top of page

Hinnad al.

469€

reisija kohta

Üldinfo

Küprose, Larnaca ühe- ja kahenädalased otsereisid toimuvad sügishooajal 2020.

Ühenädalased reisid väljuvad pühapäeviti ajavahemikus 20.09-01.11.2020 (viimane väljalend Tallinnast Küprosele on 01.11)
Lennud: Smartlynx Airlines. Lennuaeg ca 4 tundi.

Hind al 469 €/reisija kaheses toas

Kahenädalasi reise on piiratud arvul. Kohtade saadavuse kohta palume saata päring e-maili teel info@emeraudetravel.ee.

Küpros – jumalanna Aphrodite saar
Suuruselt kolmas Vahemere saar Küpros asub Aafrikasse, Euroopasse ja Aasiasse viivate teede ristumiskohal. Küprosel ei kohta te mitte üksnes kolmelt mandrilt pärit taime- ja loomaliike, vaid ka kreeklaste, foiniiklaste, türklaste, prantslaste ja inglaste kultuuri jälgi. Ajalooliste mälestusmärkide huvilised saavad tutvuda antiikaja meenutustega. Lõbujanulisemad külalised võivad pidutseda terve öö valju muusika saatel baarides ja klubides. Kõik aktiivse puhkuse järgi janunejad võivad ette võtta mägimatkasid ning nautida veespordivõimalusi.
Saareelanikud tunnevad uhkust selle üle, et Küpros on ainus paik maailmas, kus saab hommikuti suusatada ning pärastlõunal päikese käes peesitada ning meres ujuda. Trodose mägedes püsib lumi kuni märtsi lõpuni. Nendes mägedes asuvad ka mõned vanad külad kitsaste tänavatega, millest mõned tühjusesse juhatavad. Külades asuvates kohvikutes võite kohata külalislahkeid kohalikke, kes meelsasti valmis turistidega tutvust tegema.
Kassid, kes saabusid saarele IV sajandil, jumaldavad Küprost. Tol ajal elas saarel palju mürgiseid madusid, kellest sadade kasside saareletoomise abil loodeti lahti saada. Loomad transporditi merd mööda Küprosele, kus nad saare kõige lõunapoolsemal, täna Kapo Gata ehk Kasside madaliku nime all tuntud poolsaarel vabadusse lasti. Kasside eest hoolitsemine jäi munkade ülesandeks ning ka täna elavad kloostris mõned nunnad, kes vanades aedades ja hoonetes elavate kasside eest hoolt kannavad.
Küprosel on palju päikeselisi päevi. Siinsed talved on pehmed ja niisked ning suved kuumad ja kuivad. Saart ümbritseva vee tõttu on talvised ja suvised temperatuurierinevused väikesed. Suvehooaeg kestab märtsist novembrini. Kõige soojemad kuud on juuli ja august, mil õhutemperatuur tõuseb kuni 40 soojakraadini. Keskmine temperatuur turismihooajal on 25-30°C.
Saare kohalikud elanikud räägivad, et märtsist novembrini on suvi ja ülejäänud ajal kevad. Kuid isegi sellel niinimetatud kevadeajal on võimalik käia ujumas, sest veetemperatuur ei lange 18-19 kraadist allapoole.

Noppeid ajaloost
Keskajal valitses Küprosel Aphrodite kultus (tänaselgi päeval on raske jumalanna nime kohalolu eirata).
Alates 1489. aastast oli Küpros Veneetsia Vabariigi, pärast 1570. aastat Otomani impeeriumi kontrolli alla.
1878–1960 kuulus Küpros Briti impeeriumi koosseisu. Pidades silmas saare strateegilist tähtsust, tegi Suurbritannia Kreekale ja Türgile ettepaneku loobuda pärast sõjaväe lahkumist saare okupeerimiskatsetest ning garanteerida sõltumatule Küprosele suveräänsus.
1974. aastal üritasid radikaalselt meelestatud kreeklased kukutada Küprose presidenti Makariust ning taotlesid Küprose liitmist Kreekaga. Samal ajal viis Türgi oma väed saare põhjaossa ja kuulutas seal hiljem välja iseseisva Põhja-Küprose Türgi Vabariigi.
Vaatamata sellele, et saare lõunaosast ei saanud Kreeka osa, jäid Türgi okupatsiooniväed riigi põhjaossa ja Küprosest sai lõhestunud maa. Saare kaht osa (sealhulgas jagatud pealinna) eraldab üksteisest ÜRO poolt kontrollitav roheline tsoon. Türgi soovib, et rohkem elanikke asuks elama mandrilt saarele.
Küprose põhjaosa on üks maailma militariseeritumaid paiku.

