Tänavakontserdid ja ilutulestik.
Miks mitte järgmine aastavahetus Lissabonis veeta!? Selle aasta lõpus väljub otselend Tallinnast Lissaboni 28.12.2019 varahommikul ning naaseb 02.01.2020 öösel.
Reisiaeg: 28.12.2019–01.01.2020
Lennud: Lennufirmaga Smartlynx, lennuaeg u 4 t ja 55 min
Lennujaamatransfeerid: Lissaboni lennujaam- Lissaboni keslinn u 7 km, transfeeri kestus esimese hotellini u 20 min
Sihtkoha eelised:
-Palju põnevaid ajaloolisi vaatamisväärsusi
-Mitmekesine baari- ja restoranivalik
-Arvukalt kontserte ja erinevaid sündmusi
-Mitmekülgsed ostuvõimalused
-Trammi, metroo ja taksoga on soodne liigelda
Seitsmel mäekünkal Tejo jõe kaldal laiuv Lissabon on tänu maadeavastusretkedele olnud üks keskaegse Euroopa jõukamaid linnu. Tänapäeva Lissabon kuulub Euroopa karismaatilisemate ja elavamate linnade hulka. Portugali pealinn pakub lisaks munakivisillutisega keskaegsetele tänavatele, kuplitega katedraalidele ja kindlustele mitmekülgset ööelu ning aastaringselt pehmet kliimat. Lissabon on tuntud heatasemeliste kalarestoranide ning arvukate võluvate kohvikute poolest - lihtsatest ja armsatest kohvimajadest suurejooneliste art deco salongideni.
Le Réveillon ehk aastavahetus Lissabonis on lõbus ja meeldejääv. Populaarseim pidu leiab aset Praça do Comércio väljakul, Lissaboni keskuses. Umbes kell 22:00 algab tasuta kontsert, kus astuvad üles kuulsaimad Portugali bändid ja lauljad. Uue aasta saabumist tähistatakse ilutulestikuga ning tervitatakse kaasavõetud vahuveiniga. Väljaku ümbruses on hulgaliselt baare ja restorane, kus enne ja pärast aastavahetust istuda ning aega veeta. Kohalikud suunduvad peale uue aasta saabumist Pink Street'i ja selle ümbruse baaridesse Cais do Sodrést üles Bairro Altoni ning kõige lõpuks Lissaboni ööklubidesse. Kontserte ja ilutulestikke on mujalgi linnas- näiteks Torre de Belém'i torni juures või Parque das Nações piirkonnas - linna suurimas elurajoonis.
Aastavahetuse pidustused
Võimalusi aastavahetuse tähistamiseks Lissabonis on mitmeid. Vahetult enne aastavahetust toimub Lissabonis Praça do Comérciol (Terreiro Do Paco) ehk linna keskväljakul mitmeid kontserte ja muusikaüritusi. Samuti on väga populaarsed fado e traditsioonilise Portugali muusika õhtud. Traditsioonilist fado õhtut, mis sisaldab õhtusööki ja etendust, saab nautida Alfama, Mouraria ja Bairro Alto linnaosades.
Kui eelistate olla keset sündmusi, siis soovitame minna Praça do Comérciole (Terreiro Do Paco) või Belémi, kus saab nautida elavat muusikat ja linna vägevaimat ilutulestikku. Muusikat teevad kohalikud bändid ja lauljad. Üritus on kõigile tasuta. Väga levinud on ka pidulikumad ja pikemad õhtusöögid sõprade seltsis, mille käigus võetakse vastu uut aastat. Mitmed hotellid ja kasiinod korraldavad glamuurseid aastavahetuse pidustusi, kus härradelt eeldatakse smokingut või tumedat ülikonda. Aastavahetust on võimalik vastu võtta ka romantilisel jõe seilaval kruiisilaeval.
