top of page
Emeraude travel Zakynthos

Hinnad al.

395€

reisija kohta

Otsereisid Zakynthose saarele toimuvad 27.07-17.08.2016.
Hind al 399 €/ reisija.

Lennud ümberistumisega Vilniuses toimuvad Zakynthose saarele 02.09.2016– 14.10.2016.
Hind al 395 €/ reisija.

Reisipaketid 7 või 14 päeva.

Zakynthos – lummava iluga saar Joonia meres
Zakynthose saar (itaalia keeles Zante) on üks kauneimatest ja populaarseimatest saartest Joonia meres. See on peale Korfut ja Kefalooniat suuruselt kolmas saar, mis paistab silma hämmastava looduse, kristalsete randade ja mugavate linnakestega, sobides hästi nii perepuhkuseks kui romantikat ihkavatele abielupaaridele, aga ka neile, kes otsivad tormilisi koosviibimisi ja igapäevaseid askeldusi.
Kreeka lõunaosas paiknevat saart ümbritseb väga puhas vesi ja sealsed pikad pehme liivaga rannad meelitavad siia merikilpkonni (Carreta carreta). Need on saanud saare sümboliks. Zakynthose rannajoone pikkus on 123 kilomeetrit. Tuntuim laht saarel on Navagio, mille valge liivaga rannale pääseb ainult paadiga. Oma iluga üllatavad ka Gerakas, Kalamaki, Tsilivi ja teised saare rannad. Idarannikul on rannad varustatud paremini, pakutakse rohkem meelelahutust, mugavusi, seepärast võib siin kohata rohkem puhkajaid. Zakynthos on laialdaselt tuntud kui viimane peatus enne suundumist Vahemere läänerannikule. Geograafiliselt on see väga mugav ka kõigile purjespordi harrastajatele.

Ilm Zakynthosel on iseloomulik Vahemere kliimale ja kergelt prognoositav. Suvi on siin kuum ja kuiv, maist oktoobrini on 25–30 kraadi sooja. Juulis ja augustis ei esine vihma peaaegu kunagi, seda esineb ainult külmemal aastaajal. Tänu niisketele talvedele on Zakynthos peaaegu kõige rohelisem Kreeka saartest, siin kasvavad hästi oliivid, tsitrusviljad, viinamari.
Selle paikkonna maastik on muljetavaldav, palju mägikülasid, lummavaid linnu, arheoloogilisi väljakaevamisi ja muuseume. Ükskõikseks ei jäta ka Vahemere köögi suurepärased road ja kohalikud toiduained. Saare pealinn – samanimeline Zakynthos – paistab silma muuseumide rohkuse ja veneetsia stiiliga. Saar asustati eelajaloolisel ajajärgul, seda mainis esimesena antiikautor Homeros oma teostes „Ilias‟ ja „Odusseia‟. Kohalikku kultuuri on mõjutanud roomlased ja teised tsivilisatsioonid, kuid eriti lõi Zakinthos õitsele veneetslaste valitsemisajal XV- XVIII sajandil.

Itaalia keeles Zanteks nimetatav saar eristubki teistest Kreeka saartest ilmse itaalia mõju poolest. Zakynthose linnas on isegi peaväljak nimetatud Püha Markuse järgi nagu Veneetsias.
Kahjuks oli 1953. aasta selle saare jaoks saatuslik ja kibe. Selle aasta augustis raputas saart neli maavärinat ja hävis suurem osa saare elanikkonnast. Arvatakse, et peale seda katastroofi jäi alles kolm hoonet: Püha Dionüsiose kirik, Riigipanga hoone ja Püha Nikolai kirik. Osa kaugemaid hooneid jäi samuti püsti, kuid suurem osa linnadest olid maatasa ning tuli elanikel taastada. Otsustati vanu ehitisi samal kujul mitte taastada ja seepärast muutsid uued hooned saare ilmet.
Just seepärast on huvitavad Zakynthose muuseumid. Siin on uudistamiseks väljas kõik säilinud elusümbolid kuni 1953. aastani, vanaaegne pärand, mida võib näha fotodelt.

