik Buddha kujud on pühad. Kõiki, ka välismaalasi, karistatakse budistlike pühapaikade rüvetamise eest. Munkade puudutamine (vastassoo) poolt on keelatud. Kõikide inimeste, ka laste peade puudutamine on äärmiselt ebaviisakas. Kuigi nudism ja topless - päevitamine on Tais ametlikult keelatud, võib mõningates piirkondades turistide poolt viimasest üleastumist märgata. Tailased ise ujuvad tihtipeale riietes. Tais ei ole kombeks karjuda või klaarida suhteid teiste inimeste juuresolekul. Austage endast vanemaid. Kui kauplete auväärses eas müüjaga või taksojuhiga, tehke seda äärmiselt viisakalt ja korrektselt, naeratades – ja tunnete kohe, kuidas teie käitumine teenuse hinnas kajastub. Kuningapere on au sees ja seda ei kritiseerita. Rääkige kuningast ja kuningapere liikmetest austusega, sest sellele perele kuulub rahva suurim austus ja iga ettevaatamatut fraasi või žesti nende aadressil võetakse isikliku solvanguna. Kinno minnes võite olla kindel, et enne seansi algust mängitakse kuninga hümni ja te peate selle seistes ära kuulama, nagu ka kõik ülejäänud.

Turvalisus: Ärge võtke võõrastelt vastu mingeid pakikesi, ümbrikke ega muid saadetisi, mida peate viima üle Tai piiri! Kui teilt leitakse narkootikume, on väikseim karistus eluaegne vanglakaristus. Autobussi-, rongi- ja lennupileteid ostke ainult terminaalide kassadest või kohalikest TAT (Tai turismikomitee) litsentsi omavatest turismiagentuuridest.

Inimesed: On tõeliselt sõbralikud ja lahked, mitte pealetükkivad. Kui hetkeks segadusse sattuda, tõtatakse kohe ilma küsimata appi. Samuti pole mingi probleem bussijaamas vajaliku bussi leidmisel. Või palaval päeval kuskil linnaservas istudes ja bussi oodates tuuakse sulle ilma küsimata kohalike noorukite poolt jääkülma vett. Enamasti ei proovita ka ebaviisakal moel ka jootraha välja pressida ega elevanti maha müüa. Moto- ja velorikšade juhid võivad olla suhteliselt pealetükkivad ja ahned, mistõttu on vajalik teada kohalike sõitude hindasid ja need kindlasti enne teele asumist kokku leppida. Ainuke probleemne aeg on Tais uusaasta ehk Songkran, mida tähistatakse 13 – 15. aprillil. Siis valatakse sulle igal nurgal pangede viisi vett kaela ning määritakse nägu lahja värviseguga kokku, mis on muidu lõbus ja palava ilmaga jahutav kogemus. Kui aga juhtumisi samal ajal mopeediga sõita, siis jaheda ilmaga iga 10 m järel vett kaela saades võib see üsna ebameeldivaks kogemuseks kujuneda. Thai tähendab tai keeles vaba, seega võib vabalt rääkida Taist, kui vabade inimeste maast. Haridustaseme ja intelligentsi poolest on tegu väga kõrgel järjel oleva rahvaga.

Tai vaatamisväärsused

XIII-XV sajanditel tekkis riigi lääneosas imetlusväärne Sukhotai linn - Tai riigi esimene pealinn. Tänapäeval on see hiiglaslik arheoloogiline park, kus on palju muistsete templite varemeid ja ilusaid lootostega kaetud tiike (nt.Vat Fra Si Rattana). Riigi põhjaosas, suuruselt teises linnas Chiang Mai, on üle 300 templi, neist kuulsaim on Wat Phrathat Doi Suthep.

Ayutthaya - Siiami (XIV-XVIII saj.) ilusaim pealinn – asub Bangkokist 100 km põhjapool. 18. saj. keskel hävitasid selle birmalased, nii et alles jäid peamiselt templid. Need varemed aga on niivõrd peened ja suursugused, et Ayutthaya lisati UNESCO Maailmapärandi nimistusse.

 

Bangkok asutati XVIII saj. kaluriasula alale. Linnas on umbes 300 templit, mis kuuluvad Tai arhitektuuri küpsusaega. Külastamist väärivad Suur kuningaloss – 60 ha-l asuv ehitiste kompleks, Chitralada palee – muistne monarhi residents, Wat Pho Tempel jne.

Tais on ligikaudu 50 rahvusparki ja kaitseala, mis hõlmavad üle 25 000 km². Kõige huvitavamad, ligipääsetavamad neist on järgnevad:

Khao Yai rahvuspark (200 km Bngkokist kirde poole) kõrgusel 800-1351 m merepinnast. Selles matkaradade ja ilusate koskede rohkes kohas elavad tiigrid, karud; kasvavad haruldased puud ja lilled.

 

Doi Inthanoni rahvuspark Chiang Mai provintsis on kujunenud Tai kõrgeima tipu (2565m) ümber. Pargi kõrgemas osas on metsad ja metsorhideed, allpool on mitu kaunist koske ning mägilaste asulad.

 

Ko Samet saar Rayongi provintsis on osa merealasest rahvuspargist. See on kitsas 6km pikkune saar ilusate randadega. Korallrifid ja läbipaistev vesi on ideaalsed sukeldumiseks ja kalastamiseks.

 

Erwani rahvuspark asub Kanchanaburi provintsis. Mägises ja metsarohkes pargis on seitsmekorruseline Erwani kosk, mis on ilusaim looduslik astmeline veekosk Tais.

Khao Sam Roi Yot rahvuspark Prachuap Khiri Khan provintsis meelitab ligi rohkeid turiste hiiglaslike paekivikaljude, soode, koobaste, randade ning linnuliikide ja metsloomade mitmekesisusega.

 

Kärestike ja lindude park Ban Khu Khut Songhla provintsis asub samanimelise järve territooriumil. Selle 520 km² alal elab üle 140 linnuliigi!

Phang Nga rahvuspark Phang Nga provintsis oli James Bond’i filmide võtteplatsiks. Pargi territooriumil on „saared“ rohelisest paekivist, millesse on tekkinud rohkesti koopaid ja grotte. Suurt huvi võivad pakkuda ka seinamaalingud ja vaiadel moslemitest kalurite asula.

Tarutao Merekaitseala Satuni provintsis paikneb 31 km lõunarannikust, Tai ja Malaisia merepiiri lähedal. Ta hõlmab 1400 km² ja koosneb 51. saarest. Veed nende saarte ümber on Lõuna-Aasias sukeldumiseks parimad.

 

Samui saar ja mere rahvuspark Ang Thong asub Surat Thani provintsis. Tema eripäraks on rohked saared hõbedase liiva ja korallriffidega.

bottom of page