Üldinfo
Portugal piirneb läänes ja lõunas Atlandi ookeaniga ning idas ja põhjas Hispaaniaga ning on Mandri-Euroopa kõige läänepoolsem riik. Lisaks Euroopa mandriosas asuvale territooriumile kuulub Portugali Vabariigile ka kaks saarestikku, Assoorid ja Madeira, millel on autonoomse piirkonna staatus. Nime on Portugal saanud Douro jõe suudmes asunud muistse Rooma asula Portus Cale järgi, mille lähistel asub tänapäeval riigi suuruselt teine linn Porto.
Portugali pealinna Lissaboni, mis paikneb Tejo jõe suudmes, kutsutakse seitsme mäe linnaks. Trammid ja köisraudteed aitavad teil siin järsul maastikul ringi liikuda.
Lissaboni linnaosad
Lissabon oli tänu maadeavastusretkedele üks keskaegse Euroopa jõukamaid linnu. Nendest aegadest annavad tänapäeval tunnistust näiteks Belém'i torn ja suursugune Mosteiro dos Jerónimos'e klooster, mille jalamilt laevad Uude Maailma purjetasid. Suursugune klooster on rajatud siia justnimelt nende julgete meremeeste mälestuseks.
18. sajandi lõpul Portugali tabanud ulatuslik maavärin ning sellele järgnenud hiidlaine pühkis aga pool linna maamunalt. Puutumata jäi vaid kõrgel künkal paiknev Alfama linnaosa, mille kitsastel munakivisillutisega tänavatel saab jalutada ka tänapäeval. Mäekünka tipus troonib mauri kindlus - Castelo de São Jorge.
Bairro Alto ehk ülalinn jääb teisele mäekünkale kohe kindluse vastu. Bairro Alto hooneid kaunistavad traditsioonilised sinivalged keraamilised plaadid. Ülalinn ärkab enne päikeseloojangut - pisikesed butiigid on avatud hilisõhtuni ning baarides keeb pidu varajaste hommikutundideni.
Nende kahe mäe vahele jääb Baixa ehk all-linn - laiade bulevaride ja stiilste kauplustega Lissaboni keskus. Baixa maavärina järgselt kerkinud uhkete hoonete võrgustik on koondunud ümber kahe ajaloolise väljaku - jõeäärse Praça do Comércio ning Rossio. Siit algab palmipuudega palistatud Avenida da Liberdade, mis lookleb kuni linna rohelise südame - Parque Eduardo VII keskpargini.
Vaatamisväärsused
Lissaboni vanalinn ehk all-linn Baixa on üks linna seitsmest imest. See on laiade bulevaride ja stiilste kauplustega Lissaboni keskus. Baixa maavärina järgselt kerkinud uhkete hoonete võrgustik on koondunud ümber kahe ajaloolise väljaku - jõeäärse Praça do Comércio ning Rossio. Siit algab palmipuudega palistatud Avenida da Liberdade, mis lookleb kuni linna rohelise südame - Parque Eduardo VII keskpargini.
Alfama linnaosa on Lissaboni kõige vanem linnaosa. 1755. a maavärinast jäi puutumata kõrgel künkal paiknev Alfama linnaosa, mille kitsastel munakivisillutisega tänavatel saab jalutada ka tänapäeval. Mäekünka tipus troonib mauri kindlus - Castelo de São Jorge. 9. sajandist pärit iidse lossi päikeseloojangukarva seinad valitsevad endiselt linna üle, olles nähtavad pea kõikjalt.
Carmo kloostri varemete juurde pääseb kurikuulsa Santa Justa liftiga. Lifti eesmärk oli kunagi kergendada kohalike elanike jalavaeva mägises Lissabonis ühest linnaosast teise pääsemiseks. Nüüdseks on see ainult turistiatraktsioon ning järjekorras ootamine võib võtta tunde.
Triumfikaar on ehitatud Terreiro do Paço väljakule mälestamaks linna ülesehitamist pärast laastavat maavärinat 1755. aastal. Siit algab ka mõnus kohvikute ja poodide allee, kus on eriti mõnus atmosfäär just õhtuti.
Se katedraal on linna kõige vanim kadetraal, mis sai samuti maavärinas tugevalt kannatada, aga taastati.