Zakynthosele pääseb nii merd mööda kui lennukiga. Kohalikud elanikud on sõbralikud ja avatud. Suurem osa inimesi töötab turismisektoris, teised kasvatavad oliive ja viinamarju, valmistavad veini. Suvehooaeg algab saarel mai keskpaigas ja lõpeb oktoobri alguses. Sellel ajal on puhkajaid kõige rohkem nii Keekast endast kui teistest riikidest.

Solomose muuseum
Zakynthose linnas, Püha Markuse peaväljakul asusid kunagi kohalikud hasartmängukeskused. Peale hävitavat maavärinat ehitati sellele kohale klassitsistlikus stiilis hoone, millesse 1957. aastal asutati muuseum, mis kannab kreeka tuntuima poeedi ja rahvushümni autori Dionysios Solomose nime. Esimesele korrusele on rajatud mausoleum, kus alates 1968. aastast puhkavad teise tuntud poeedi Adreas Kalvose ja tema abikaasa säilmed. Sellepärast nimetatakse seda muuseumi Solomose ja Kalvose muuseumiks.
Ülemistel korrustel eksponeeritakse palju dokumente ja isiklikke asju, mis kuulusid nendele poeetidele ja teistele saare väljapaistvatele kultuuritegelastele.
Siin on palju kohalikke kunstiteoseid, maale XVIII ja XIX sajandist, nikerdatud keraamikat, skulptuure, iidseid muusikainstrumente. Muuseumis eksponeeritakse eelmise
sajandi austatud perekondade rõivaid, vappe ja portreesid. Muuseumi asutasid ja peavad ülal kunstientusiastid.
          
Strani mägi
Ainult paari kilomeetri kaugusel saare pealinnast on Strani mäele Bohali linnakesse loodud männi- ja oliivipark ning vaateplatvorm Kreeka hümni autori D.Solomose auks. Selles kohas kirjutas kuulus poeet luuletuse „Ood vabadusele“, millest hiljem sai Kreeka ja Küprose hümn. Poeedi büstiga sammas asub kohas, kus varem kasvas jugapuu. Selle puu all, nagu oletatakse, luuletas ta kuulsad read. Strani mäelt avaneb imeline vaade Bohalile ja Zakynthosele, seepärast mõistavad külastajad kohe, mis poeeti innustas. Suvel keeb pargis kultuurielu, korraldatakse elava muusika õhtuid ja etendusi.
     
Bütsantsi muuseum
Kõige suurem ja muljetavaldavam muuseum saarel asub D.Solomose tänaval ja ehitati juba peale 1953. aasta maavärinat, kuid avati alles 1960. aastal. Just nimelt siin võivad külastajad näha, kuidas nägi saar välja enne katastroofi.
See on üks suurimatest seda tüüpi muuseumidest riigis, kuhu on kogutud rikkalik kollektsioon, mis haarab perioodi alates XII kuni XIX sajandini.
Muuseumi kuues saalis eksponeeritakse bütsantsiaegseid nikerdatud ikoone ja XV kuni XVII sajandi originaalseid freskosid, mis kunagi kaunistasid kohalikke kirikuid.
Teistes saalides on esitletud maale XVIII sajandist, Doksarase, Kutusise, Kantunise ja teiste tuntud kunstnike maale. Eksponaadid näitavad kunsti arengut Bütsantsi aegadest kaasaegse Kreekani. Muuseumi on kogutud ka kirikuriietust ning -dokumente. Suurim osa kunstilistest ja religioossetest väärtustest on leitud Zakynthose saarelt. Arvatavasti paeluvad külastajaid kõige rohkem fotod ja plastikust reproduktsioonid, millel on kujutatud saart enne maavärinat.
Muuseum on avatud iga päev, välja arvatud esmaspäev.
     
Helesinised koopad
Saare põhjaosas, Skinari poolsaare tuletorni juurde on loodus loonud Zakhyntose uhe ilusaima ja kutsuvaima paiga – Helesinised koopad. Nii on neid nimetama hakatud vee helesinise värvi tõttu,
mis peegeldab valgust rannikul moodustunud kaarekujulistesse koobastesse. Sinna võivad puhkajad sõita väikestel paatidel ning kohapeal ujuda ja sukelduda. Kõige kõrgema koopa nimi on
Kianon. Helesiniseid koopaid tuntakse ka Volimese linnakese nime all, mille lähedal need asuvad. Selle koha avastas 1897. aastal Antonio Komouto ja sellest ajast on see muutunud suurepäraseks
külgetõmbemagnetiks. Ekskursioone koobastesse ja majaka juurde, lähedalasuvasse sadamasse voi Agios Nikolaose põhjasadamasse korradlatakse saare eri paikadest. Parim aeg Helesiniste
koobaste külastamiseks on varahommik, sest ere tõusev päike ja peegelpildid koobastes loovad siis muljetavaldavaid pilte. Kujutised on kaunid ka päikeseloojangu ajal.
     