Rahvusköök
Kleftiko – ahjus küpsetatud talleliha
Sish Keb – sütel küpsetatud lambalihašašlõkk
Mezedes – krõpsud, salatid ja muud suupisted
Yalanci Dolma – riisi-, sibula- ja tomatitäidisega viinapuulehed
Musakka – vormiroog hakkliha, kartulite ja baklažaaniga
Sheftalia – küpsetatud lihavorstikesed
Gliko – kompotipuuviljad siirupis

Majutusinfo
Küprose hotellid jagunevad viide kategooriasse – 1-5 tärni hotellid. Apartemente eristatakse tähtedega A, B, C. Kuurortide südames asuvad hotellid on üldjuhul väiksemad ja väiksemate basseinidega kui veidi kaugemal asuvad sama kategooria hotellid. Üheks olulisemaks kriteeriumiks on hotelli poolt pakutavad teenused. Hotellide sisemus on enamasti kosmopoliitne. Oluline on meeles pidada, et mõnedel rannikulasuvatel hotellidel ei pruugi olla oma randa.

Hea teada!
Tööaeg. Oktoobrist–aprillini on linnades poed avatud kell 8.00–18.00, maist–septembrini kell 8.00– 9.00. Lõuna ajal on poed suletud ajavahemikul 13.00–16.00. Kauplused on suletud kolmapäeviti, laupäeviti (õhtupoolikul) ja pühapäeviti.
Jootraha. Teatud teenuste, nagu majapidamistööd, pakikandmine, ettekandjatöö eest on kombeks anda jootraha. Restoranides soovitatakse jätta ettekandjale jootrahaks 10% arve summast.
Transport. Küprosel on päris hea bussiühendus. Bussipiletid maksavad ca 1.5 eurot. Linnasiseselt on võimalik liigelda taksodega. Taksosõidu hind sõltub kellaajast ning nädalapäevast, kuid keskmine kilomeetrihind jääb 1 euro piiresse. Küproselt väljuvad laevad Egiptusesse ja Iisraeli. Võimalik on rentida autot või jahti. Liiklus on Küprosel vasakpoolne.
Keelud. Sõidukisse on keelatud kaasa võtta avatud pakendis alkoholi.
Kingituseks. Commandaria – juba 4000 aastat Küprosel toodetav merevaiguvärvi vein.

Tunneta Küprost
Küprose elanikele meeldib lõbutseda. Lõbutsege koos nendega iga-aastasel teatrijumal Dionysiusele pühendatud karnevalil.
Proovi Küprose veine – veinivalmistamise traditsioonid ulatuvad 4000 aasta tagusesse aega.
Võimalus näha saare uhkust – Pafossi linna ja maailma kultuuripärandite nimekirja kantud üheksat Bütsantsi ajast pärit kaljukirikut. Ajalooliste paikade külastamine kuulub kindlasti kohustuslike tegevuste nimistusse. Enimkülastatavad kohad: Kuningate hauakamber, Saalomoni katakombid, Dionysiuse maja mosaiigid, apostel Pauluse sammas.
Uudistage Aphrodite kivi („Petra Tou Romiou“), mis tähistab kohta, kust jumalanna veest väljus.
Looduse ilu nautimiseks rentige jaht.


Kuurordid
Larnaca

Larnaca on suuruselt Küprose kolmas linn ning paikneb saare lõunaosas. Linnas asub Küprose tähtsuselt teine sadam ja tuntud lennujaam. Larnacat tuntakse selle ilusa rannikuäärse palmipuudest ümbritsetud allee poolest. Möödujaid meelitavad sinna armsad nurgapoekesed ja õdusad kohvikud. Larnaca on kuulus ka oma ajaloo poolest ja linnas asub mitmeid erinevaid muuseume. Legendi kohaselt asutasid Larnaca Kitioni nime kreeklased XIV saj e.Kr. Ateena kindral Kimon sai merel linna vaenlaste eest kaitstes raskesti haavata ja käskis hoida oma surma saladuses. Täna seisab Larnacas Ateena Kimoni kuju, mis kannab edasi sõnumit „Isegi surnuna ta võitis“. Kindlasti tasub Larnacas külastada ainulaadset arheoloogiamuuseumi, Püha Nazareri kirikut, moslemite Hala Sultan Tekke templi ja selle läheduses paiknevat soolajärve. Larnaca jääb pealinnast Nikosiast 45 km kagu poole.