Belemi kvartal, kust oma rännuteed alustasid Portugali maadeavastajad, et avastada senitundmatuid maid. Rikkaliku manuelismi parimad näited on Belemi torn ning maadeavastuste aja jõukuse monument Dos Jerónimose klooster, kuhu on maetud ka maadeavastaja Vasco da Gama.
Jerónimose klooster on hilisgooti stiilis klooster ja kirik Belemi linnaosas. Kloostri ja kiriku ehitus algas 1501.aastal ja lõpetati 100 aastat hiljem.
Belemi torn on kindlus Lissabonis. Alates 1983. aastast kuulub kindlus UNESCO maailmapärandi hulka. Selle rajamisele pani aluse Portugali kuningas João II, et kindlustada Tejo jõe suuet. Samuti pidi see saabujatele olema kui tseremoniaalne värav Lissaboni.
Ajuda kuninglik palee ja selle botaanikaaed. Kuninglik pere elas siin kuni Portugali Kuningriigi lagunemiseni aastal 1910. Palee on hiiglaslik, väljastpoolt väga tagasihoidlik aga vägagi detailne ja suursugune seest. Aia külastus eraldi tasu eest.
Tramm 28 on puust vana tramm, mis veereb läbi Lissaboni kaunimate ajalooliste tänavate. Sõit algab Bairro Alto jalamilt, kust vanaaegne tramm sõidab läbi Baixa ja Chiado ostutänavate ning pöörab seejärel Alfama ja Graça linnaosadesse, kus munakividega kaetud küngastel möödutakse mitmesugustest kaunitest kirikutest ja lossidest.
Gulbenkiani muuseumis asub üks Euroopa väärikaimaid ajalooliste esemete ja kunstiteoste kollektsioone. 20. sajandi suurimaid filantroope, armeenlane Calouste Gulbenkian jättis Lissaboni suurema osa oma hellenistlikkest vaasidest, iidsest Hiina portselanist, lisaks veel Rembrandtilt, Monet´maale.
Vasco da Gama sild on Euroopa pikim sild üle Tejo jõe, kogupikkuseks on üle 17 km. Nime on sild saanud kuulsa Portugali maadeavastaja Vasco da Gama järgi.
Lissabonist loodes paiknev Sintra on roheline ja ilus ajalooline linnake, mis 19. sajandil oli armastatud paljude poeetide ja kirjanike (näiteks Byron) poolt. Linna suurimaks väärtuseks on kaunis tervik, mis on sündinud parkide, aedade ja paleede maitsekast planeerimisest. Sintra kanti 1995. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja just kultuurmaastikuna.
1930. aastal rajatud botaanikaaed Estufa Fria (tõlkes külm kasvuhoone) võimaldab tutvuda troopiliste vihmametsade taimestikuga. Koosneb kolmest suurest alast: Estufa Quente (soe kasvuhoone), kus on suurt niiskust vajavad taimed; Estufa Doce (magus kasvuhoone) taimede jaoks, mis eelistavad kuivemat kliimat ja Estufa Fria jahedamat temperatuuri nõudvate taimede jaoks.
Sisseostud
Lissabon on suurlinn, kus leidub nii ostukeskusi kui väikseid butiike, mis on sama suguvõsa käes olnud juba aastasadu. Eriti vintage hõnguline on Baixa piirkond.
Konservipood, Conserveira de Lisboa, asub kuulsal Praça do Comércio'l, töötab seal juba aastast 1930 ja valikus on üle 130 erineva konservi- sardiine, tuunikala, anšoovist, turska jne. Väga autentne on vaid 4m2 suurune kindapood, Luvaria Ulisses, aastast 1925, Rua do Carmo’l. Siin müüdavad kindad on kõik käsitöö. Neile, kes jumaldavad lauanõusid ja kodutekstiili ja muud kodu disaini, peaksid sisse astuma kauplusesse A Vida Portuguesa. Caza das Veillas Loreto on Lissaboni vanim küünlakauplus-vabrik. Asutatud juba aastal 1789 ja asub Rua do Loretal.