Navagio rand
Räägitakse, et Navagio rand on kõige pildistatavam koht saarel, ja isegi ilusaim koht kogu Kreekas. Zakinthosel olles lausa peab seda külastama. Muljetavaldavat Navagio lahte nimetatakse ka laevahuku voi salakaubavedajate laheks. 1983. aastal jooksis siin karile salakaubavedajate laev „Panaiotis“, mis vedas sigarette. Ajapikku kattus laev osaliselt valge liivaga ning ta seisab kindlalt seal ka praegu. See on tegelikult meeldejaav dekoratsioon loodusega ümbritsetud lahes. Navagio valge liivaga randa uhub läbipaistev meresinine vesi, aga lahte ümbritsevad hingematvad rohelised kaljud. Parim koht pildistamiseks on otse kaljult, sest siit avaneb meeliülendav panoraam lahele. Kaljule võib sõita autoga aga saab ka jalutada ja ringi vaadata. Puhkuse nautimiseks on kõige parem koht rand, kuid sinna pääseb ainult mööda merd. Kohalik äri on selleks hästi valmis – väikesest naabersadamast Porto Vromi’st suunduvad paadid Navagio rannale iga täistund, teekonnale kulub 30 minutit. Võib tulla ka idasadamast – Agios Nikolaose sadamast voi Skinari neemelt. Siin randuvad ka saare pealinnast pärit laevad. Peamine on kaasa võtta vesi ja söök, sest kohvikuid ja restorane kaljudega ümbritsetud lahes ei ole.
     
Peloponnesos
Peloponnesose poolsaar, mis moodustab Kreeka maismaa lõunaosa, asub Zakynthosest rohkem kui 200 kilomeetri kaugusel, kuid laev suundub sinna mitu korda päevas. See poolsaar on suurepärane koht peredele ja romantikat ihkavatele paaridele. Samuti kõigile lainelauduritele, purjelauduritele, purjetajatele ja teistele veespordiharrastajatele.
Üksildased lahed, ajaloolised sadamad ning iidsed asustatud punktid jätavad unustamatu mulje.
Peloponnesos, mis tähendab „Pelopsi saart‟, on Kreeka lõunapoolseim maismaa-ala Joonia ja Egeuse mere vahel, mida ühendab kontinendiga kitsas maismaariba – Korintose maakitsus. 1983. aastast lõikab selle läbi Korintose kanal, seepärast võib Peloponnesost lugeda ka saareks. Selles regioonis on neli poolsaart, mida ääristavad kohati hiigelsuured mäed, samuti pikad liivarannikud. Imetlusväärne loodus vaheldub ajalooliste linnadega, nagu Sparta ja Mükeene, kõikjal võib märgata arheoloogiliste mälestiste jäänused ning kreeka müütide ja legendide hõngu.

ZAKYNTHOSE KUURORDID

Planos

Planos on üks populaarsemaid randu Zakynthose saarel. See on Tsilivi kuurordiosa, mis asub Zakynthose linnast umbes kaheksa kilomeetrit kagupoole. Tsilivi ja Planost ühendab pikk rannatee, mille ääres asub palju võõrastemaju, eramajutuskohti, restorane, turge ja poode. Puhkehooajal on siin palju turiste, kuid rand on hoolitsetud ja puhas. Pakutakse võimalust laenutada päikesevarje ja puhketoole, tegutseb mitu veemeelelahutuskeskust.

On loodud tingimused meelelahutuseks koos lastega, laenutatakse vesijalgrattaid ja vesimootorrattaid. Aktiivse puhkuse pooldajad võivad võistelda rannavõrkpalli keskustes. Tsilivi linnake ise on kaasaegne kuurort. Siin avati hiljuti keeglisaal, golfiväljak, veepark ja meelelahutuskeskus. Linna keskel pakutakse maitsmiseks mitte ainult kreeka, vaid ka itaalia ja hiina köögi toite. Õhtul ja öösel on avatud kohvikud ja tavernid – tegevust on siin kuhjaga.