Ayia Napa
Arvatakse, et Küprose saare idarannikul asuv liivaste randadega Ayia Napa kuurort on saanud oma nime Veneetsia Ayia kiriku järgi. Pikka aega teati paika rahuliku perekuurordina, kuid nüüd tuntakse Ayia Napat Rimini ja Ibiza sarnase „peopealinnana“. Kuurort pakub erinevaid veemeelelahutuse võimalusi, näiteks sukeldumine, surfamine, kanuusõit, kiirpaatidega ujumine.
Ühe kohaliku legendi kohaselt leidnud üks saagi järele läinud jahimees kuulsa Neitsi Maarja ikooni ja nii hakati paika peagi kutsuma lühidalt Ayia Napaks. Neitsi Maarja austuseks avati 1500. aastal ikoonileiukohta kirik. Järgides vana kohalikku traditsiooni, ei elanud kiriku lähedal kuni 18. sajandi lõpuni ühtki hingelist. Piirkonna esimeseks elanikuks oli Kreekast Thessalonikist pärit 20-aastane noormees. Ayia Napa kuurort asub Cape Greko kuurordist 9 km kaugusel, 50 km Famagustast lõunas.

Protaras
Protaras, mis asub Küprose kaguosas, ei ole kaugel Ayia Napa linnast. Turistid avastasid enda jaoks selle rahuliku ja hubase koha kõigest mõne aastakümne eest. Portaras võib tunda uhkust oma puhaste, valge liivaga randade üle. Kuigi puhkekohas puuduvad ööklubid, pakuvad meelelahutusvõimalusi õhtuti pikalt avatud baarid ja tavernid. Protaras pakub erinevaid lõbustustusvõimalusi ja ekskursioone. Puhates Portarases, tasub külastada Cavo Greco loodusparki, Ocean Aquarium’i akvaariumi ja Water World’i veekeskust. Lisaks saate proovida kaamelisõitu, mängida minigolfi, nautida sukeldumist, osaleda safaril, kalastusretkedel või matkadel. Protaras asub Larnacast 50 km kaugusel ida pool ja 32 km Famagustast lõunas.

Limassol
Limassol on suuruselt teine linn Küprosel, mis tekkis Amafi ja Kourioni külade liitmisel ja kandis algselt nime Nemesos. Linna taamal kõrguvad Triodo mäed rikkalike orgude ja viinapuudega. Limassol on Küprose veinitööstuse keskus. Igal aastal korraldatakse siin veinifestivale, traditsioonilist karnevali, Shakespeare’i öid, vanakreeklaste draamafestivali ja lillenäitust Yermasogeia. Linna ilmestab 16 km pikkune rannaala, mille ääres paikneb arvukalt restorane, baare ja ööklubisid. Kindlasti tuleb võtta ette jalutuskäik niinimetatud Küprose Rivieral ehk linna jalakäijate tänaval. Limassolist läänes asub keskaegne Kolossi kindlus. Limassol asub 70 km kaugusel Larnacast ja 84 km kaugusel pealinnast Nikosiast.
 
Mida vaadata?
 
Ayia Napa

See tilluke kuurort ei paku avastamisrõõmu mitte üksnes ajaloosõpradele, vaid ka noortele. Meelelahutuskeskustes kestab melu, tants ja muusika terve öö. Aja Napa katedraal meelitab siia paljusid keskaja austajaid. See Itaalia renessanssi stiilis rajatud hoone meenutab välimuselt pigem endisaegset kinnipidamisasutust. Küprose elanikele valmistab rõõmu Lara nime kandva paiga tutvustamine turistidele – tegemist on kohaga, mille maastik meenutab Aafrika savanni ja kuhu tulevad munema haruldased caretta merikilpkonnad.

Nikosia
Nikosija (Lefkosia) on saanud oma nime päikeselinna asutaja Ptolemaiose I järgi. Hetkel on Nikosia ainus kaheks osaks jaotatud pealinn. Linna vanalinn, mida ümbritsevad XVI sajandil veneetslaste poolt rajatud müürid, näib olevat täis arhitektuurimälestisi. Müüridest sissepoole jääb peaaegu samapalju erinevaid kohvikuid, kõrtse ja restorane. Jalutuskäik Nikosia vanalinnas on justkui retk minevikku – viimasest annavad tunnistust kitsad tänavad, vanad hooned, kohalike meistrite poolt valmistatud kaunistustega aknad.