Embaixada (Praça do Príncipe Real, 26) on üks Lissaboni kõige huvitavamaid ostukohti. Müüakse kõikvõimalikke elustiilitooteid Portugali disaineritelt. A Vida Portuguesal (Rua Anchieta, 11) asub 2007. a avatud kauplus, mis sai kohe väga populaarseks oma unustuse hõlma vajunud traditsiooniliste Portugali toodetega. Lisaks pakendatakse tooted veel stiilsesse retro pakendisse. Siit saab osta ka populaarseks saanud Portugali seepi, mis on 100% looduslik ja mida valmistatakse juba aastast 1800.
Bertrand (Rua Garrett, 73-75) on maailma vanim raamatupood, mis asutati aastal 1732.
Igal laupäeva ja teisipäeva hommikul toimub suur kirbuturg Feira da Ladra ning värskeid saadusi saab osta igal hommikul Mercado da Ribeira turult.
Suveniiriks tasub kaasa osta nt populaarseid korgipuust tooteid - sellest valmistatakse nii disaintooteid kui ehteid.
Portugali köök
Kohalikus köögis omistatakse eriti suurt tähelepanu komponentide mitmekesisusele ja see teebki Portugali köögi nii omanäoliseks. Sisemaal süüakse rohkem lihatoite ja patt oleks jätta proovimata kuulsat piri-piri kana. Magusasõpradele pakutakse erinevaid maitseelamusi - nunnakloostrite retsepti järgi valmistatud hõrgud koogikesed, Setubali apelsinikeeksid või pitsike kuulsat mandlilikööri.
Portugalis võib liigitada söögikohad nelja erinevasse rühma:
1. Snack-bar, pastelaria, café - pakutakse kergeid eineid, kuid lõuna ajal võivad pakkuda ka odavamat tüüpi päevapraade, suppe, salateid.
2. Restoranid - pakutakse laias valikus erinevaid roogasid Portugali köögist.
3. Luksusrestoranid - pakutakse laias valikus roogasid Portugali rahvusroogadest kuni tuntud rahvusvaheliste roogadeni.
4. Mererestoranid (Marisqueira) - pakutakse erinevaid roogasid ookeani andidest. Seda tüüpi restoranid on suhteliselt kallid, kuid pakutavat elamust väärt.
Menüüga on alati võimalik tutvuda ja pakutavast ning hindadest ülevaadet saada juba enne sisenemist, kuna menüüd on väljas restoranide ustel ja vaateakendel. Päevasel ajal on levinud ka lõunaks päevapraadide (prato do dia) pakkumine. Veinide valik on Portugalis iseenesest mõistetavalt suur, kuid soovitame lõunasöögiks siiski tellida majaveini, mis on hinnatasemelt soodsam ja tihtilugu vägagi hea kvaliteediga.
NB! Restoranides tuuakse kliendi saabudes lauale ka midagi küsimata nii kuklid, juustud, pasteedid, või (nn. couvert) ja nende eest tuleb maksta eraldi. Nende hind lisandub tellitavatele roogadele. Kui te neid ei soovi, siis andke sellest ettekandjale teada.
Menüüs võite märgata ka alarühma nimetusega especialidades, mis tähendab, et selle rühma alla koondatud roogade valmistamisele ollakse restoranis eriti suured meistrid.
Lõunasöök (o almoço) on tavaliselt 12:00-15:00 ja õhtusöök (o jantar) 19:30-23:00. Tihtilugu on restoranid ajavahemikul 15:00 - 19.:0 suletud. Fado-restorani tasub aga külastada veelgi hiljem, alates 22:00.
