Algarve – Surematuks lauldud Euroopa paradiis
Portugali, Algarve 1- ja 2- nädalased reisid toimuvad sügishooajal 02.09-23.09.2016 (viimane väljalend Tallinnast. Lennud ümberistumisega Vilniuses):
Hind alates 585€/ reisija.
Kujutage ette suve ja kõige muretumat puhkust, rahulikku merd ja liivaranda, hõrgutavat sööki ja päevitunud puhkajaid. Kõikjal, kuhu vaatate, näete kaljusid ja ookeani. Teid ümbritsevad kirkad värvid panevad silmi kissitama: smaragdroheline vesi, valge liiv, heleroheline rohi, selge sinine taevas ja ehitiste pimestav valge. See on Algarve. Kui olete seda paika kord oma silmaga näinud, ei teki teil enam mingit küsimust, miks see Lõuna-Portugali piirkond on armastatud nii paljude puhkajate poolt üle kogu maailma. Igal aastal tervitab Algarve 5 miljonit külastajat.
Faro linn jaotab Algarve rannajoone kaheks selgestieristatavaks osaks. Lääne pool pakub klassikalisi postkaardi- maastikke, sealhulgas fantastiliste kaljurahnude vahele peituvaid lahesoppe. Rannikuala kõige eksootilisem osa jääb Lagose, Armacao de Pera ja Albufeira kuurortide alale, hõlmates ka ajaloolise linna Sagresi neeme. Lääne osa ilmestavad pigem kaljud kui liiv, kuid piirkonna metsikute randade ilu on võrreldamatu. Farost ida pool moodustavad rannikulähedased, lummavad saared katkematu ahela. Saari on lihtne külastada praamidega, mis väljuvad kõikidest kuurortidest. Ida pool on vähem turiste ja rohkem ruumi autentse Portugali õhustiku tunnetamise jaoks. Idapoolsed rannad pakuvad mitmekülgseid veespordivõimalusi.
Algarve sisemaa-aladel võib kohata taaskord teistsuguseid maastikke – igal kevadel õieilu pakkuvate viljapuuaedade ja mandlipuuhiitega vürtsitatud viljakaid tasandikke. Ookeanist veelgi kaugemale sisemaale jäävaid alasid iseloomustavad künkad ja poolt Algarve geograafilisest territooriumist hõlmavate korgipuudega kaetud mäed.
Puhkus Algarves täiendab teie ajalooliste teadmiste pagasit ja on täis ainulaadseid avastusi. Iga reis on nagu teekond minevikku, täis rikkalikku ja mitmekesist kultuuripärandit. Linnades ja linnakestes leidub hulgaliselt Rooma templeid, rikkalikult kaunistatud kirikuid, suursugust minevikku meenutavaid merekindluseid ning suur hulk erinevaid ajaloolisi monumente.
Algarve ja kogu Portugali tõelisest olemusest võib aimu saada mitmel erineval moel. Võite avastada kitsaste keskaegsete tänavate ja alleede labürinte; nautida head sööki täiuslikus restoranis; sõlmida uusi tutvusi kirevas ööklubis; jalutada metsas; mängida golfi; proovida purjelauasõitu või püüda päikesekiiri kaljualuses lahesopis. Ükskõik, millist tegevust te eelistate, on puhkusel Algarves paradiisi mekk.
Faro
Faro linn on Algarve piirkonna halduskeskuseks, kus elab ~55 000 inimest. Kõige esimesena asustasid piirkonna roomlased; hiljem sai Farost mauride valitsusala keskus. Linna kõige muljetavaldavamad hooned pärinevad aga katastroofiliste tagajärgedega 1755. aasta maavärina järgsest ajast. Vanalinna keskel asetseb 13. sajandi katedraal vastakuti 18. sajandist pärit episkopaalpaleega. Läheduses asus ka klooster, millest nüüdseks on saanud arheoloogiamuuseum. Barokkstiilis rajatud Nossa Senhora do Carmo kirik paelub oma rikkalikult kaunistatud interjööridetailide ja kullatud altariga. Kui astute mõned sammud turistide poolt külastatavatest tänavatest eemale, leiate end hoopis teistsuguses linnajaos, kus domineerivad lopsakate puudega rahulikud pargid ja alleed.
Evora
Põhja-Algarves paikneb Évora – Portugali üks imepärasemaid linnu. Linna kõrgeimas osas võite näha elegantse Diana templi varemeid. Keerukas tänavaplaan on mauride aja pärand. Évora keskus, mida ümbritsevad keskaegsed müürid, on koduks ühele Portugali tähtsaimale gooti stiilis monumendile, 13.sajandi kateedrile, nagu ka Espírito, Santo ja Gracose kirikutele, maneristliku arhitektuuri musternäidistele. Mõjuvõimsa Avise dünastia valitsusaeg märkis Évora jaoks õitseaega. Samas peegeldab täielikku stagnatsiooni isegi tänane linna elanike arv (u 50 000 inimest), mis jääb kaks korda alla linna keskaegsele suurusele. Sellele vaatamata ulatub Évora UNESCO abiga taastatud rikkaliku ajaloopärandi võlu metsade ja mägede taha.