Zakynthose linn
Zakynthose pealinn ja peamine sadam kannavad saarega ühist nime. Tihti kutsutakse seda ka Zante’ks või Lõuna-Veneetsia. Linnakeses elab umbes kümme tuhat inimest. Zakynthos on kuulus oma muljetavaldava arhitektuuriga, milles on näha veneetsia, prantsuse ja inglise kultuuri mõjutusi, kuna erinevatel ajajärkudel valitsesid saart just need riigid. 1953. aasta maavärin hävitas elegantse lossi ja teised uusklassitsistlikud hooned. Peale katastroofi otsustasid kreeklased vanu hooneid mitte taastada, seepärast on kuurordi ilme muutunud – see on kaasaegsem. Linna kõige autentsem koht on Solomose väljaku ümbrus. Selles linnaosas on palju restorane, kohvikuid, kauplusi ja keltide ühingute büroo. Just siin (lisaks rannikule) keeb linnakese peamine elu. Pealinnas on mõned kuulsatele kreeka poeetidele pühendatud muuseumid. Leidub ka palju palvemaju, kus säilitatakse väärtuslikke kunstiaardeid, erilist tähelepanu väärivad maalid. Kuulsamad kirikuid on püha Dionysiose ja Aios Nikolaos Molose kirikud, mis asuvad rannikul. Muljetavaldavate vaadete nautijatel tasub külastada linna kindlust. Vanalinnas on tunda veneetsia hõngu, seepärast on hea jalutada mõnusatel, mäkke tõusvatel tänavatel. Strani mäe tipus asus kunagi itaalia loss, nüüd on sellest säilinud ainult varemed.

Pealinn ei saa uhkustada muljetavaldava rannaga. Sobivaim koht rannapuhkuseks on pikk ja kitsas liivariba sadama põhjaosa taga. Siin puhkavad peamiselt kohalikud elanikud. Kuid ranna kõrval on tenniseväljakud, lastepargid ja jahtklubid. Linnas on palju laenutuspunkte, kus pakutakse autosid, motorollereid ja jalgrattaid. Pealinna külastajaid ootavad erinevad toidupoed, suveniiride ja rõivakauplused. Sõit linna keskusest lennujaama võtab aega 10–15 minutit, pealinna lähedal asub paar kuurortlinnakest.

Argassi
Argassi kuurordis asub saare üks parimaid randu. See väike linnake asub nii pealinnast kui lennujaamast viie kilomeetri kaugusel ja seepärast on paljudele turistidele puhkuse väravaks.
Siin on väga palju autentseid taverne, kohvikuid, restorane. Argassi ööelu jääb alla Laganase kuurordile, kuid peale õhtusööki võib minna kohvikusse, kus teie tuju parandab diskor, või sukelduda meelelahutustesse mõnes ööklubis. Argassis on ka kaubakeskused, palju väikesi toidupoode, kondiitriärisid, juveelipoode, samuti suveniiride ja rõivaste kauplusi.
Liivane rand on kitsas, kuid jookseb rohkem kui kilomeetri pikkuselt. Kohalikud elanikud räägivad, et siin võib alati leida koha päikesevannide nautimiseks vaatamata sellele, et hooaja kõrgtipul on siin väga palju turiste.
Argassi on ligitõmbav koht lastega peredele, sest rannas saab laenutada mitte ainult puhketoole varjudega, vaid ka nautida erinevaid veelõbustusi.
Tõsi, adrenaliiniarmastajad siit erilisi teravaid elamusi ei saa. Vesi rannikul on rahulik. Kuurordi lähedal kõrgub Skopose mägi. Kaljud ja mäe jalam linna lähedal kingivad muljeid neile, kes soovivad minna jalgsimatkale. Argassi on kuulus meres kõrguva kivisilla poolest. Seda ei kasutata otseselt vajadusteks, kuid see tõmbab ligi turiste. Ühesõnaga, rannikul on palju iidsete ehitiste varemeid.