Portugalis tuleks kindlasti maitsta vähemalt korra sütel grillitud sardiine (sardinhas grelhados), neid pakutakse värskena peamiselt suveperioodil. Tuntud roogadest, mida Portugali köök sisaldab, soovitaksime järgmisi roogasid:
Liharoad
Carne de Porco à Alentejana - eelnevalt veini-paprika kastmes marineeritud ja seejärel praetud sealiha koos tigudega
Bife á Portuguesa - pihv loomalihast spetsiaalses kastmes
Bife á Cafe - pihv kohvikastmes
Peito de pato - küpsetatud pardi rind
Costeletas de Borrego - naturaalsed lambakotletid
Coelho à Caçador - küpsetatud jänes punase veini kastmes
Alheiras de Mirandela - traditsiooniline portugali vorst praetult koos praetud kanamunaga
Jardineira - pajaroog juurviljade ja erineva lihaga (meenutab eesti ühepajatoitu)
Kalaroad
Salada de Polvo - kaheksajala salat
Lulas grelhadas - grillitud kalmaarid
Bacalhau com Natas - ahjus küpsetatud tursa-sibulavorm koorekastmes
Lagosta grelhada - suured krevetid grillitult
Camarão grelhado - oliiviõli-võikastmes küpsetatud krevetid
Arroz de marisco - pajaroog riisi ja erinevate ookeaniandidega (krevetid, erinevad teod, kaheksajalg jne)
Magustoidud
Magustoitude valik on Portugalis suur ja eelistatakse väga magusaid desserte. Tuntumad neist on:
Mousse de Manga - mangopüreest valmistatud mousse, soositud magustoit Portugalis
Arroz doce - magus riisipuding
Flan - karamellikastmes piimatarretis
Salada de Frutas - kokteilsalat erinevatest värsketest puuviljadest
Tasub ära proovida ka Mousse de Chocolate (shokolaadi vaht), Mousse de Amêndoa (mandli vaht).
Veinid
Ajalooallikatest on teada, et esimesi viinamarju kasvatati Põhja-Portugalis vähemalt 2500 aastat tagasi (500 e.Kr). Siis Lääne-Euroopas (ja Kesk-Euroopas) elanud keltide hõimud suhtlesid meritsi Vahemere lõuna- ja idapoolse ranniku rahvastega ning tõid veinikultuuri ka Dourosse, kuid kalapüügi ja maaharimise kõrval oli veinivalmistamine üsna tähtsusetu. Rooma Impeeriumi ajal, umbes 2000 aastat tagasi, hoogustus veinivalmistamine. Sisserännanud roomlased rajasid asulaid ning laiendasid viinapuupõlde, müüsid ning varustasid veinidega kohalikke (roomlastest) valitsejaid ja sõjaväge. Peale Rooma Impeeriumi lagunemist jätkus veinivalmistamine endiselt. Umbes 1300 aastat tagasi vallutasid Pürenee poolsaare araablased ning kalifaadi ajal kehtinud moslemiusk keelas veinijoomise kui patu. Enamik poolsaare veiniaedadest hävinesid, kuid Douro piirkonnas veinivalmistamine säilis. Üheks põhjuseks oli kaugus kalifaadi südamest, teine põhjus oli aga palju maisem: aastatel 800-1100 Euroopa kaubandusteid võimsalt valitsenud viikingid olid sagedased külalised ka Douro jõel, kes oma madalatel, kergetel sõudelaevadel vabalt mööda kaljurahnulist jõge liikusid. Õigupoolest peetaksegi Dourot tänapäevases mõttes esimeseks n-ö garantiinimetusega veinipiirkonnaks maailmas. Nimelt muudeti too piirkond riiklikult kaubamärgiks juba 1756. aastal.
Tänapäeval kuulub Portugal kindlalt maailma veinitootjate esikümnesse. Portveini kõrval valmistatakse mitmeid ülemaailmselt läbilöönud veinimarke ning riigis kehtib korralikult toimiv veinide kvaliteedikontrolli süsteem.
Portugali olulisemad veinipiirkonnad on:
1. ALENTEJO
2. BAIRRADA
3. ESTREMADURA
4. VINHOS VERDE
Portugalis jaotatakse veinid kvaliteedi järgi järgmistesse klassidesse:
- D.O.C. (Denominiacao de Origem Controlada) - need on parimad ja nimekaimad Portugali veinid, mis pärinevad üheksateistkümnest piirkonnast.