Pafoss
Pafoss on ideaalne paik nende jaoks, kes tahavad paremini tundma õppida Küprose antiikajalugu ja Kreeka mütoloogiast pärit kangelasi. See on linn, kus legend jumalanna Aphroditest elab edasi ka tänapäeval. Kuulus maa-alustesse koobastesse rajatud ja sammastega kaunistatud siseaiaga kuningate hauakamber on kogu saare kõige tähelepanuväärsemaks arheoloogiliseks leiuks. Pafossi linnale avaldas mõju ka varakristluse periood. Nimelt piitsutati siin aastal 46 kristluse ideede levitamise pärast surnuks Püha Paulus. Seda perioodi meenutab vaikides hukkamiskohta püstitatud Püha Pauluse sammas.
Küprosest sai esimene kristlaste poolt juhitud maa. Suureks XV sajandi arheoloogiamälestiseks on Limassolist 14 km kaugusel, Pafossi viiva tee ääres asuv Kolossi kindlus. XIII sajandil rajasid Püha Johannese ordu rüütlid Commandery nime kandnud sõjaväelise keskuse ning allutasid oma kontrollile kohalikud viinamarja- ja suhkrurooistandused. Just selle järgi on saanud oma nime piirkonna viinamarjasortidest valmistatav ning üks maailma tuntumaid veinisorte Commandaria.

Kurium
Kurium on üks Küprose iidseid linnu, mis asub Vahemere kaldal teraval kaljunukil 19 km Limassolist lõuna pool. Rooma ajal asus siin Küprose tähtsaim hertsogkond. Koht on kuulus oma vana kultuuripärandi poolest. II aastatuhandel enne Kristust rajatud Kreeka-Rooma amfiteater rõõmustab teatri- ja kontserdikülastajaid oma suurepärase akustikaga ka täna. VIII – IV sajandini valitses saarel Apollo kultus, mida meenutavad üksikud Apollo templi säilinud fragmendid. Eustolia maja oma termide ja peente mosaiikidega kaunistatud põrandatega on ehe näide Rooma häärberist. Kuriumis asub ka varakristlikul perioodil rajatud basiilika.

Larnaca kindlus, Lazarose kirik ja Stavrovouni klooster
Larnaca kindlus on huvitav arheoloogiamälestis, mille 1625. aastal lasid rajada inglise vallutajad. Ühtlasi kasutati kindlust ka vanglana. Praegu eksponeeritakse siin väljakaevamiste käigus Kitioni hertsogkonna piirkonnast päevavalgele tulnud antiikesemeid.
Lazarose kirik on üks Küprose parimaid Bütsantsi aja arheoloogiamälestisi. Siin asuvad Kitioni esimese piiskopi Lazarose maised jäänused. Kivist kirik rajati IX sajandil ning taastati esialgsel kujul XVII sajandil.
Kreekakeelne sõna stavrovouni tähendab tõlkes ristimäge. Tegemist on Küprose vanima kloostriga, mille IV sajandil lasi ehitada keiser Konstantinus Suure ema Püha Helena. Kloostris talletatakse Püha Risti fragmente. Kloostrisse on lubatud siseneda vaid meesterahvastel. Kloostris elavad mungad on andekad ikoonimaalijad.

Hala Sultan Tekke mošee
See 1816. aastal ehitatud moslemi mošee asub umbes 4 km kaugusel Larnacast. Mošee on kuulus selle poolest, et mošee keldris asuvad prohvet Muhamedi sugulase, 649. aastal esimese araablaste rünnaku ajal hukkunud Umm Harami säilmed. Moslemite jaoks on Hala Sultan Tekke mošee Meka, Medina ja Al Aqsha templi kõrval üheks olulisimaks palverännakusihtkohaks.

Lefkaros
See Küprose küla meelitab turiste oma lihtsusega. Lefkaros asub Larnacast 40 km kaugusel ning sealseid elanikke teatakse nende hõbedast valmistatud esemete ja käsitsikootud Kreeka pitsi ehk lefkaritika poolest. Isegi Leonardo da Vinci külastas 1481. aastal Lefrakost, et osta Kreeka pitsi Milaano katedraali altari kaunistamiseks.

*Reisikorraldaja: AURINKO

bottom of page