Vassilikos
Saare idatipus paiknev Vassilikose kuurort on tõeline rahuoaas. Väikese linnakese ümber, millel puudub keskus, asub palju majapidamisi, kuid puuduvad suured hotellid ja kärarikkad turistimagnetid. Kõrval asuv Plaka rand meelitab ligi puhkajaid, kes ihkavad vaikust ja rahu.
Siin võib puhata lastega. Mitte eriti arenenud infrastruktuur ja meelelahutuste puudus võib küll väikesi puhkajaid mõnikord igavlema panna, kuid teisest küljest on meri rannikul rahulik ja madal, kaljusid on hästi näha, sest vesi on puhas ja läbipaistev.
Plaka rannast võib meritsi kergesti minna Porto Kamini, Porto Zoro, Banana, Agios-Nikolaose, Porto Romose ja Gerakase randa. Kõik need rannad on sarnased – väikesed lahed paari ehitisega rannal.
Plaka rannas tegutseb mitu baari ja kohvikut, pakutakse võimalust laenutada puhketoole ja päikesevarje. Juunist augustini on see suurepärane koht jälgimaks suuri merikilpkonni, kes kogunevad just selle poolsaare randadele munema. Külake ja rand asuvad Skopose mäe lähedal, seepärast võib minna jalgsimatkale ja uurida saare loodust ning kaugemal asuvaid vanu külasid.

Kalamaki
See kuurort meelitab turiste, kes otsivad rahu ja tahavad näha kilpkonni. Siin on läbipaistva veega suurepärane rand, mis sobib puhkamiseks väikeste lastega, sest meri läheb sügavaks aeglaselt. Rannas saab laenutada puhketoole ja varje. Meelelahutuseks ja aktiivseks tegevuseks see koht ei sobi, sest rand kuulub siin munevate kilpkonnade tõttu riikliku kaitse alla. Puhkajatel ei soovitata jääda lebama ranna alguses, vaid minna veidi kaugemale, sinna, kus kaljud vette ulatuvad. Väikestes lahesoppides võib nautida üksindust isegi augustis.
Aktiivsem elu toimub linna lääneosas Laganase kuurorti viiva tee ääres, kus on kohvikud, baarid ja kauplused. Muide, see kuurort asub vaid viie kilomeetri kaugusel Zakintose sadamast ja ainult kolme kilomeetri kaugusel saare lennujaamast. Kuigi öösel lennukid ei lenda, et mitte häirida kilpkonnade rahu, siis hommikul kell kuus algav linnulaul võib kohati kõlada valjemini kui mitme lennuki mootori müra. Kalamaki on hea koht nendele, kes peale öiseid meelelahutusi armastavad puhata rahulikult ja vaikselt, sest kuurordi meelelahutuste pealinna Laganaseni on ainult kolm kilomeetrit.

Laganas
Kõikide kuurortide vaikust kompenseerib tormiline Laganas. See linnake on tuntud kõigile öisete meelelahutuste armastajatele Lääne-Euroopas, eriti Suurbritannias.
Öine hullumeelsus ei jää milleski maha legendaarse Ibiza meelelahutustest.
Päikeseloojangul kutsub noori lõbutsema üle 50 klubi. Parimad neist on Rescue ja Plus Club. Tormiliste õhtute meeleolu aitavad ülal hoida parimad diskorid tervelt vanalt kontinendilt.
Saare kaguosas, Kalamaki lähedal asuvale Laganase rannale kuulub viis kilomeetrit rannikuriba, kuid loota siin rahulikule puhkusele küll ei maksa. Kogu rand on baare ja kohvikuid täis tipitud. Mürast toibuda saab ainult siis, kui sõita merele vaatama suuri kilpkonni (Careta Careta), keda saare selles osas tihti näha võib. Ja just nende suurte kilpkonnade pärast on veelõbustused kuurordis väga piiratud.
Linnake, nagu ka kogu saar, sai rängalt kannatada 1953. aasta maavärinas. Vanu ehitisi ei taastatud, kuid uued hooned ei riku kuurordi nägu. Linnakeses on paar muuseumi, kuid nendesse põikavad lõbutsevad noored ainult selleks, et otsida varju kuumuse eest. Ümbruskonnaga paremaks tutvumiseks soovitatakse tõusta Strada Marina võõrastemaja terrassile, kust avaneb imeilus panoraamvaade.

*Reisikorraldaja: NOVATOURS

bottom of page