Lissabon
Allis Ubbo, Olissipo, Al Ishbunah on kõik tänapäeva Lissaboni ajaloolised nimed. Legendide kohaselt oli linna rajajaks kreeka meresõitja Odüsseus.
Lissabon on rajatud seitsmele mäekünkale, millel on lummav südalinn Baixa. Linn rajati korrapärase ruudustiku moodustava plaani järgi pärast katastroofilist maavärinat 1755 a. Tagose (Tejo) jõe ääres paiknev Alfama linnaosa pääses kõigist looduskatastroofidest ning on suures osas säilitanud oma esialgse ilme. Alfama läheduses, künkal kõrgub Püha Jüri (São Jorge) kindlus, kus varemalt elasid Portugali kuningad ja kuulsad isikud. Lääne- ja põhjanõlval paiknevad samuti vanad linnajaod Castelo ja Mouraria. Üheks Lissaboni sümboliks on 16. sajandil Vasco da Gama maadeavastusekspeditsiooni mälestuseks püstitatud Belemo torn. Rossio nime all tuntud Pedro IV plats on olnud populaarseks rahva kogunemispaigaks alates keskaegadest. Linna kõige ebatavalisem rajatis on 45 meetri kõrgune Santa Justa elevaator (Elevador de Santa Justa), mis ühendab vanalinna tänavaid Karmo platsiga. Lissaboni arvukatest kirikutest tasub kindlasti külastada rikkalikult kaunistatud São Roque’i kirikut ja Estrela basiilikat.
Sintra
Lissabonist loodesse jääb Sintra. Iidsetest aegadest alates on Sintra oma romantilise õhustiku tõttu olnud Portugali kuningate ja 19. sajandi inglise luuletajate suvituspaigaks. Isegi lord Byron kirjutas kirjas emale: “See linn, oma kõikides aspektides, on kõige võluvaim paik terves Euroopas. Kaljudest, järsakutelt ja mäekurudelt välja kasvavad lossid ja aiad, kujutletamatus kõrguses vaatega merele ja Tagose jõele asuvad kloostrid... .” Isegi 200 aastat hiljem peegeldavad need read kõige tabavamalt Sintra tegelikkust. Mauride kindluse majesteetlikud müürid, gooti kirikuid ning ornamentidega ehitud baroksed paleed jätavad kustumatu mulje igale külastajale. Mandri-Euroopa läänepoolseim punkt - Cabo de Roca neem üksnes täiustab piirkonna romantilist aurat.
Obidos ja Coimbra
Liikudes Lissabonist põhja poole, ristuvad reisijate teed arvukate ajalooliste linnadega. Obidos kannab nime „pulmakingituse linn“ tänu ajaloolisele tõigale, mille kohaselt oli tegemist kuningate mõrsjatele tehtud kingitusega. Sellele traditsioonile pani 1282. aastal aluse Denis I, kui kinkis selle väikese külakese oma kaasale Isabelile. Linna kõrgeimas punktis asub loss, kus kuningad oma kaasadega viibida tavatsesid ja kingitusest rõõmu tundsid Coimbras asub üks Euroopa vanimaid ülikoole. Just selles ülikoolis sai alguse linnaklubides mängitava ainulaadsete fadode traditsioon. Coimbras asub ka Portugali kuulsate mälestiste ja ajalooliste hoonete minipark.
Porto
Duoro jõe põhjakaldal asub Portugali teine suurim linn Porto, mille järgi on oma nime saanud ka Portugal. See on graniitlinn – vahel hall ja salapärane, eriti ookeanilt tõusva udu korral. Portugallased ise armastavad öelda, et: “Kui Lissabon naeratab, Coimbra õpib ja Braga palvetab, siis Porto töötab.“ Kuigi linn võiks tunda uhkust oma UNESCO kaitse alla võetud jõeäärse Ribeira piirkonna arhitektuurilise mitmekesisuse üle, ei ole Porto kunagi üritanud saada turistide meelispaigaks.
Porto kesklinnas võite näha suursuguseid kirikuid, katedraali, muuseume ja linna sümbolit Clerigose torni. Kindlasti tuleb Portos olles võtta ette paadiretk allavoolu, sest just nii saate nautida parimat vaadet Ribeirale. Fundacao de Serralvese pargis asuv kaasaegse kunsti muuseum on teine objekt, mida kindlasti külastada tasub.
Linna peamiseks vaatamisväärsuseks on aga jätkuvalt Vila Nova de Gaia veinikeldrid. Just siit transporditi portveini jõge mööda laia maailma.
Porto lähedal, mägede jalamitel asetsevad viinamarjaistandustest ümbritsetud imekaunid külakesed, neist tuntuim on Vila Nova de Fos Kua, kus paiknevad 23000 a. vanused kaljujoonised.
*Reisikorraldaja: TEZTOUR / AURINKO / NOVATOURS