- IPR (Indicaoes de Proveniência Regulamentada)
- Vinhos Regionales
- Vinhos de Mesa - täpselt määratlemata viinamarjadest ning piirkondadest pärit lihtsad seguveinid.
Portugallased ise on läbi aegade oma veine jaganud kahte kategooriasse - verde ja maduro. Neid nimetusi võib tänase päevani kohata sealsetes restoranides ja trahterites. Verde (tõlkes roheline) tähistab värsket laagerdamata veidi kihisevat veini. Maduro on mõnda aega vaadis laagerdanud ning pudeliski seisnud vein. Mõlemat nimetust kasutatakse ühtviisi nii valgete kui punaste veinide kohta.
Portvein
Portvein loodi 17. sajandil ja on naturaalne sesllesmõttes, et suhkur veinis pärineb magusatest viinamarjadest, aga käärivale veinile on lisatud kanget viinamarjabrändit (vahekorras umbes 1:4) ja saadud hästisäiliv kangestatud vein. Vein valmib Douro jõe graniitterrassidel ja on oma nime saanu Porto linna järgi, kust seda eksporditakse kõikjale maailma.
Portvein on kas valge või punane, nagu tavaline veingi, kuigi enamus portveinidest on siiski punased. Maitse on enamasti magus, aga olemas on ka kuivad portveinid.
Ajaloodokumentides on leitud esimene portveiniväljend aastast 1675 - Vinho do Porto. Nii võidi nimetada tegelikult kõiki Douro jõe kaudu väljaveetavaid veine. Müügiedu jätkudes tekkis Põhja-Portugalis brittidest kaupmeeste kogukond. Nad rajasid jõe suudmesse oma kontorid ja veinilaod, mis tänapäevani töötavad sealsamas, Porto vanalinnas Vila Nova de Gaias. Vanima portveinimaja, mis töötab tänaseni, on 1638. a. rajas Kopke. 18. sajandil, oli port ühiskonna kõrgema klassi jook, eriti oli ta hinnas Inglismaa eliidi hulgas.
Vinho Verde
Portugali põhjasopis paiknev ning tänaseks üle maailma kuulsaks saanud veinipiirkonna Vinho Verde nimi on laenatud Portugali talupoegade traditsiooniliselt joogilt - värskelt kihisevalt veinilt. Viimastel aastakümnetel on see veinitüüp saavutanud uskumatu turuedu. Portugali keeles tähendab verde rohelist. Kuid värvilt on punased veinid ikka punased ja valged õrnalt sidrunkollased. Nimetus viitab peaasjalikult joogi värskusele. Värskus aga tuleneb suurest õunhappesisaldusest, mis saadakse tänu erilisele kääritamisviisile. Happe kõrval on joogis palju süsihappegaasi, mis paneb veini klaasis kihisema.
Hiline check -out
Lissaboni hotellides on tavapärane check-out kell 12:00. Soovi korral saab hotellituba pikendada, hinnakirja osas kontakteerugeinfo@emeraudetravel.ee
Turismimaks
Lissabonis majutudes tuleb tasuda turismimaks kohapeal hotellis. Tasud erinevad vastavalt sihtkohale ja hotelli ametlikule kategooriale. Turismimaksu makstakse 2 €/öö inimese kohta. Alla 14-aastased lapsed ei pea turismimaksu tasuma.
Arstiabi
Eesti Haigekassas kindlustatud inimesed, kes viibivad teises liikmesriigis ajutiselt, saavad vajaminevat arstiabi võrdsetele tingimustel selles riigis elavate kindlustatud inimestega. Selleks tuleb taotleda Haigekassast Euroopa ravikindlustuskaart. Vajaminev arstiabi ei ole siiski tasuta - maksta tuleb patsiendi omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu jne) asukohamaa tariifide järgi. Lisaks Euroopa ravikindlustuskaardile soovitame sõlmida ka reisikindlustuse.
*Reisikorraldaja: AURINKO